Čo majú probiotiká spoločné s vašou pleťou?

Obsah:

  • Čo sú probiotiká?
  • Čo sú prebiotiká?
  • Postbiotiká
  • Ako používať?
  • Prínosy pre zdravie pokožky
  • Záver

Pevne veríte, že jogurt denne udrží črevné problémy na uzde?

Určite vás poteší, že tá istá filozofia priateľská k mikróbom spôsobuje revolúciu vo svete starostlivosti o pleť.

V posledných rokoch privítali viaceré nezávislé línie starostlivosti o pleť, ktoré sa zameriavajú výlučne na podporu kožného mikrobiómu. Dokonca aj veľké značky ako Dior a Lancôme sa pustili do mikrobiologickej starostlivosti o pleť.

Najskôr krátke osvieženie informácií o vašom mikrobióme:

Je to „vesmír rôznych mikroorganizmov, ktoré spolu s nami obývajú naše telo,“ hovorí doktor Richard Gallo.

Každá oblasť vášho tela má svoj vlastný jedinečný mikrobióm (väčšinou dobrých) vírusov, húb a baktérií.

Mikrobióm v koži, najväčšom orgáne v tele, reguluje zápaly a slúži ako bariéra proti patogénom.

Niektoré kožné mikróby sú neškodné alebo prospešné. Výskumom Gallo zistil, že dobré kožné baktérie pomáhajú ničiť patogénne baktérie, ako je napríklad Staphylococcus aureus odolný voči antibiotikám .

Baktérie môžu zohrávať dôležitú úlohu pri podpore zdravia kože tým, že zabraňujú tomu, aby sa infekcie stali vážnejšími.

Iné mikróby môžu mať dobré aj zlé účinky. Napríklad baktériaCutibacterium acnes môže byť pre vašu pokožku prospešná, hovorí Gallo.

Podľa prehľadu výskumu z roku 2021, nedostatočná rozmanitosť medzi 6 podtypmi Cutibacterium acnes môže v skutočnosti vyvolať akné.

Chronický zápal, stres, zmeny pH pokožky a vaša strava môžu okrem iných faktorov vytvoriť nerovnováhu mikróbov, tvrdia Gallo a Jaliman.

Keď sa ekosystém dostane do nerovnováhy, môže to mať za následok infekcie alebo kožné ochorenia, ako je aknéekzémrosacea.

Tu prichádza na rad starostlivosť o pleť pomocou mikrobiómu.

Rastúci výskum naznačuje, že produkty starostlivosti o pleť s obsahom prebiotík, probiotík a postbiotík pomáhajú vrátiť zdravé mikróby do rovnováhy.

Vyvážený mikrobióm môže pomôcť znížiť výskyt ekzémov, akné, suchej pokožky, a dokonca aj vrások a rizika rakoviny kože spojeného s poškodením UV žiarením.

Fakty

Probiotiká, prebiotiká a postbiotiká môžu pomôcť zlepšiť mikrobióm vašej pokožky.

„Živiny a celkové prostredie majú veľký vplyv na to, aby mikrób dokázal prežiť, a môžu ovplyvniť to, čo mikrób robí,“ hovorí Gallo.

probiotika a plet

Čo sú probiotiká?

Probiotiká sú živé baktérie, ktoré podporujú zdravé baktérie vo vašom tele, vysvetľuje Gallo. „Vieme, že určité baktérie sú pre nás dobré, a keď ich pacientom nasadíte, vidíte, že zlé baktérie odumierajú,“ hovorí.

Čoraz viac dôkazov naznačuje, že používanie probiotík vo forme tabliet aj lokálne môže pomôcť pri prevencii a liečbe kožných ochorení vrátane ekzémov, akné, suchej kože a poškodenia kože spôsobeného UV žiarením, hovorí Kober.

Ukázalo sa, že niektoré probiotiká zvyšujú produkciu ceramidov alebo lipidov (tukov) v pokožke, ktoré zadržiavajú vlhkosť v pokožke a udržujú pod kontrolou množstvo baktérií spôsobujúcich akné.

„Ľudia s ekzémom majú nižšiu hladinu ceramidov, takže ich náhrada môže byť veľmi dôležitá,“ hovorí Kober. Štúdie naznačujú, že používanie probiotických prípravkov na starostlivosť o pleť môže znížiť výskyt akné a pomôcť zvládnuť suchú pleť a ekzém.

prehľadu z roku 2016 vyplýva, že probiotiká môžu pomôcť ukladať pH pokožky, znižovať oxidačný stres, znižovať účinky poškodenia spôsobeného slnečným UV žiarením, zlepšovať hydratačnú bariéru pokožky a zlepšovať kvalitu vlasov. Prehľad z roku 2019 naznačuje, že probiotiká môžu tiež pomôcť znížiť riziko vzniku rakoviny kože.

