Obsah:
- Typy suchej pokožky
- Je suchá pokožka normálna?
- Čo spôsobuje suchú pokožku?
- Rizikové faktory suchej pokožky
- Závažná a chronická suchá pokožka
- Príznaky suchej pokožky
- Môže suchá pokožka spôsobiť akné?
- Liečba suchej pokožky
- Kolagén pre suchú pokožku
- Výhľad na suchú pokožku
Suchá pokožka vzniká, keď vaša pokožka príliš rýchlo stráca vodu a dehydratuje sa. K suchej pokožke môže viesť vek, anamnéza, ročné obdobie a návyky pri kúpaní. Liečba môže závisieť od príčiny.
Suchá pokožka je nepríjemný stav, ktorý sa vyznačuje šupinatením, svrbením a praskaním. Môže sa vyskytnúť z rôznych dôvodov. Môžete mať prirodzene suchú pokožku. Ale aj v prípade, že vaša pokožka má tendenciu byť mastná, môže sa u vás z času na čas objaviť suchá pokožka.
Suchá pokožka môže postihnúť ktorúkoľvek časť vášho tela. Bežne postihuje ruky, paže a nohy. V mnohých prípadoch môže na jej ošetrenie stačiť zmena životného štýlu a voľne predajné hydratačné krémy. Ak tieto spôsoby liečby nestačia, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára.
Časté umývanie rúk a používanie dezinfekčných prostriedkov na ruky môže tiež spôsobiť vysušenie rúk. Môže byť užitočné použiť hydratačný krém po každom umytí rúk.
Typy suchej pokožky
Vystavenie suchému počasiu, horúcej vode a niektorým chemikáliám môže spôsobiť vysušenie vašej pokožky. Suchá pokožka môže byť aj dôsledkom základných zdravotných ťažkostí.
Dermatitída je lekársky termín pre extrémne suchú pokožku. Existuje niekoľko rôznych typov dermatitídy.
Kontaktná dermatitída
Kontaktná dermatitída vzniká vtedy, keď vaša pokožka reaguje na niečo, čoho sa dotkne, a spôsobí lokalizovaný zápal.
K dráždivej kontaktnej dermatitíde môže dôjsť, keď je vaša pokožka vystavená dráždivej chemickej látke, napríklad bielidlu.
Alergická kontaktná dermatitída môže vzniknúť, keď je vaša pokožka vystavená látke, na ktorú ste alergickí, napríklad niklu.
Seboroická dermatitída
Seboroická dermatitídavzniká, keď vaša pokožka produkuje príliš veľa oleja. Jej výsledkom je červená a šupinatá vyrážka, zvyčajne na pokožke hlavy. Tento typ dermatitídy je bežný u dojčiat.
Atopická dermatitída
Atopická dermatitída je známa aj ako ekzém. Je to chronické kožné ochorenie, ktoré spôsobuje, že sa na vašej pokožke objavujú suché šupinaté škvrny. Je bežná u malých detí.
Vysušenie pokožky môžu spôsobiť aj iné ochorenia, napríklad psoriáza a cukrovka 2. typu, ktoré môžu spôsobiť vysušenie pokožky.
Je suchá pokožka normálna?
Jednoduchá odpoveď je áno. S pribúdajúcim vekom je bežné, že sa vaša pokožka časom vysušuje. Vo veku 60 rokov takmer každý bojuje so suchou pokožkou.
Čo spôsobuje suchú pokožku?
Suchá pokožka vzniká vtedy, keď pokožka príliš rýchlo stráca vodu, a preto sa dehydratuje. Existuje niekoľko vecí, ktoré môžu zvýšiť riziko straty vody v pokožke.
Rizikové faktory suchej pokožky
Suchá pokožka môže postihnúť každého. Niektoré rizikové faktory však zvyšujú pravdepodobnosť vzniku suchej pokožky, vrátane:
- Vek. Starší dospelí majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku suchej pokožky. S pribúdajúcim vekom póry prirodzene produkujú menej oleja, čo zvyšuje riziko suchej pokožky.
- Zdravotná anamnéza. Ak sa vo vašej rodine vyskytli tieto ochorenia alebo iné alergické ochorenia, je pravdepodobnosť výskytu ekzému alebo alergickej kontaktnej dermatitídy vyššia.
- Ročné obdobie. Suchá pokožka je častejšia počas jesenných a zimných mesiacov, keď je relatívne nízka vlhkosť vzduchu. V lete vyššia úroveň vlhkosti pomáha zabrániť vysušovaniu pokožky.
- Kúpacie návyky. Časté kúpanie alebo umývanie veľmi horúcou vodou zvyšuje riziko suchej pokožky.
Závažná a chronická suchá pokožka
Aj keď sa môže stať, že vaša pokožka sa z času na čas vysuší, u niektorých ľudí sa môže vyskytnúť závažné vysušenie pokožky. To môže znamenať, že vaša pokožka sa šupinatí, je podráždená alebo zapálená častejšie ako zvyčajne a môže byť ťažké ju úspešne liečiť.
Čo spôsobuje chronickú suchú pokožku?
