Obsah:
- Čo je to kĺb?
- Bolesť kĺbov
- Čo je dehydratácia?
- Ako môže dehydratácia ovplyvniť kĺby?
- Čo ešte môže spôsobovať bolesť kĺbov?
- Liečba dehydratácie
- Zhrnutie
Hydratácia pomáha vyplavovať toxíny z tela. To môže znížiť zápal a znížiť trenie medzi kosťami. Keď je človek dehydrovaný, zápal a trenie môžu zvýšiť nepohodlie v okolí kĺbov.
K dehydratácii dochádza, keď telo stráca príliš veľa tekutín. Môže spôsobiť rôzne príznaky vrátane únavy a bolesti hlavy. Človek môže byť dehydrovaný, ak sa nadmerne potí alebo neprijíma dostatok tekutín. Ľudia môžu byť dehydratovaní aj po zvracaní alebo hnačke.
Dehydratácia je u starších dospelých bežná, postihuje 17-28 % starších dospelých.
Ľudia s ochoreniami, ako je napríklad artritída, môžu v prípade dehydratácie pociťovať väčšie ťažkosti s kĺbmi.
Tento článok sa zaoberá dehydratáciou a bolesťou kĺbov, vrátane definícií, spôsobov, ako môže dehydratácia spôsobiť bolesť kĺbov , iných príčin bolesti kĺbov a liečby.
Čo je to kĺb?
Kĺb je miesto v tele, kde sa spájajú dve kosti. Ľudské telo má tri typy kĺbov: vláknitý, chrupavkový a synoviálny.
Vláknité kĺby spájajú kosti pomocou vláknitého spojivového tkaniva. Tieto kĺby sa pohybujú málo, ak vôbec. Držia kosti pohromade bez toho, aby medzi nimi vznikol priestor. Kĺby, ktoré spájajú kosti ľudskej lebky, sú vláknité kĺby.
Chrupavčité kĺby spájajú kosti pomocou chrupavky, pružného, ale pevnéhoZdroj: zdroj tkaniva, ktoré vystiela kĺby a nemôže sa veľmi pohybovať. Kĺby, ktoré spájajú stavce v ľudskej chrbtici, sú chrupavčité.
Synoviálne kĺby vytvárajú priestor medzi spojovacími kosťami a umožňujú väčší pohyb ako iné typy kĺbov. Tekutina vo vnútri týchto kĺbov, známa ako synoviálna tekutina, maže kĺby a znižuje trenie. Lakte, boky, kolenáa ramená sú synoviálne kĺby.
Bolesť kĺbov
Najčastejšie prípady bolesti kĺbov sa týkajú synoviálnych kĺbov. Napríklad osteoartrózavzniká v dôsledku poškodenia kĺbovej chrupavky, ktorá pokrýva konce kostí v synoviálnych kĺboch.
Dlhodobé poškodenie synoviálnych kĺbov môže spôsobiť stenčenie alebo opotrebovanie kĺbovej chrupavky. Môže k tomu dôjsť v dôsledku telesnej hmotnosti človeka alebo športového zranenia. Časom vedie stenčenie chrupavky k väčšiemu tlaku na spojené kosti.
V reakcii na tento tlak sa v kĺbe vytvára viac synoviálnej tekutiny. Táto extra tekutina spôsobuje opuch alebo zápal kĺbu, čo vedie k bolesti, ktorú pociťuje mnoho ľudí s artritídou.
Čo je dehydratácia?
Voda tvorí 60 % telesnej hmotnosti dospelého človeka. Ak človek stratí čo i len 3 % z tohto obsahu vody, môže u neho dôjsť k dehydratácii.
Príznaky dehydratácie sa môžu líšiť podľa toho, ako veľmi je jedinec dehydrovaný. Medzi bežné príznaky patria:
- smäd
- závraty
- suchá pokožka
- únava
- bolesť hlavy
- sucho v ústach
- potenie
- znížené močenie
- tmavý moč
U niektorých osôb môže byť riziko dehydratácie vyššie ako u iných. Bábätká sú citlivejšie na stratu tekutín, pretože sú malé. U športovcov je väčšia pravdepodobnosť dehydratácie po nadmernom potení. Starší ľudia si nemusia uvedomovať, ako málo pijú, a môžu byť dehydratovaní.
Zdravotné stavy, ako je cukrovka, môžu tiež zvyšovať riziko dehydratácie.
