Obsah:
- Príčiny suchých vlasov
- Domáce prostriedky na suché vlasy
- Liečba suchých vlasov
- Záver
Keď sú vaše vlasy suché na dotyk, môžu byť aj krehké a ťažko sa upravujú. Dobrou správou je, že môžete urobiť niekoľko vecí.
To, že máte suché vlasy, neznamená, že máte väčší zdravotný problém alebo že s vašimi vlasmi nie je niečo v poriadku.
Slnečné žiarenie, tepelný styling, vlhkosť, fajčenie a ďalšie faktory môžu prispieť k poškodeniu a vysušeniu vlasov.
Príčiny suchých vlasov
Suché vlasy môžu byť spôsobené rôznymi faktormi vrátane podmienok prostredia, návykov pri starostlivosti o vlasy a vášho fyzického zdravia.
Niektoré z podmienok prostredia, ktoré môžu spôsobiť suché vlasy, zahŕňajú:
- život v suchom a horúcom podnebí
- veľa času stráveného na slnku alebo vo vetre
- časté plávanie v chlórovanej alebo slanej vode
Medzi spôsoby starostlivosti o vlasy, ktoré často prispievajú k suchým vlasom, patria:
- príliš časté umývanie vlasov
- používanie drsných šampónov, kondicionérov alebo stylingových prípravkov
- farbenie alebo chemická úprava vlasov
- pravidelné sušenie vlasov fénom
- používanie elektrických kuliem, žehličiek na vlasy alebo natáčok
V niektorých prípadoch sú suché vlasy dôsledkom zdravotného problému, ktorý ovplyvňuje schopnosť vlasov udržiavať vlhkosť. Príklady zahŕňajú:
- Anorexia nervosa: Anorexia nervosa je porucha príjmu potravy, ktorá môže viesť k podvýžive. Môže spôsobiť suché a lámavé vlasy spolu s vážnejšími komplikáciami.
- Hypoparatyreóza: Ak máte hypoparatyreózu, prištítne telieska v krku produkujú príliš málo parathormónu, čo znižuje hladinu vápnika v krvi. Vápnik je kľúčovou živinou pre zdravé vlasy, ako aj kosti, zuby a iné tkanivá.
- Hypotyreóza: Pri hypotyreóze vaša štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónov štítnej žľazy. Suché a lámavé vlasy sú jedným z prvých príznakov tohto ochorenia.
- Menkesov syndróm: Ak máte Menkesov syndróm, zriedkavé genetické ochorenie, vaše bunky neabsorbujú dostatok medi. Nízke vstrebávanie medi ovplyvňuje zdravie vašich vlasov a spôsobuje ich suchosť.
Domáce prostriedky na suché vlasy
1. Nechajte sa zastrihnúť
Ak sú vaše vlasy príliš suché, možno potrebujú obnovu v podobe nového strihu. Aj keď vaše vlasy nie sú veľmi dlhé, rozštiepené končeky môžu sťažovať úpravu vlasov a prispievať k pocitu suchých alebo hrubých vlasov.
Navštívte svojho kaderníka a zastrihnite vlasy, ktoré sú nezdravé a zaťažujú rast čerstvých vlasov. Počas návštevy sa kaderníka opýtajte, či má nejaké tipy pre váš konkrétny typ a dĺžku vlasov. Môže vám odporučiť nový stylingový postup, ktorý môže zabrániť poškodeniu vašich vlasov.
Viete, že na výživu tela potrebujete určité vitamíny, ale niektoré vitamíny priamo ovplyvňujú aj zdravie vašich vlasov a nechtov. Vitamín A, vitamín C, biotín (niekedy nazývaný vitamín H) a minerál železo prispejú k tomu, že vlasy budú vyzerať zdravšie.
Keďže prenatálne vitamíny obsahujú všetky vyššie uvedené vitamíny, niektorí ľudia ich užívajú práve kvôli tomu, ako ovplyvňujú ich vlasy. V súčasnosti je tiež populárne užívať doplnky stravy, ktoré obsahujú len biotín, aby vaše vlasy vyzerali lepšie. Najnovšie výskumy však nepotvrdzujú myšlienku, že biotín robí veľký rozdiel. Mohli by ste sa tiež pozrieť na doplnky s morskými bielkovinami, ktoré preukázateľne pomáhajú vlasom byť zdravšie.