Môže existovať niekoľko príčin a rizikových faktorov súvisiacich so závažnou alebo chronickou suchou pokožkou. Patria medzi ne:
- lieky
- vyšší vek
- nedostatok vitamínov
- cukrovka, ochorenie štítnej žľazy alebo ochorenie obličiek
- chemoterapia
- anorexia
- porucha funkcie kožnej bariéry
Príznaky suchej pokožky
Existuje niekoľko markerov suchej kože, ktoré môžu poukazovať na potrebu liečby alebo zmeny životného štýlu. Tieto príznaky môžu zahŕňať:
- šupinatá alebo drsná štruktúra pokožky
- nadmerné svrbenie
- infekcie
- popáleniny alebo bodnutia kože
- olupovanie kože
Môže suchá pokožka spôsobiť akné?
Hoci sa niektorí môžu domnievať, že akné sa objaví len vtedy, keď je vaša pleť mastná, v skutočnosti to tak nie je. Suchá pokožka môže tiež spôsobiť akné, pretože škvrny sa niekedy objavujú pri celkovom poškodení pokožky.
Ak chcete bojovať proti suchej pleti aj výskytu akné, zvážte, či by ste nemali pokračovať v starostlivosti o pleť ako zvyčajne, ale dvakrát denne použiť aj hydratačný krém, ktorý je určený pre pleť so sklonom k akné. Vyhnite sa tiež akýmkoľvek chemikáliám, ako je napríklad alkohol, pretože môže vašu pokožku ešte viac vysušiť.
Liečba suchej pokožky
Lekárom odporúčaný plán liečby bude závisieť od príčiny vašej suchej pokožky.
V niektorých prípadoch vás môže odporučiť na kožného špecialistu alebo dermatológa. Spolu s prostriedkami na zlepšenie životného štýlu vám môžu odporučiť masti, krémy alebo pleťové vody na liečbu príznakov, ktoré sú voľne predajné alebo na lekársky predpis.
Ako predchádzať suchej pokožke
Jednoduché zmeny životného štýlu môžu niekedy pomôcť predchádzať suchej koži a zmierniť ju. Pokúste sa:
- vyhýbajte sa používaniu horúcej vody na kúpanie alebo sprchovanie
- sprchovať sa každý druhý deň a nie každý deň
- sprchovať sa kratšie ako 10 minút
- pri kúpaní alebo sprchovaní používajte hydratačné mydlo
- ihneď po kúpaní alebo sprchovaní použite hydratačný krém
- mokrú pokožku radšej osušte mäkkým uterákom, ako ju trieť
- vyhýbajte sa svrbeniu alebo drhnutiu suchých miest na pokožke
- používajte doma zvlhčovač vzduchu
- pite veľa vody
- zmeňte rutinnú starostlivosť o pokožku podľa pokynov lekára
Dôležité je tiež vybrať si správny druh hydratačného krému pre svoj typ pokožky. Ak je vaša pokožka extrémne suchá, vyhľadajte výrobok na báze vazelíny.
Počas letných mesiacov môžete zvážiť prechod na ľahší krém na báze vody. Pleťové vody, ktoré obsahujú olej z hroznových semienok a antioxidanty, môžu tiež pomôcť zachytiť vodu v pokožke.
Kolagén pre suchú pokožku
Kolagén je najrozšírenejšia bielkovina v tele a tvorí 75 % suchej hmotnosti pokožky.
Niektoré výskumy ukázali, že užívanie doplnkov stravy na báze kolagénu môže mať pre vašu pokožku celý rad výhod vrátane zníženia hĺbky vrások a zvýšenia hydratácie pokožky.
Štúdia na 69 ženách zistila, že u účastníčok, ktoré konzumovali 2,5 až 5 gramov kolagénu denne počas 8 týždňov, došlo k výraznému zlepšeniu elasticity pokožky a v porovnaní so skupinou užívajúcou placebo sa zvýšila aj hydratácia pokožky.
V ďalšej 12-týždňovej štúdii na 72 ženách sa zistilo, že užívanie doplnku, ktorý obsahoval 2,5 gramu kolagénových peptidov spolu so zmesou ďalších zložiek, ako je vitamín C a zinok, výrazne zlepšilo hydratáciu a drsnosť pokožky v porovnaní so skupinou užívajúcou placebo.
Doplnok však obsahoval aj iné živiny, takže nie je známe, či by samotný kolagén mal rovnaké účinky.
Navyše štúdiu financoval výrobca doplnku, čo mohlo ovplyvniť výsledky štúdie.
Prehľad 11 štúdií z roku 2019 dospel k záveru, že užívanie 2,5 až 10 gramov orálnych kolagénových doplnkovdenne počas 4 až 24 týždňov zvýšilo hydratáciu pokožky a liečilo xerózu, čo je lekársky termín pre suchú pokožku.
Ak chcete vyskúšať kolagénový doplnok na pomoc pri suchej pokožke, pred zakúpením certifikovaného výrobku tretej strany sa poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
ZHRNUTIE
Dostatočné množstvo dôkazov podporuje používanie kolagénových doplnkov na zvýšenie hydratácie pokožky a liečbu suchej pokožky.
Výhľad na suchú pokožku
Ak sa u vás občas vyskytne suchá pokožka, môžete jej pravdepodobne predchádzať a liečiť ju pomocou jednoduchých zmien životného štýlu a voľnopredajných hydratačných krémov. Ak sa u vás objaví závažná suchá pokožka, dohodnite si stretnutie s lekárom.
Ak sa nelieči, dermatitída sa môže zhoršiť. Včasná liečba vám pomôže, aby ste sa skôr cítili pohodlne. Zníži sa tým aj riziko komplikácií, ako sú otvorené rany zo škrabania a kožné infekcie.