Čo treba vedieť o bolesti kĺbov

Obsah:

  • Čo je to kĺb?
  • Príčiny bolesti kĺbov
  • Príznaky bolesti kĺbov
  • Diagnóza  bolesti kĺbov
  • Liečba bolesti kĺbov
  • Často kladené otázky
  • Zhrnutie

Kĺby sú dôležité časti tela, ktoré pomáhajú pohybovať končatinami. Ak človek pociťuje bolesť kĺbov, známu ako artralgia, môže to byť nepríjemné a ovplyvniť jeho schopnosť zúčastňovať sa každodenných činností.

V tomto článku rozoberieme, čo sú to kĺby a niektoré príčiny bolesti kĺbov vrátane ich príznakov, diagnostiky a liečby.

Čo je to kĺb?

Kĺb je miesto, kde sa kosti dotýkajú a spájajú kostrový systém. Väčšina kĺbov je pohyblivá, čo umožňuje telu vykonávať rôzne druhy pohybu. Existujú tri druhy kĺbov: vláknitý, chrupavkový a synoviálny.

Vláknité kĺby sú zvyčajne nepohyblivé. Patria k nim lebečné kĺby v lebke, kĺby medzi zubami a zubnými jamkami v čeľusti a kĺby medzi kosťami dolnej končatiny.

Chrupavčité kĺby sú tie, v ktorých chrupavka spája dve kosti. Tieto kĺby sú čiastočne pohyblivé. Príkladom je kĺb medzi pravou a ľavou lonovou kosťou.

Synoviálne kĺby sú kĺby, ktoré umožňujú voľný pohyb končatín. Tieto kĺby majú v sebe dutinu, ktorá obsahuje synoviálnu tekutinu. Táto tekutina umožňuje, aby sa kosti, ktoré spájajú kĺb, ľahko pohybovali. Medzi príklady patria koleno, lakeť, bedro a rameno.

bolest klbov_1

Príčiny bolesti kĺbov

Bolesti kĺbov môžu u človeka spôsobiť mnohé stavy a faktory. Ak má človek bolesti vo viacerých kĺboch, ide o tzv. polyartralgiu. Zvyčajne je bolesť kĺbov dôsledkom zranenia, infekcie, choroby alebo zápalu.

Nižšie sú uvedené niektoré z bežných príčin bolesti kĺbov:

Zranenie

Úraz je bežnou príčinou bolesti kĺbov. Zranenia môžu byť dôsledkom nadmerného používania alebo námahy kĺbov alebo nárazu, ktorý spôsobí zlomeninu, podvrtnutie alebo natiahnutie.

Častým zranením kolena je napríklad poškodenie predného skríženého väzu. Ľudia, ktorí sa venujú určitým športom, ako je futbal, basketbal alebo futbal, sú viac ohrození poranením ACL.

Vírusová infekcia

Niektoré infekcie môžu mať za následok bolesť kĺbov. Napríklad vírus hepatitídy C (HCV ) môže spôsobiť komplikácie, ktoré majú za následok bolesť kĺbov. U ľudí s HCV je bežné, že majú súvisiace reumatické ochorenia, ktoré môžu spôsobovať problémy vrátane bolesti kĺbov.

Choroba

Niektoré ochorenia môžu spôsobovať bolesť kĺbov. Lupus je chronické autoimunitné ochorenie a medzi bežné príznaky patrí bolesť svalov a kĺbov. V skutočnosti je bolesť kĺbov prvým príznakom u viac ako polovice tých, u ktorých sa lupus vyvinie.

U ľudí sa lupus vyvinie, pretože imunitný systém ich tela sa stane hyperaktívnym a napadne normálne, zdravé tkanivo.

Artritída

Artritída a artralgia sú veľmi podobné, ale majú kľúčové rozdiely. Obe popisujú bolesť kĺbov, ale artralgia sa vyskytuje bez výrazného zápalu v kĺbe, ktorý charakterizuje artritídu. Takmer polovica dospelých s artritídou uvádza pretrvávajúcu bolesť kĺbov.

Existuje viac ako 100 rôznych druhov artritídy, vrátane:

  • osteoartróza (OA)
  • reumatoidná artritída (RA)
  • dna
  • septická artritída

Príčina artritídy sa medzi jednotlivými typmi líši.

OA je dôsledkom úbytku chrupavky v kĺboch. Kalcifikácia chrupavky v okolí kĺbov nakoniec spôsobí, že chrupavka je tenšia, než dôjde k jej poškodeniu. Starší dospelí majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku OA.

RA je autoimunitná reakcia na spúšťač. Telo sa snaží bojovať proti tomu, čo považuje za útočníka, ale namiesto toho degraduje chrupavku a kosti v kĺboch.

Dna vzniká v dôsledku kryštalizácie kyseliny močovej v tele. Kyselina močová sa dostáva do kĺbových priestorov a spôsobuje zápal.

Vo väčšine prípadov je septická artritída dôsledkom bakteriálnej infekcie. Baktérie sa dostanú do synoviálnej tekutiny v kĺboch, ktorá nakoniec znehodnotí chrupavku, čo vedie k artritíde.

Príznaky bolesti kĺbov

Medzi ďalšie príznaky, ktoré bežne sprevádzajú bolesť kĺbov, patria:

  • citlivosť kĺbov
  • stuhnutosť kĺbov
  • opuch kĺbov
  • obmedzený pohyb kĺbov
  • slabosť v kĺbe alebo nestabilita kĺbu
  • únava

Diagnóza bolesti kĺbov

Prvotná diagnóza bolesti kĺbov bude pravdepodobne zahŕňať vyšetrenie lekárom. Zvyčajne sa pozrie na anamnézu a vykoná fyzikálne vyšetrenie.

