Prečo sa to deje? A čo s tým môžete urobiť?
Obsah:
- Príznaky
- Príčiny
- Poraďte sa
- Diagnóza
- Liečba
Časté močenie je často spôsobené pitím veľkého množstva tekutín, najmä kofeínu alebo alkoholu. Ak však vaše časté močenie nesúvisí s príjmom tekutín, môže byť spôsobené zdravotným stavom.
Najpravdepodobnejšími príčinami častého močenie sú infekcie močových ciest a vedľajšie účinky liekov. Pretrvávajúce nutkanie na močenie však môže poukazovať na chronické ochorenie, ako je cukrovka alebo intersticiálna cystitída.
Tento článok sa zaoberá častým močením. Vysvetľuje bežné dôvody, prečo môžete pociťovať nutkanie na močenie častejšie.
Príznaky častého močenia
Zrejmým príznakom častého močenia je práve to - potreba močiť častejšie ako zvyčajne. Môže sa to diať počas dňa alebo častejšie v noci, pričom tento stav sa nazýva noktúria.
Príznaky môžu zahŕňať nasledujúce:
- nutnosť ísť na záchod viac ako osemkrát za 24 hodín
- budenie sa viac ako raz uprostred noci, aby ste išli na záchod
- časté nutkanie na močenie, aj keď nemusíte ísť na toaletu
- pocit, že potrebujete močiť, aj keď ste práve išli na záchod
Frekvencia močenia sa môže vyskytovať samostatne alebo s inými príznakmi, ako je horúčka, bolesť alebo zvýšený smäd. Nezabudnite informovať svojho lekára, ak sa u vás spolu s frekvenciou močenia vyskytujú aj iné príznaky.
Príčiny častého močenia
Váš lekár pri určovaní pravdepodobnej príčiny vašej frekvencie močenia preskúma vaše príznaky.
Medzi tieto príčiny patria napr:
- Starnutie: Kapacita močového mechúra sa s pribúdajúcim vekom znižuje. U mnohých starších dospelých dochádza aj k zvýšeniu kontrakcií močového mechúra, spomaleniu prietoku moču alebo zníženiu tlaku v močovej trubici. V dôsledku toho sa močový mechúr úplne nevyprázdňuje, čo vedie k častejším návštevám toalety.1
- Rakovina močového mechúra: Rakovina močového mechúra je zriedkavou príčinou častého močenia.2 Často ju sprevádza častá potreba močiť a krv v moči (mikroskopická alebo hrubá hematúria, ktorá je viditeľná v moči). Aj keď zvyčajne nie je prítomná žiadna bolesť, niekedy sa môže vyskytnúť bolesť pri močení.3
- Cukrovka (typ 1 a typ 2): Časté močenie môže byť jedným z príznakov cukrovky. Cukrovka spôsobuje zvýšené množstvo moču, pretože telo sa snaží zbaviť prebytočnej glukózy.2
- Diuretiká: Tieto lieky sa používajú na liečbu vysokého krvného tlaku alebo nadmerného hromadenia tekutín v tkanive. Môžu spôsobovať zvýšené močenie.
- Intersticiálna cystitída (IC): Toto chronické ochorenie močového mechúra môže viesť k tlaku v močovom mechúre, bolesti a nutkaniu na časté močenie. Pri IC môžete pociťovať bolesť bez naliehavosti a frekvencie, alebo môžete mať frekvenciu a naliehavosť bez bolesti.4
- Neurologické ochorenia: Ochorenia ako mŕtvica alebo Parkinsonova choroba môžu poškodiť nervy, ktoré riadia plnenie alebo vyprázdňovanie močového mechúra. To môže viesť k problémom s močovým mechúrom vrátane neustáleho nutkania na močenie.5
- Hyperaktívny močový mechúr: Hyperaktívny močový mechúr znamená, že pociťujete častú a naliehavú potrebu močiť, aj keď váš močový mechúr nie je plný.6 Hyperaktívny močový mechúr môže, ale nemusí zahŕňať únik moču, nazývaný aj inkontinencia. Môže byť spôsobená nervovými problémami, ale často je príčina neznáma.7
- Výhrez panvových orgánov: Časté močenie môže byť príznakom prolapsu panvových orgánov. Keď svaly a tkanivá podopierajúce maternicu, močový mechúr alebo konečník zoslabnú alebo sa uvoľnia, orgány môžu klesnúť zo svojej normálnej polohy.8
- Tehotenstvo: Keď ste tehotná, môže sa zvýšiť potreba močiť kvôli hormónom a tlaku dieťaťa na močový mechúr.