Hodnota pH pokožky sa s vekom zvyšuje a pokožka môže byť s vekom suchšia. Zmeny vo vlhkostnej bariére môžu uľahčiť vznik nerovnováhy baktérií.

Poškodenie UV žiarením zo slnka vytvára ničivé voľné radikály, ktoré môžu byť aj prirodzenými vedľajšími produktmi metabolických procesov v tele, ktoré poškodzujú bunky.

Výskum naznačuje, že niektoré probiotiká vyživujú zdravé baktérie, ktoré vyrovnávajú pH pokožky a chránia ju pred poškodením voľnými radikálmi.

„Niektoré baktérie [môžu] pomôcť predchádzať rakovine kože a môžu zmeniť niektoré spôsoby rastu kože, aby mala zdravší vzhľad,“ hovorí Gallo.

Čo sú prebiotiká?

Prebiotiká považujte za hnojivo pre dobré baktérie, hovorí Kober. Prebiotiká sú nestráviteľné zlúčeniny, ktoré vyživujú a podporujú zdravé baktérie a udržujú zlé baktérie pod kontrolou.

Hoci sú zvyčajne známe ako komplexné sacharidy v potravinách, prebiotiká sú vlastne „všetko, čo sa používa na formovanie [mikrobiálneho] prostredia a jeho zmenu spôsobom, ktorý podporuje zdravie,“ hovorí Gallo.

Kožné ochorenia ako rosacea a atopická dermatitída môžu oslabiť alebo narušiť bariérovú funkciu kože.

Niektoré prebiotiká môžu pomôcť vyrovnať pH pokožky alebo podporiť funkciu kožnej bariéry, čo posilňuje zdravé baktérie, hovorí Kober.

Celkovo bolo preskúmaných menej vedeckých výskumov o lokálnych prebiotických výrobkoch ako o probiotickej starostlivosti o pleť, hovorí Kober.

„Myslím si, že vo svete starostlivosti o pleť, nie vo svete liekov, bolo vykonaných veľa práce,“ hovorí Gallo.

Napriek tomu je pravdepodobné, že každý výrobok na starostlivosť o pleť, ktorý zlepšuje stav pleti, má prebiotický prínos, vysvetľuje Gallo. Napríklad lipidy v hydratačných prípravkoch by mohli podporovať bariérovú funkciu pokožky a môžu pomáhať zdravým kožným baktériám rásť, uvádza sa vo výskumnom článku z roku 2019.

Keď používate bežný hydratačný krém a vaša pokožka je menej suchá a červená, „váš mikrobióm sa zlepšuje. Vieme, že je to pravda,“ hovorí Gallo. „Istým spôsobom môžete uvažovať o tom, že samotný hydratačný krém už začína využívať koncept prebiotickej terapie. Nemôžete pomôcť pokožke a nepomôcť mikrobiómu. Sú integrálne prepojené.“

Mnohé spoločnosti zaoberajúce sa starostlivosťou o pleť dolaďujú svoje zložky tak, aby boli maximálne prospešné pre zdravé baktérie, dodáva.

 

Postbiotiká

Postbiotiká sú vedľajšie produkty fermentácie produkované baktériami, ktoré sú pre vás prospešné, hovorí Gallo.

Jedným z príkladov sú antimikrobiálne peptidy, alebo aminokyseliny s krátkym reťazcom, ktoré sa prirodzene vyskytujú v pokožke a zvyšujú jej imunituDôveryhodný zdroj a reakciu na škodlivé organizmy.

Ďalším príkladom sú mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré podľa staršieho prehľadu výskumu vyživujú dobré mikroorganizmy a zlepšujú vstrebávanie vody, sodíka a elektrolytov. „Zdá sa, že sú pre pokožku naozaj veľmi dôležité a telo si ich nedokáže vytvoriť,“ hovorí Gallo.

Ak baktérie na vašej pokožke nevytvárajú dostatok mastných kyselín alebo peptidov, lokálny produkt s mastnými kyselinami ich môže podporiť, hovorí Gallo.

Ako používať?