Lekár sa môže pýtať otázky, napríklad či sa bolesť objavila po úraze alebo či sa v rodine vyskytlo ochorenie kĺbov. V rámci fyzikálneho vyšetrenia skontroluje kĺby a preverí ich rozsah pohybu.

Lekár môže nariadiť laboratórne testy, ktoré pomôžu stanoviť diagnózu. Tie môžu zahŕňať krvné testy na kontrolu nasledujúcich parametrov:

  • reumatoidný faktor
  • rýchlosť sedimentácie erytrocytov
  • kyselina močová
  • C-reaktívny proteín
  • antinukleárne protilátky

Pri diagnostike môžu pomôcť aj zobrazovacie techniky, ako sú röntgen a magnetická rezonancia, ultrazvuk a počítačová tomografia.

Liečba bolesti kĺbov

Liečba bolesti kĺbov sa líši v závislosti od príčiny.

Zvyčajne môže lekár predpísať lieky proti bolesti na zmiernenie bolesti. Napríklad pri artritíde môže navrhnúť nesteroidné protizápalové lieky, kortikosteroidy alebo chorobu modifikujúce antireumatiká.

Ak je bolesť kĺbov spôsobená infekciou, lekár predpíše antibiotiká alebo antivirotiká na zníženie a zvládnutie príznakov.

Ak je bolesť spôsobená zranením alebo artritídou, lekár môže ľudí odkázať na rehabilitáciu k fyzioterapeutovi. V závažnejších prípadoch alebo ak bolesť pretrváva, lekár môže odporučiť podstúpiť operáciu.

Domáce prostriedky

Výsledky používania domácich prostriedkov sa budú pravdepodobne líšiť v závislosti od príčiny bolesti kĺbov. Ľudia môžu byť schopní zvládnuť bolesť kĺbov doma užívaním voľnopredajných liekoch.

Metóda RICE

Na zmiernenie bolesti môže byť prospešné aj používanie metódy RICE. 

Táto stratégia zahŕňa:

  • Odpočívajte: Odpočiňte si a doprajte telu oddych.
  • Ľad: Zchlaďte opuchnuté miesto ľadovým obkladom.
  • Kompresia: Zabaľte to! Priliehavý obväz môže zabrániť tomu, aby sa veci nafúkli ako balón.
  • Zvýšenie: Podoprite končatinu nad úrovňou srdca.

Tento štvorstupňový tanec vám pomôže rýchlo a inteligentne zbaviť sa vašich bolestí.

Kompresia, často dosiahnutá pomocou elastického obväzu, pomáha znížiť opuch a elevácia znižuje prietok krvi do oblasti, čím sa ďalej minimalizuje zápal.

Často kladené otázky

Môžu doplnky stravy pomôcť pri bolesti kĺbov a svalov?

Áno, niektoré výživové doplnky, ako je glukozamín sulfát, chondroitín sulfát, omega-3 mastné kyseliny (nachádzajúce sa v rybom oleji) a kurkumín, môžu prispieť k zdraviu kĺbov a zmierniť zápal. Pred začatím užívania akýchkoľvek doplnkov je však najlepšie poradiť sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Existujú nejaké špecifické cvičenia odporúčané na zvládnutie bolesti kĺbov?

Určite! Cvičenia s nízkou záťažou, ako je plávanie, bicyklovanie, tai-či a joga, môžu posilniť svaly v okolí kĺbov bez toho, aby ich zaťažovali. Vždy začnite pomaly a zvážte spoluprácu s fyzioterapeutom, ktorý vám môže prispôsobiť cvičebný program.

Aký dôležitý je spánok pri zvládaní bolesti kĺbov a svalov?

Veľmi dôležitý! Kvalitný spánok umožňuje telu regenerovať sa - myslite na to, že je to nočná údržba pre vaše unavené svaly a kĺby. Snažte sa každú noc spať 7 až 9 hodín.

Kedy by som mal pri bolesti používať tepelnú terapiu a kedy studenú?

Chladovú terapiu používajte počas prvých 48 hodín od zranenia alebo vzplanutia, aby ste znížili opuch; myslite na ľadové obklady zabalené v látke, aby vám neomrzla koža! Neskôr alebo pri chronických stavoch bez akútneho zápalu môže tepelná terapia, ako sú teplé kúpele alebo vyhrievacie podušky, upokojiť stuhnuté kĺby a uvoľniť svaly.

Môže byť masážna terapia prospešná pri kĺbových a svalových ťažkostiach?

Určite! Masážna terapia môže zlepšiť krvný obeh, zmierniť napätie vo svaloch v okolí kĺbov, znížiť hladinu stresu, ktorý môže zhoršovať pocity bolesti - a povedzme si pravdu - je to aj sakra dobrý pocit!

Je akupunktúra účinná pri liečbe bolesti kĺbov a svalov?

U niektorých ľudí áno - ukázalo sa, že akupunktúra zmierňuje rôzne druhy bolesti stimuláciou nervov, ktoré menia chemické zloženie mozgu a zmierňujú nepríjemné pocity. Ak z ihiel nemáte strach, stojí za to akupunktúru vyskúšať.

Zhrnutie

Bolesť kĺbov môže byť dôsledkom viacerých rôznych stavov vrátane zranenia a infekcie.

Ľudia môžu často zvládnuť miernu bolesť kĺbov domácimi prostriedkami, ale pri silnej alebo pretrvávajúcej bolesti kĺbov bude pravdepodobne potrebná lekárska liečba.

 

Späť do obchodu