3. Pridajte do svojho jedálnička omega-3 a antioxidanty
Morské proteíny zabraňujú rednutiu vlasov a môžu im dodať lesk. Ak chcete dosiahnuť podobné výsledky bez užívania doplnkov, zvýšte množstvo morských bielkovín v strave. Patria sem:
- losos
- ustrice
- makrela
- tuniak
- sardinky
Všetky tieto látky sú bohaté na peptidy a omega-3, vďaka ktorým sú vaše vlasy lesklejšie.
Môžete tiež zvážiť konzumáciu väčšieho množstva antioxidantov na boj proti oxidačnému stresu, ktorý spôsobuje, že vlasy vyzerajú staršie. Medzi potraviny bohaté na antioxidanty patria:
- vlašské orechy
- fazuľa
- čučoriedky
- brokolica
- paradajky
4. Vyhnite sa každodennému umývaniu vlasov
Šampón odstraňuje z vlasov nečistoty a pot, ale zároveň zbavuje vlasy kožného mazu. Sebum je prirodzený olej, vďaka ktorému sa vaše vlasy ľahšie udržiavajú a pri správnom množstve sú lesklé. Príliš veľa mazu vedie k mastnému vzhľadu vlasov.
Pravdepodobne však nemusíte zbavovať vlasy kožného mazu každý deň - s najväčšou pravdepodobnosťou si môžete umývať vlasy každý druhý deň a uvidíte, že vaše vlasy budú vďaka tomu vyzerať zdravšie. Ak nemôžete medzi jednotlivými umývaniami vydržať jeden deň, použite aspoň šampón špeciálne určený na suché vlasy alebo dokonca vyskúšajte detský šampón. Oba jemne čistia vlasy bez toho, aby ich úplne zbavili prirodzeného oleja.
5. Namiesto sušenia na vzduchu si vlasy zabaľte
Ak sú vaše vlasy po umytí krehké a ťažko sa upravujú, môžu počas sušenia strácať príliš veľa vlhkosti. Skúste si vlasy po umytí zabaliť do látky alebo uteráka namiesto toho, aby ste ich nechali vyschnúť na vzduchu.
Ak spíte s mokrými vlasmi, použite hodvábnu obliečku na vankúš, aby sa vlhkosť z vlasov nevsiakla do vankúšov. Ak necháte vlasy dlhší čas mokré, v jednej štúdii z roku 2011 pozorovali poškodenie, ktoré bolo porovnateľné s fénovaním.
6. Obmedzte tepelný styling
Tepelný styling na natáčanie, narovnávanie alebo pridávanie objemu vašim vlasom bol možno roky súčasťou vašej každodennej rutiny. Môže to byť aj dôvod, prečo sa vaše vlasy vysušujú.
Štúdia vlasového stvolu pred a po fénovaní ukázala výrazné poškodenie vlasov účastníkov. Ak sa chystáte fénovať vlasy, pre dosiahnutie najlepších výsledkov udržiavajte sušič vo vzdialenosti aspoň 6 cm odvlasového stvolu.
7. Vyskúšajte chladnejšie sprchy
Horúca voda, ktorú používate na opláchnutie tela v sprche, môže spáliť aj vaše vlasy. Studené sprchy majú niektoré zdravotné výhody, a zrýchlenie rastu vlasov by mohlo byť jednou z nich. Po umytí vlasov šampónom a kondicionérom v sprche si vlasy na minútu alebo dve opláchnite pod vodou s nižšou teplotou, aby ste oživili pramene a osviežili pokožku hlavy.
8. Používajte esenciálne oleje
Marocký arganový olej sa stal obľúbeným domácim prostriedkom na suché vlasy. Nevieme veľa o tom, ako a či tento prostriedok presvedčivo funguje, ale je ľahké ho vyskúšať. Použitie niekoľkých kvapiek arganového oleja na končeky vlasov im môže dodať hotový a pružnejší vzhľad. Esenciálne oleje, ako napríklad mätový a levanduľový olej, môžu pomôcť zastaviť vypadávanie vlasov a zabrániť ich lámaniu.
