Obsah:
- Čo je cystické ochorenie obličiek?
- Aké sú niektoré genetické cystické ochorenia obličiek?
- Aké sú niektoré negenetické cystické ochorenia obličiek?
- Kto je ohrozený vznikom cystického ochorenia obličiek?
- Čo spôsobuje cystické ochorenie obličiek?
- Aké sú príznaky cystického ochorenia obličiek?
- Aké sú komplikácie cystického ochorenia obličiek?
- Ako sa diagnostikuje cystické ochorenie obličiek?
- Ako sa lieči cystické ochorenie obličiek?
- Ako môžem predísť cystickému ochoreniu obličiek?
- Záver
Cystické ochorenie obličiek spôsobuje, že sa v obličkách alebo v ich okolí tvoria cysty (vačky s tekutinou). Existuje mnoho typov cystického ochorenia obličiek. Niektoré sú výsledkom abnormálnych génov, iné sa začínajú počas vývoja plodu alebo ako dôsledok zlyhania obličiek. Cystickým ochorením obličiek môžu trpieť dospelí aj deti. Liečba zvyčajne zahŕňa lieky, dialýzu alebo chirurgickú transplantáciu obličky.
Pri cystickom ochorení obličiek bránia váčky naplnené tekutinou v obličke alebo v jej okolí jej správnemu fungovaniu.
Čo je cystické ochorenie obličiek?
Cystické ochorenie obličiek (CKD) označuje skupinu ochorení, ktoré spôsobujú tvorbu cýst (vakov naplnených tekutinou) v obličkách alebo v ich okolí. Obličkové cysty môžu zabrániť obličkám filtrovať vodu a odpad z krvi. Cystické ochorenie obličiek môže viesť k zlyhaniu obličiek.
Existujú rôzne typy cystického ochorenia obličiek?
Existuje niekoľko typov CKD. Niektoré sú výsledkom mutácií (zmien) určitých génov, ktoré sú zvyčajne dedičné (prenášajú sa z rodičov na deti). Iné sa môžu vyvinúť počas života človeka alebo môžu byť vrodené (prítomné pri narodení). Cysty sa môžu v obličkách objaviť aj neskôr v živote.
Aké sú niektoré genetické cystické ochorenia obličiek?
Medzi genetické cystické ochorenia obličiek patria:
- Polycystické ochorenie obličiek (PKD): Autosomálne dominantné polycystické ochorenie obličiek (ADPKD) je najčastejšou formou cystického ochorenia obličiek u dospelých. Zvyčajne sa diagnostikuje medzi 30. a 50. rokom života. Ďalším typom PKD je autozómovo recesívna polycystická choroba obličiek (ARPKD). Spôsobuje ho abnormálny vývoj obličiek v maternici alebo krátko po narodení. ARPKD je zriedkavá.
- Glomerulocystické ochorenie obličiek (GCKD): GCKD spôsobuje cysty a zväčšenie priestoru v obličkách v blízkosti močových ciest. Je veľmi zriedkavá, ale môže postihnúť dojčatá alebo dospelých.
- Medulárna cystická choroba obličiek (MCKD): MCKD spôsobuje vznik cýst v kortikomedulárnej (vnútornej) časti obličiek. Vedie k zápalu a zjazveniu trubičiek, ktoré pomáhajú obličkám filtrovať odpad.
- Nefronoftíza: Toto ochorenie je veľmi podobné MCKD, ale postihuje dojčatá, deti a dospievajúcich. Zvyčajne vedie k zlyhaniu obličiek pred dospelosťou.
Aké sú niektoré negenetické cystické ochorenia obličiek?
Medzi negenetické cystické ochorenia obličiek patria:
- Jednoduché cysty obličiek: Tieto cysty sú pomerne časté a zvyčajne postihujú starších jedincov. Nemajú tendenciu zväčšovať sa alebo narúšať činnosť obličiek. V zriedkavých prípadoch môžu byť cysty malígne (rakovinové) a viesť k rakovine obličiek.
- Získané cystické ochorenie obličiek: Toto ochorenie spôsobuje, že cysty sa časom vyvinú v dôsledku chronického ochorenia obličiek alebo zlyhania obličiek. Zvyčajne postihuje dospelých alebo deti, ktoré sú na dialýze.
- Multicystická dysplastická oblička: Dysplázia obličiek je bežné ochorenie, ktoré vzniká, keď sa jedna alebo obe obličky nevyvíjajú v maternici správne. Cysty nahrádzajú normálne tkanivo obličky.