Prebiotiká, probiotiká a postbiotiká sa môžu používať perorálne (ako v tabletkách) alebo lokálne (ako v kréme).

To, čo sa deje v črevách, ovplyvňuje pokožku a naopak, tvrdia Kober aj Jaliman, preto sa ukázalo, že perorálne užívanie probiotík znižuje systémový zápal a prospieva pokožke.

Niektoré štúdie naznačujú, že prebiotické potraviny môžu znížiť riziko vzniku alergických kožných ochorení, ako je ekzém, a zlepšiť bariérovú funkciu kože.

Aplikácia probiotika alebo prebiotika na pokožku je najpriamejší a najúčinnejší spôsob, ako ovplyvniť mikrobióm pokožky, hovorí Jaliman.

Gallo súhlasí. „Nielenže by nebolo na škodu to vyskúšať, ale stojí to za to,“ hovorí.

Prínosy pre zdravie pokožky

Prebiotiká aj probiotiká účinnejšie fungujú, keď sa spájajú, hovorí Jaliman.

Nasledujúce živé probiotické extrakty môžu mať rôzne prínosy pre zdravie pokožky.

  • Bifidobaktérie môžu znížiť citlivosť pokožky. „Pacienti s ekzémom rosacea alebo majú veľmi suchú, podráždenú pokožku lepšie znášajú produkty bez pálenia alebo štípania,“ hovorí Kober.
  • Lactobacillus môže znížiť zápal kože a zlepšiť bariérovú funkciu kože. Môže znížiť výskyt akné a začervenania.
  • Vitreoscilla môže zlepšovaťDôveryhodný zdroj bariérovú funkciu pokožky.

Medzi ďalšie probiotiká, ktoré na etiketách prípravkov na starostlivosť o pleť uvidíte menej často, ale sú vedecky podložené, patria tieto:

  • Bacillus coagulans môže zvýšiť množstvo vychytávačov voľných radikálov, ktoré bojujú proti starnutiu pokožky.
  • Zdá sa, že Staphylococcus hominis a Staphylococcus epidermidis potláčajú rastDôveryhodný zdroj druhu baktérií, ktoré môžu vyvolávať príznaky ekzémov a suchej pokožky.
  • Streptococcus thermophilus by mohol zvýšiť produkciu ceramidov u ľudí s ekzémom alebo suchou a citlivou pokožkou.

Mnohé výrobky jasne neoznačujú prebiotické zložky, hovorí Kober. Nižšie uvedené zložky však majú prebiotické účinky, ktoré upokojujú pokožku a vyživujú dobré baktérie:

  • rastlinné cukry, ako sú fruktooligosacharidy a galaktooligosacharidy
  • aminokyseliny
  • vápnik
  • horčík
  • síra

Medzi postbiotické zložky, ktoré treba hľadať, patria peptidy a mastné kyseliny.

Nezabúdajte, že žiadne výrobky na starostlivosť o pleť s mikróbmi nedostali zlatú pečiatku schválenia od Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), čo znamená, že musíte veriť výrobcovi v jeho tvrdeniach o mikrobiómoch, upozorňuje Gallo.

Nezabúdajte, že všetky ostatné výrobky na starostlivosť o pleť, ktoré používate, môžu zmeniť váš kožný mikrobióm.

Drhnutie pokožky prísnymi alebo abrazívnymi čistiacimi prostriedkami môže poškodiť kožnú bariéru a zničiť dobré baktérie, hovorí Kober, preto si vyberte jemný čistiaci prostriedok.

Umývanie tváre dvakrát denne a každodenné používanie hydratačného krému a opaľovacieho krému pomáha udržiavať zdravý mikrobióm pokožky, hovorí Jaliman.

Hydratačné prípravky s pH od 5 do 7 a čistiace prípravky s pH od 4,5 do 7 „optimalizujú pH pokožky pre dosiahnutie najlepšieho účinku,“ hovorí Kober.

Záver

Vaša pokožka je plná dobrých baktérií, ktoré podporujú jej imunitné a bariérové funkcie.

Množstvo faktorov môže znížiť hladinu týchto baktérií, čo zvyšuje riziko vzniku akné, ružovky, ekzémov a vrások.

Čoraz spoľahlivejšie vedecké poznatky ukazujú, že používanie prípravkov na starostlivosť o pleť s obsahom prebiotík, probiotík a postbiotík môže pomôcť posilniť mikrobióm vašej pleti, aby bola zdravšia a žiarivejšia.

Späť do obchodu