- Ochorenie prostaty: Ochorenia prostaty vrátane benígnej hyperplázie prostaty (zväčšená prostata), rakoviny a prostatitídy (zápal prostaty) môžu brániť prietoku moču močovou trubicou (trubica, ktorá odvádza moč z tela). To môže viesť k neúplnému vyprázdňovaniu močového mechúra a k častému močeniu.
- Rádioterapia: Jedným z vedľajších účinkov ožarovania panvy je frekvencia močenia. Ožarovanie môže dráždiť močový mechúr a močové cesty, čo spôsobuje kŕče močového mechúra a naliehavú potrebu ísť na záchod.9
- Infekcia močových ciest (UTI): Ak máte infekciu močových ciest, môže to spôsobiť naliehavú potrebu častého močenia aj po tom, čo ste už vyprázdnili močový mechúr. Príznaky môžu zahŕňať aj bolesť pri močení, nízku horúčku a zakalený alebo krvavý moč. Zápal močových ciest sa oveľa častejšie vyskytuje u žien ako u mužov.
Poraďte sa
Časté močenie samo o sebe zvyčajne nepredstavuje problém, ale ak narúša váš spánok alebo schopnosť fungovať alebo je sprevádzané inými príznakmi, poraďte sa so svojím lekárom.
príznaky ako:
- Bolesť chrbta alebo boku
- Pálenie počas alebo po vyprázdňovaní
- Krvavý alebo zakalený moč
- Únava
- Horúčka so zimnicou alebo bez nej
- Inkontinencia
- Zvýšená chuť do jedla alebo smäd
- Náhly úbytok hmotnosti
- Zvracanie
Diagnóza
Časté močenie môže byť príznakom mnohých rôznych stavov. Váš lekár zvyčajne vykoná fyzikálne vyšetrenie a opýta sa vás, či užívate nejaké lieky, či nemáte príznaky infekcie alebo či sa nezmenili vaše stravovacie alebo pitné návyky.
Váš lekár vás pravdepodobne požiada aj o vzorku moču na kontrolu prítomnosti baktérií (kultivácia moču) alebo bielych krviniek (analýza moču), ktoré by mohli poukazovať na infekciu. Ak sa potvrdia červené krvinky (tri alebo viac), bude nariadené cytologické vyšetrenie moču.
Liečba častého močenia
Liečba základného ochorenia je zvyčajne najlepším spôsobom, ako riešiť časté močenie. Môže to znamenať kontrolu cukrovky, liečbu infekcie močových ciest antibiotikami alebo liečbu rakoviny.
Liečba hyperaktívneho močového mechúra
Ak sa diagnostikuje stav hyperaktívneho močového mechúra, liečba môže zahŕňať:
- Úprava stravy vrátane zníženia alebo vylúčenia príjmu kofeínu a alkoholu
- Kegelove cvičenia na posilnenie panvového dna
- sledovanie príjmu tekutín
- Behaviorálne terapie, ako napríklad tréning močového mechúra
- Môže tiež zahŕňať anticholinergné lieky, injekcia botoxu alebo iné postupy na moduláciu krížových nervov alebo iných nervov.
Tréning močového mechúra zahŕňa dodržiavanie prísneho harmonogramu močenia a predlžovanie času medzi vyprázdňovaním močového mechúra. Cieľom je predĺžiť čas medzi močením a zvýšiť množstvo tekutiny, ktoré dokáže váš močový mechúr udržať. Váš lekár vám môže predpísať aj liek, ktorý upokojuje svaly a nervy.
Liečba intersticiálnej cystitídy
Intersticiálna cystitída sa nedá vyliečiť, ale niektoré spôsoby liečby môžu zmierniť vaše príznaky. Môžu zahŕňať:
- Rozťahovanie močového mechúra (rozťahovanie) pod anestéziou
- Perorálne lieky
- Tréning močového mechúra
- Zmena stravy a životného štýlu
Existujú niektoré príčiny nočného pomočovania, ktoré možno kontrolovať. Najlepšie, čo môžete urobiť, je znížiť množstvo tekutín, ktoré prijmete. Platí to najmä štyri až šesť hodín pred spaním.