Ak sa u jednotlivca prejavia príznaky dehydratácie, je dôležité rýchlo konať. Liečba dehydratácie skôr, ako sa stane závažnejšou, môže zabrániť závažným vedľajším účinkom.
Dospelí, ktorí sú mierne dehydratovaní, by mali začať piť veľa vody. Dojčatá a malé deti by mali piťTrusted Source rehydratačné roztoky, keď sú dehydratované. Tieto roztoky sú dostupné v lekárňach a obchodoch s potravinami.
Každý, kto vykazuje závažné príznaky dehydratácie, by mal navštíviť zdravotníckeho pracovníka. Je to dôležité najmä pre deti, dojčatá a ľudí s chronickými zdravotnými ťažkosťami.
Ako môže dehydratácia ovplyvniť kĺby?
Keďže voda tvorí až 80 % chrupavky, dehydratácia môže mať veľký vplyv na funkciu chrupavky.
Aby chrupavka správne fungovala, potrebuje dostatok vody. Voda v chrupavke je nevyhnutná na podporu jej štruktúry. Voda tiež poskytuje médium, cez ktoré sa môžu pohybovať rôzne molekuly v chrupavke.
Chrupavka znižuje trenie medzi kosťami, ktoré spájajú kĺby. Ak chrupavka nie je zdravá, zvýšené trenie v kĺboch môže viesť k bolesti kĺbov.
Voda tiež odplavuje toxíny z tela. To môže znížiť zápal, čo môže tiež zabrániť bolesti kĺbov alebo ju znížiť.
Platí to najmä pre ľudí s artritídou, ochorením, ktoré spôsobuje opuch kĺbov alebo zápal. Dehydratácia môže zhoršiť príznaky artritídy a viesť k vzplanutiam špecifických foriem artritídy, ako je napríklad dna.
Okrem toho malá štúdia z roku 2016 naznačuje, že dehydratácia môže zvýšiť vnímanie bolesti jednotlivcom. Ľudia, ktorí už pociťujú bolesť kĺbov, tak môžu túto bolesť pociťovať intenzívnejšie, keď sú dehydratovaní.
Čo ešte môže spôsobovať bolesť kĺbov?
Bolesť kĺbov môže spôsobovať mnoho stavov, vrátane:
- artritída
- poranenia väzov v okolí postihnutých kĺbov
- niektoré infekcie, napríklad hepatitída C
- lupus
Ľudia, ktorí pociťujú bolesť kĺbov, by sa mali poradiť so zdravotníckym pracovníkom, ktorý stanoví presnú diagnózu.
Liečba dehydratácie
Človek môže počas dňa dôsledne piť vodu, aby pomohol liečiť a predchádzať miernej dehydratácii.
Pri liečbe miernej dehydratácie môžu byť užitočné aj rehydratačné roztoky. Predávajú ich mnohé lekárne a obchody s potravinami. Ľudia by sa tiež mali vyhýbať kofeínu a alkoholu, ktoré môžu dehydratáciu zhoršiť.
Každý, kto zažije extrémnu dehydratáciu, potrebuje pohotovostnú lekársku starostlivosť. V nemocnici alebo v centre urgentnej starostlivosti môžu zdravotnícki pracovníci podať ľuďom intravenózne tekutiny, orálne rehydratačné soli alebo elektrolyty na liečbu závažnej dehydratácie.
Liečba bolesti kĺbov bude závisieť od základného ochorenia. Osoba by sa mala poradiť s lekárom, aby určil pre ňu najlepšiu možnosť liečby.
Zhrnutie
Dehydratácia je stav, ktorý bežne postihuje starších dospelých. V určitých prípadoch môže dehydratácia spôsobiť alebo zhoršiť bolesť kĺbov.
Osobitnému riziku bolesti kĺbov sú vystavení ľudia s artritídou. Ak sa hydratácia stane každodennou prioritou, môže ľuďom pomôcť znížiť bolesť kĺbov alebo jej predísť. Ak človek pociťuje bolesť kĺbov, mal by sa poradiť so zdravotníckym pracovníkom.
Na liečbu miernej dehydratácie zvyčajne stačí piť viac vody. Závažnejšie prípady si môžu vyžadovať pohotovostnú lekársku starostlivosť. Každý, kto pociťuje príznaky pokročilej dehydratácie, by sa mal poradiť s lekárom.