Obsah:
- Čo je histamín?
- Čo je to histamínová „záťaž“?
- Ako moje telo kontroluje hladinu histamínu?
- Majú moje hormóny vplyv na hladinu histamínu?
- Aká je úloha trávenia pri histamínovej intolerancii?
- Znižuje varenie alebo mrazenie potravín hladinu histamínu?
- Ktoré potraviny majú vysoký obsah histamínu?
- Ktoré ďalšie produkty ovplyvňujú hladinu histamínu?
Myslíte si, že histamín je len o alergii? Zamyslite sa znova. Pozrieme sa na to, čo je histamín a ako môže jedlo, ktoré jeme, ovplyvniť hladinu histamínu v našej krvi
Čo je histamín?
Keď sa povie histamín, väčšine z nás sa vybaví alergia, ale táto imunitná chemická látka má mnoho ďalších dôležitých funkcií vrátane komunikácie s mozgom a podpory tráviacich funkcií.
Histamín sa netvorí len v tele, ale prijímame ho aj v strave, pričom jeho bohatým zdrojom sú najmä fermentované, staršie a spracované potraviny.
Čo je to histamínová „záťaž“?
Histamín sa v tele vytvára z aminokyseliny (histidínu) a ukladá sa v špeciálnych imunitných bunkách nazývaných žírne bunky a bazofily; histamín môžu produkovať aj niektoré baktérie v črevách. Histamínová „záťaž“ sa vzťahuje na množstvo histamínu v tele, ktoré sa môže stať problémom, ak histamín produkujeme nadmerne a nedokážeme ho primerane odbúrať. Mimo tela je hlavným zdrojom histamínu potrava, ktorú konzumujeme, kde môže byť prítomný v rôznom množstve.
Aj keď potravina sama o sebe neobsahuje veľa histamínu, môže spustiť uvoľňovanie histamínu našimi žírnymi bunkami. Medzi tieto „uvoľňovače histamínu“ patrí kivi, jahody, banány, papája, citrusové plody a ananás, ako aj prídavné látky v potravinách, napríklad karagenan; o niektorých potravinách je tiež známe, že blokujú činnosť enzýmu, ktorý rozkladá histamín - enzýmu nazývaného diaminoxidáza (DAO). Príkladom sú kofeínové, ako aj energetické nápoje a alkohol.
Pri tom všetkom existujú potraviny, ktoré sú naozaj užitočné, pretože pôsobia ako prírodné antihistaminiká, ktoré potláčajú účinok histamínu - patria k nim cibuľa, jablká a čučoriedky.
Ako moje telo kontroluje hladinu histamínu?
Histamín, ak je dostatočne kontrolovaný enzýmom DAO, má v tele relatívne krátky život. Niektorí ľudia však majú genetickú dispozíciu na nedostatok tohto enzýmu. Iní môžu mať predpísané lieky, ktoré ho inhibujú, alebo majú zlý zdravotný stav čriev, ktorý ovplyvňuje jeho fungovanie - to všetko môže zvýšiť vašu záťaž histamínom a viesť k potenciálnej intolerancii.
Je potrebné si uvedomiť, že histamínová záťaž je ovplyvnená aj prostredím a dokonca aj dennou dobou, pričom hladina histamínu dosahuje maximum v noci, keď sú žírne bunky najaktívnejšie.
Majú moje hormóny vplyv na hladinu histamínu?
Puberta a perimenopauza sú transformačné fázy v živote ženy, hormonálne výkyvy typické pre toto obdobie môžu ovplyvniť telesné systémy vrátane rovnováhy histamínu. V dôsledku toho sa v týchto fázach môže prejaviť alebo zhoršiť histamínová intolerancia.
Aká je úloha trávenia pri histamínovej intolerancii?
Naše črevá a tráviaci systém zohrávajú dôležitú úlohu pri riadení hladiny histamínu, pretože hlavnou bariérou pre vonkajší histamín je enzým DAO v našich črevách. Ak tento enzým dobre funguje, rozkladá histamín a zabraňuje jeho vstupu do krvného obehu.
Zlý stav čriev a ochorenia, ako sú zápalové ochorenia čriev, znižujú schopnosť enzýmu DAO vykonávať svoju prácu. Nerovnováha črevných baktérií, často označovaná ako dysbióza, tiež prispieva k zvýšeniu hladiny histamínu.
Ak sa u vás vyskytuje potravinová citlivosť a/alebo máte problémy s trávením, pri ktorých máte podozrenie, že môžu zhoršovať vašu schopnosť zvládať histamín, obráťte sa na registrovaného dietológa alebo odborníka na výživu, ktorý vám poradí a usmerní vás.
Znižuje varenie alebo mrazenie potravín hladinu histamínu?