Zmiešanie mätového oleja, levanduľového oleja a nosného oleja, ako je arganový alebo kokosový olej, na vytvorenie rýchleho rozprašovača na vlasy môže časom spôsobiť, že vaše vlasy budú menej suché.
9. Noste klobúk
Ultrafialové lúče môžu poškodiť vlasový stvol rovnako, ako môžu poškodiť vašu pokožku. Ak máte suché vlasy, obmedzte vystavenie vlasov týmto lúčom. Počas každodenných aktivít noste klobúk a vyhýbajte sa dlhodobému pobytu na slnku. Ak už boli vaše vlasy vystavené UV žiareniu, uhladenie trochu čistého gélu z aloe vera na vlasy môže pomôcť napraviť poškodenie.
10. Vyskúšajte kokosový olej
Kokosový olej je prirodzeným zmäkčovadlom. To znamená, že vyplní medzery vo vlasových vláknach, ak boli poškodené teplom alebo slnkom. Jedna štúdia z roku 2005, ukázala, že kokosový olej mimoriadne dobre preniká do vlasových vlákien.
Tým, že kokosový olej vyhladzuje vlasy pramienok po pramienku, zlepšuje celkový vzhľad vlasov. Vlasy si môžete raz týždenne ošetriť hĺbkovou kúrou zahriateho kokosového oleja.
- Začnite so suchými vlasmi a kokosovým olejom, ktorý je v izbovej teplote.
- Rozotrite trochu kokosového oleja medzi dlaňami
- Pred aplikáciou sa zamerajte na končeky, temeno hlavy a korienky vlasov.
- Vlasy nasyťte - ale nenamáčajte - a nechajte olej na vlasoch pôsobiť približne 20 minút.
- Potom vlasy dôkladne opláchnite.
Liečba suchých vlasov
V mnohých prípadoch môžete suché vlasy liečiť jednoduchými zmenami životného štýlu. Tu je niekoľko z nich, ktoré môžete vyskúšať:
- Vyhnite sa každodennému šampónovaniu vlasov.
- Pri každom umývaní si vlasy ošetrite kondicionérom.
- Používajte šampón a kondicionér, ktoré sú určené pre váš typ vlasov.
- Používajte hydratačné stylingové prípravky.
- Vyhnite sa chemickým prípravkom na vlasy.
- Vlasy si fénujte menej často.
- Vyhnite sa žehličkám na vlasy, kulmám a elektrickým valcom.
Každodenné umývanie vlasov šampónom môže zbaviť vlasy ochranných olejov a viesť k ich vysušovaniu. Skúste si vlasy umývať radšej raz alebo dvakrát týždenne. Môžete tiež použiť vlasové oleje alebo bezoplachové kondicionéry na dodanie lesku a hebkosti.
Dôležitá je aj ochrana vlasov pred teplom a slnečným žiarením. Ak žijete v suchom podnebí, noste pri pobyte vonku klobúk a vyhýbajte sa dlhodobému vystaveniu suchému alebo veternému vzduchu. Pri plávaní v bazéne alebo v oceáne by ste mali vlasy chrániť pred chlórom a slanou vodou nosením kúpacích čiapok.
Ak suché vlasy spôsobuje nejaký zdravotný problém, lekár vám môže odporučiť lieky alebo iné spôsoby liečby. Vaše vlasy sa môžu zlepšiť po vyliečení základného ochorenia. Spolupracujte so svojím lekárom, aby ste našli pre vás najlepší spôsob liečby.
Záver
Vyskúšať domáce prostriedky na suché vlasy je celkom jednoduché a bez rizika pre vás. Dlhodobé vypadávanie a lámanie vlasov však môže byť znakom iných zdravotných problémov. Ak máte niektorý z týchto príznakov, obráťte sa na dermatológa:
- vlasy, ktoré vypadávajú v chumáčoch
- lysiny alebo vzory plešatosti
- vlasy, ktoré sa lámu pri česaní