Obsah:
- Čo je l-arginín?
- Výhody L-arginínu
- Na čo je l-arginín schválený?
- Aké potraviny obsahujú l-arginín?
- Aké sú formy a obchodné názvy l-arginínu?
- Ako mám užívať l-arginín?
- Aké sú vedľajšie účinky l-arginínu?
- Ako dlho trvá, kým l-arginín účinkuje?
- Môžem užívať l-arginín, ak som tehotná alebo dojčím?
- Čo mám povedať svojmu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti pred začatím užívania l-arginínu?
- Záver
L-arginín je aminokyselina, ktorá pomáha telu produkovať bielkoviny. Bielkoviny sú nevyhnutné, pretože každá bunka vo vašom tele obsahuje bielkoviny. L-arginín môžete do svojej stravy pridať konzumáciou potravín s vysokým obsahom bielkovín, ako sú mäso a orechy. Môžete tiež užívať l-arginín ako doplnok ústami alebo intravenózne pod dohľadom vášho poskytovateľa.
Čo je l-arginín?
L-arginín je aminokyselina, ktorá sa prirodzene nachádza v potravinách, ako sú ryby, mäso a orechy. L-arginín je semi-esenciálny (podmienený), čo znamená, že vaše telo si túto aminokyselinu dokáže vyrobiť, ale musíte do svojej stravy zahrnúť aj niektoré zdroje tejto aminokyseliny.
Čo znamená písmeno „l“ v l-arginíne?
Písmeno L pred arginínom znamená „levotočivý“, čo je chemický termín, ktorý znamená, že aminokyselina sa neviazala s molekulou bielkoviny (voľná forma). To pomáha poskytovateľom kategorizovať aminokyseliny na základe toho, ako veľmi sa podobajú aminokyselinám, ktoré si človek produkuje vo vlastnom tele. Písmeno L označuje, že sa ľahko vstrebáva do tela, pretože je najviac podobná aminokyselinám, ktoré sa už v tele nachádzajú.
Čo sú to aminokyseliny?
Aminokyseliny sú molekuly vo vašom tele, ktoré po spojení s inými molekulami vytvárajú bielkoviny. Reťazec aminokyselín tvorí bielkovinu. Bielkoviny sú nevyhnutnou súčasťou toho, vďaka čomu človek funguje, pretože každá bunka v ľudskom tele obsahuje bielkoviny.
Vaše telo využíva aminokyseliny aj na výrobu energie.
Potrebujem v strave bielkoviny?
Bielkoviny v strave pomáhajú vášmu telu fungovať. Každá bunka vo vašom tele obsahuje bielkoviny. Bielkoviny pomáhajú vášmu telu:
- vytvárať a opravovať nové bunky, ktoré sú nevyhnutné pre rast.
- Opravovať poškodené tkanivá.
- Pomáhať bunkám dokončiť ich pridelenú funkciu.
- Rozkladať a tráviť potravu.
Výhody L-arginínu
L-arginín má dva hlavné účinky: mení sa na oxid dusnatý, a pomáha telu vytvárať bielkoviny.
Oxid dusnatý sa podieľa na rozširovaní ciev. Jeho dostatok pomáha cievam otvoriť sa, čím sa zvyšuje prietok krvi.
Zlepšený prietok krvi môže mať za následok, že sa do svalov dostane viac kyslíka a živín a môže pomôcť telu rýchlejšie odstrániť z týchto svalov odpadové produkty, ako je laktát a amoniak.
Existuje mnoho ďalších tvrdení o zdravotných prínosoch L-arginínu, ale nie všetky sú podložené vedeckými štúdiami.
Niektoré z potenciálnych prínosov, ktoré majú dôkazy, zahŕňajú:
- Zlepšenie športového výkonu: Výsledky prehľadu a metaanalýzy z roku 2020 naznačujú, že doplnky stravy s L-arginínom môžu mať pozitívny vplyv na aeróbny a anaeróbnyvýkon, ak ich človek užije 60 až 90 minút pred cvičením.
- Zníženie vysokého krvného tlaku: metaanalýza z roku 2021 naznačuje, že L-arginín môže pomôcť znížiť vysoký krvný tlak. Zdá sa, že to účinnejšie funguje u žien ako u mužov.
- Odďaľovanie cukrovky 2. typu: Štúdia z roku 2017 testovala suplementáciu L-arginínom u dospelých v strednom veku s metabolickým syndrómom a poruchou glukózovej tolerancie. Autori zistili, že doplnok môže pomôcť oddialiť nástup cukrovky na „dlhé obdobie“.
- Liečba periférneho arteriálneho ochorenia (PAD): Vzhľadom na účinky L-arginínu na rozširovanie ciev môže pomôcť osobám s PAD. Malá štúdia zistila, že infúziaL-arginínu zlepšila funkciu zúžených ciev, ale je potrebný ďalší výskum.
- Liečba tehotenských komplikácií: Prehľad 45 predchádzajúcich štúdií z roku 2021 zistil, že L-arginín môže pomôcť znížiť preeklampsiu alebo gestačnú hypertenziu počas tehotenstva.