V potravinách sú baktérie produkujúce histamín schopné rásť a produkovať histamín v širokom rozsahu teplôt - to je dôvod, prečo môže byť skladovanie zvyškov jedla problematické. Nie sú to však len baktérie, ale aj enzýmy, ktoré sa nachádzajú napríklad v rybách, môžu produkovať histamín, aj keď boli príslušné baktérie inaktivované. Tieto enzýmy môžu zostať stabilné, keď sú zmrazené, a po rozmrazení potraviny začnú opäť fungovať. Varenie môže inaktivovať baktérie produkujúce histamín aj enzým, ale keď sa histamín v potravine vytvorí, nedá sa odstrániť ani znížiť.
Ktoré potraviny majú vysoký obsah histamínu?
Hladinu histamínu v potravinách, dokonca aj v potravinách rovnakého druhu, možno ťažko kvantifikovať. Vo všeobecnosti platí, že fermentované, staršie a spracované potraviny ho obsahujú viac ako ich čerstvé, nespracované ekvivalenty.
Bielkovinové potraviny, ako sú ryby a mäso, najmä tie, ktoré sa skladujú dlhší čas, majú tiež pravdepodobne vyšší obsah histamínu. Aj v zmrazených potravinách sa po rozmrazení začne zvyšovať obsah histamínu.
Okrem toho sú niektoré baktérie produkujúce histamín odolné voči soli, čo znamená, že pokračujú v produkcii histamínu, aj keď sa potravina nasolí, vyúdi alebo vysuší. Iné baktérie sú anaeróbne, takže vákuové balenie ich nezabraňuje a vyššie hladiny histamínu sa zvyčajne vyskytujú v zvyškoch potravín a v potravinách po dátume spotreby.
Nižšie je uvedený zoznam potravín, ktoré majú zvyčajne vysoký obsah histamínu - nie je to vyčerpávajúci zoznam a vaša reakcia na tieto potraviny bude závisieť od vašej individuálnej úrovne tolerancie a môže sa časom meniť.
- Mäso - údené, solené a vyzreté mäso vrátane slaniny, klobás a salám, ako aj balené mleté mäso. V mäse z diviny a voľne žijúcich zvierat sa pravdepodobne nachádza vyššie množstvo ako v čerstvom mäse z farmových chovov.
- Ryby - makrela, tuniak, sardinky, ančovičky, údené a konzervované ryby, morské plody a mäkkýše, ako aj všetky celé ryby, ktoré neboli vypitvané do 30 minút.
- Mliečne výrobky - kravské mlieko a výrobky z neho, najmä tie, ktoré sú vyrobené z mlieka obsahujúceho kazeín A1; fermentované mliečne výrobky vrátane jogurtu a kefíru, kyslej smotany, cmaru, tvrdých a polotvrdých syrov, ako aj vyzretých syrov, ako je parmezán, zrelá gouda a čedar. Ovčie a kozie mlieko môže byť lepšie tolerované.
- Varované alebo surové vaječné bielky.
- Obilniny - pečené potraviny a obilniny vrátane tých, ktoré sa vyrábajú s kvasnicami alebo fermentovaným pečivom, ako je kvások, ako aj výrobky s jačmenným sladom.
- Ovocie - baklažán, avokádo, banán, paradajky a všetko sušené ovocie.
- Zelenina - špenát, huby, fermentovaná zelenina vrátane kimči a kyslej kapusty, ako aj konzervovaná zelenina.
- Strukoviny - šošovica, cícer, arašidy a fazuľa, ako aj fermentované sójové výrobky.
- Orechy a semená - najmä vlašské orechy a slnečnicové semená.
- Koreniny - miso, ocot, sójová omáčka a tamari, rybia omáčka, nakladané uhorky a olivy, ako aj morská zelenina, napríklad riasy, wakame a kombu.
- Čokoláda a kakaový prášok.
- Potravinárske prídavné látky - vrátane kvasničných a sladových výťažkov, ako aj niektorých syntetických potravinárskych farbív.
- Bylinky a korenie - ako napríklad rasca, horčica, paprika, chilli a korenie.
- Nápoje - alkohol vrátane šampanského, vína a piva; nápoje s obsahom kofeínu vrátane energetických nápojov a čierneho čaju, niektoré džúsy vrátane paradajkového a pomarančového džúsu.
Ktoré ďalšie produkty ovplyvňujú hladinu histamínu?
K zvýšeniu hladiny histamínu môžu prispieť nielen potraviny, ale aj chemické látky a prísady obsiahnuté v kozmetických výrobkoch a výrobkoch pre domácnosť, ako sú dezodoranty, parfumy, šampóny, opaľovacie krémy a make-up. Tu je niekoľko príkladov:
- Chlór používaný v bazénoch a vírivkách, ako aj niektoré výrobky na starostlivosť o chrup vrátane zubnej pasty.
- prísady ako toluén, formaldehyd a formalín, ktoré sa bežne používajú v lakoch na nechty
- antibakteriálne látky, ako je triklosan
- syntetické vône
- syntetické farbivá