Z medicínskeho hľadiska predstavuje anémianedostatok červených krviniek v našom organizme. Červené krvinky slúžia na prenos krvného farbiva hemoglobín, ktorý sa viaže na molekuly železa a prenáša kyslík do celého tela.
Obsah:
- Čo je anémia?
- Typy anémie
- Liečba anémie
- Príznaky
- Príčiny a rizikové faktory
- Čo spôsobuje anémiu?
- Môžete predísť anémii?
- Liečba
Čo je anémia?
Anémia je stav, ktorý vzniká, keď vaša krv produkuje nižšie množstvo zdravých červených krviniek, ako je normálne. Ak máte anémiu, vaše telo nemá dostatok krvi bohatej na kyslík. Nedostatok kyslíka môže spôsobiť, že sa budete cítiť unavení alebo slabí. Môžete mať aj dýchavičnosť, závraty, bolesti hlavy alebo nepravidelný srdcový tep.
Typy anémie
Existuje mnoho typov anémie, vrátane:
- anémia z nedostatku železa
- anémia z nedostatku vitamínu B12
- Hemolytická anémia
Mierna anémia je bežný a liečiteľný stav, ktorý sa môže vyvinúť u každého. Môže vzniknúť náhle alebo časom a môže byť spôsobená stravou, liekmi, ktoré užívate, alebo iným zdravotným stavom. Anémia môže byť aj chronická, čo znamená, že trvá dlho a nemusí nikdy úplne vymiznúť. Niektoré typy anémie sú dedičné. Najčastejším typom anémie je anémia z nedostatku železa.
Niektorí ľudia sú vystavení vyššiemu riziku anémie, vrátane žien počas menštruácie a tehotenstva. Vyššie riziko majú aj ľudia, ktorí nemajú dostatok železa alebo niektorých vitamínov, a ľudia, ktorí užívajú určité lieky alebo liečbu.
Anémia môže byť aj príznakom vážnejšieho ochorenia, ako je krvácanie do žalúdka, zápal spôsobený infekciou, ochorenie obličiek, rakovina alebo autoimunitné ochorenia. Lekár pri diagnostikovaní anémie využije vašu anamnézu, fyzikálne vyšetrenie a výsledky testov.
Liečba anémie
Liečba anémie závisí od toho, aký typ anémie máte a aká je závažná. Pri niektorých typoch miernej až stredne závažnej anémie môžete potrebovať doplnky železa, vitamíny alebo lieky, ktoré prinútia vaše telo produkovať viac červených krviniek. Na prevenciu anémie v budúcnosti vám lekár môže navrhnúť aj zmeny v zdravej výžive.
Príznaky
Ak máte miernu anémiu, nemusíte mať žiadne príznaky. Príznaky anémie sa môžu rozvíjať rýchlo alebo pomaly, v závislosti od príčiny anémie. Medzi všeobecné príznaky, ktoré sú rovnaké pri mnohých typoch anémie, patria:
- Slabosť
- Bledosť
- Únava
- Zimnica
- dýchavičnosť
- Bolesť hlavy
- Závraty a mdloby
- Krvácanie
- žltačka alebo zožltnutie kože
Príčiny a rizikové faktory
Anémia sa môže vyvinúť, ak vaše telo nevytvára dostatok červených krviniek alebo stráca príliš veľa červených krviniek. Červené krvinky obsahujú hemoglobín . Hemoglobín je bielkovina bohatá na železo, ktorá pomáha červeným krvinkám prenášať kyslík z pľúc do zvyšku tela. Mnohé stavy môžu spôsobiť anémiu. Mierna anémia je bežný stav, ktorý sa môže vyvinúť u každého. Závažná anémia môže byť príznakom iného zdravotného stavu.
Čo spôsobuje anémiu?
Niektoré typy anémií sú spôsobené faktormi, ktoré nemôžete zmeniť, napríklad rodinnou anamnézou alebo vekom. Iné anémie sú spôsobené faktormi, ktoré môžete ovplyvniť, napríklad stravovacími návykmi alebo inými zdravotnými stavmi, ktoré kontrolujú, ako vaše telo vytvára červené krvinky.
- Vek: S vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku anémie.
- Strata krvi: Akýkoľvek stav, ktorý spôsobuje stratu veľkého množstva krvi, zvyšuje riziko anémie. Hoci sem môže patriť aj krv stratená počas menštruačného cyklu, anémia spôsobená príliš veľkým krvácaním z menštruačného cyklu nie je normálna. Navštívte svojho lekára, ak je vaša menštruácia silná (musíte si meniť tampón alebo vložku po menej ako 2 hodinách alebo vám prechádzajú zrazeniny veľkosti štvrťky alebo väčšie). Krvácanie môže viesť aj k anémii, ak máte iné rizikové faktory. Medzi ne patrí krvácanie v dôsledku zápalu žalúdka alebo čriev alebo krvácanie po operácii, vážnom úraze alebo častom darovaní krvi.
- Rodinná anamnéza: Ak máte v rodinnej anamnéze dedičné typy anémie, môžete mať zvýšené riziko.
- Životné návyky: Ľudia, ktorí nedostávajú živiny ako železo, vitamín B12 a kyselinu listovú na tvorbu zdravých červených krviniek, majú vyššie riziko anémie.2 Riziko anémie zvyšuje aj nadmerné pitie alkoholu.
- Iné zdravotné ťažkosti: Chronické (dlhodobé) ochorenie obličiek, zápal spôsobený infekciou, rakovina alebo autoimunitné ochorenie môžu spôsobiť, že vaše telo bude tvoriť menej červených krviniek. Riziko anémie môžu zvýšiť aj niektoré lieky alebo liečba, napríklad chemoterapia pri rakovine.
Môžete predísť anémii?
Môžete podniknúť kroky na prevenciu niektorých typov anémie. Lekár vám môže odporučiť konzumovať viac potravín bohatých na železo alebo vitamín B12, ako je listová zelenina, mäso, mlieko a vajcia. Lekár sa s vami môže porozprávať aj o doplnkoch železa alebo vitamínu B12. Ak ste prísny vegetarián alebo vegán, poraďte sa so svojím lekárom o tom, ako získať všetky potrebné živiny v strave.
Anémii, ktorá je spôsobená vašimi génmi, sa nedá zabrániť. Ak plánujete mať deti a máte dedičný typ anémie, môžete sa poradiť s genetickým poradcom. Genetický poradca môže odpovedať na otázky o riziku a vysvetliť, aké možnosti sú k dispozícii.
Liečba
Vaša liečba anémie bude závisieť od jej príčiny a od toho, aká je závažná. Ľudia, ktorí majú miernu anémiu, nemusia liečbu potrebovať. Ak je vaša anémia spôsobená liekmi alebo iným zdravotným stavom, váš lekár môže zmeniť vašu liečbu, aby sa anémia zvládla alebo zastavila.
Lieky
Váš lekár vám môže predpísať lieky, ktoré pomôžu vašej kostnej dreni vytvárať viac červených krviniek. Ak je vaša anémia spôsobená autoimunitným ochorením, možno budete potrebovať lieky na potlačenie imunitného systému. Váš imunitný systém je prirodzenou obranou vášho tela proti choroboplodným zárodkom a chorobám.