- Prevencia nekrotizujúcej enterokolitídy: Podľa štúdie z roku 2017 môže L-arginín pomôcť predchádzať nekrotizujúcej enterokolitíde, závažnému ochoreniu predčasne narodených detí.
Na zhodnotenie potenciálu L-arginínu rýchlejšie hojiť rany alebo zlepšiť dýchanie u ľudí s ochoreniami ovplyvňujúcimi dýchací systém je potrebný ďalší výskum.
Ľudia môžu získať L-arginín ako súčasť svojej bežnej stravy. Niektorí ľudia užívajú L-arginín ako doplnok. Avšak, ako pri každom doplnku, človek by sa mal pred použitím poradiť s lekárom.
Na čo je l-arginín schválený?
L-arginín môže liečiť niekoľko stavov vrátane:
- Bolesť alebo tlak na hrudníku (angína pectoris) .
- Poruchy erekcie.
- Zlyhanie srdca.
- Vysoký krvný tlak (hypertenzia) .
- Migrény.
Aké potraviny obsahujú l-arginín?
Potraviny s vysokým obsahom bielkovín prirodzene obsahujú l-arginín vrátane:
- Mäso (červené mäso, kuracie mäso, morčacie mäso).
- Ryby (losos, treska jednoškvrnná).
- Orechy a semená (mandle, kešu, tekvicové semená).
- Strukoviny (sója, cícer).
- Celozrnné výrobky (hnedá ryža, ovos).
- Mliečne výrobky (mlieko, jogurt, syr).
Aké sú formy a obchodné názvy l-arginínu?
L-arginín je dostupný v dvoch formách: tekutina aplikovaná do žily prostredníctvom infúzie (intravenózne) alebo užívaná ústami (kapsuly alebo tablety).
Existuje niekoľko druhov doplnkov s obsahom l-arginínu, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu. Pred začatím užívania doplnkov s obsahom l-arginínu sa poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Ako mám užívať l-arginín?
L-arginín môžete užívať tak, že do svojho jedálnička zaradíte potraviny s vysokým obsahom l-arginínu. Potraviny s vysokým obsahom bielkovín sú skvelým spôsobom, ako zvýšiť hladinu l-arginínu.
Ak stravou nezískavate dostatok l-arginínu, váš lekár vám môže odporučiť užívanie voľnopredajných doplnkov s l-arginínom. Doplnky l-arginínu môžete užívať ústami, pričom sa musíte riadiť dávkovaním uvedeným na etikete doplnku a odporúčaním vášho poskytovateľa.
Ak potrebujete užívať l-arginín intravenózne, váš poskytovateľ bude sledovať a podávať liečbu v zdravotníckom zariadení.
Aké sú vedľajšie účinky l-arginínu?
Pri liečbe l-arginínom sú možné vedľajšie účinky, ktoré môžu zahŕňať:
- Nadúvanie.
- Hnačka.
- Závraty.
- Nevoľnosť alebo vracanie.
Medzi život ohrozujúce vedľajšie účinky patria:
- Alergická reakcia (žihľavka, svrbenie alebo vyrážka).
- Ťažkosti s dýchaním alebo pocit tiesne v hrudníku.
- Zlyhanie srdca.
Ak sa u vás vyskytnú akékoľvek vedľajšie účinky, okamžite sa obráťte na svojho lekára alebo navštívte najbližšiu pohotovosť.
Ako dlho trvá, kým l-arginín účinkuje?
V závislosti od dôvodu užívania l-arginínu a typu aminokyseliny, ktorú potrebujete, trvá minimálne 24 hodín, kým sa l-arginín vstrebe do vášho tela. V niektorých prípadoch môže trvať až tri mesiace, kým sa naplno prejavia účinky pravidelnej liečby l-arginínom.
Môžem užívať l-arginín, ak som tehotná alebo dojčím?
Neužívajte doplnky s l-arginínom, ak ste tehotná alebo dojčíte, bez toho, aby ste sa najprv poradili so svojím poskytovateľom a zistili, či je táto aminokyselina pre vás vhodná. L-arginín by mohol spôsobiť neočakávané komplikácie počas tehotenstva a neexistuje dostatok výskumov, ktoré by špecifikovali, či doplnky s obsahom l-arginínu prechádzajú do materského mlieka.
Čo mám povedať svojmu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti pred začatím užívania l-arginínu?
Pred začatím užívania l-arginínu sa poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o liekoch, vitamínoch a doplnkoch, ktoré v súčasnosti užívate. S poskytovateľom budete chcieť prediskutovať aj svoju zdravotnú anamnézu, najmä ak ste nedávno prekonali srdcový infarkt, ste tehotná alebo dojčíte alebo ak máte základné ochorenie. Váš poskytovateľ posúdi vaše príznaky a oznámi vám, či je bezpečné začať užívať l-arginín.
Záver
Pred začatím užívania akýchkoľvek nových doplnkov stravy, ako je l-arginín, sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. L-arginín je bezpečný pre väčšinu dospelých, najmä ak do svojho jedálnička zaradíte viac produktov bohatých na bielkoviny, ako sú mäso a orechy. Ak máte akékoľvek závažné reakcie na aminokyselinu, okamžite kontaktujte svojho poskytovateľa alebo navštívte pohotovosť.