- Medulárna hubovitá oblička: Cysty sa tvoria na najvnútornejšej časti obličiek. Zablokujú trubice, ktoré filtrujú moč. Vyskytuje sa zriedkavo.
Kto je ohrozený vznikom cystického ochorenia obličiek?
Rizikové faktory pre cystické ochorenie obličiek sa pri jednotlivých typoch veľmi líšia. Vo všeobecnosti je pravdepodobnosť, že ňou ochoriete, vyššia, ak:
- ste starší.
- Máte chronické ochorenie obličiek alebo zlyhanie obličiek.
- Máte abnormálny gén.
Ako časté je cystické ochorenie obličiek?
Niektoré cystické ochorenia obličiek sú veľmi časté. Napríklad jednoduché cysty obličiek sa vyskytujú približne u 1 z 10 ľudí. Iné formy ochorenia sú však veľmi zriedkavé.
Čo spôsobuje cystické ochorenie obličiek?
Cystické ochorenia obličiek môžu byť výsledkom genetických mutácií. Alebo sa môžu vyvinúť v priebehu času v dôsledku ochorení, vrodených chýb alebo veku. Samotné cysty vznikajú, keď sa od materskej trubice oddeľujú kúsky obličiek. Obličky majú tisíce drobných trubičiek, ktoré čistia krv a uvoľňujú moč do močového mechúra.
Aké sú príznaky cystického ochorenia obličiek?
Rôzne cystické ochorenia obličiek majú rôzne príznaky. Medzi najčastejšie z nich patria:
- Bolesť chrbta alebo boku (bolesť v chrbte alebo v bokoch).
- Prasknutie alebo krvácanie cýst.
- Ťažkosti s močením alebo nedostatočná tvorba moču.
- Zväčšené obličky (častejšie pri PKD) alebo obličkové masy.
- Bolesti hlavy.
- Hematuria (krv v moči).
- Vysoký krvný tlak.
- Infekcie obličiek.
- Obličkové kamene.
Aké sú komplikácie cystického ochorenia obličiek?
Medzi najčastejšie komplikácie rôznych cystických ochorení obličiek patria:
- Zlyhanie obličiek.
- Problémy sosrdcovými chlopňami (častejšie pri PKD).
- Cysty pečene a pankreasu (častejšie pri PKD).
- Problémy s rastom a vývojom u dojčiat.
Ako sa diagnostikuje cystické ochorenie obličiek?
Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti zhodnotí vaše príznaky a anamnézu. Môže vykonať jedno alebo viacero z nasledujúcich zobrazovacích vyšetrení na kontrolu cýst obličiek:
- Ultrazvuk obličiek alebo prenatálny ultrazvuk.
- CT vyšetrenie.
- MAGNETICKÁ REZONANCIA.
- Vyšetrenia krvi a moču môžu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti poskytnúť aj dôležité informácie o tom, ako dobre vaše obličky pracujú a filtrujú krv.
Ako sa lieči cystické ochorenie obličiek?
Jednoduché cysty obličiek, ktoré nespôsobujú príznaky, nemusia vyžadovať liečbu. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže cysty sledovať a robiť ultrazvukové vyšetrenia, aby sa uistil, že nerastú alebo sa nerozširujú. Ak cysty spôsobujú príznaky, váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže cysty vyprázdniť alebo odstrániť.
Liečba zložitejších foriem cystického ochorenia obličiek môže zahŕňať:
- Dialýzu, čo je postup na čistenie krvi pri zlyhaní obličiek.
- Transplantácia obličky pre ľudí, ktorým zlyhávajú obličky.
- Lieky a zmeny životného štýlu na reguláciu vášho krvného tlaku.
Ako môžem predísť cystickému ochoreniu obličiek?
Neexistuje žiadny spôsob, ako zabrániť cystickej chorobe obličiek. Rozhovor s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, keď spozorujete prvé príznaky, však môže pomôcť spomaliť progresiu niektorých foriem cystického ochorenia obličiek.
Záver
Cystické ochorenie obličiek opisuje skupinu porúch, ktoré spôsobujú tvorbu cýst v obličkách alebo v ich okolí. Niektorí ľudia zdedia CKD prostredníctvom abnormálnych génov, u iných sa CKD vyvinie časom. Niekedy sú cysty obličiek neškodné. Niektoré formy cystického ochorenia obličiek (napríklad polycystické ochorenie obličiek) však môžu brániť správnemu fungovaniu obličiek, čo môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Ľudia s CKD môžu potrebovať lieky na zvládnutie komplikácií, ako je vysoký krvný tlak, dialýzu alebo transplantáciu obličky.