Chronická hnačka

Obsah:

  • Čo je chronická hnačka?
  • Je normálne mať hnačku celý deň každý deň?
  • Čo naznačuje pretrvávajúca hnačka?
  • Aké sú niektoré bežné príčiny chronickej hnačky?
  • Aké sú rôzne typy hnačky a ich príčiny?
  • Aké sú dlhodobé vedľajšie účinky chronickej hnačky?
  • Čo môžem urobiť doma na liečbu chronickej hnačky?
  • Ako sa zbavíte chronickej hnačky?
  • Zhrnutie

Chronická hnačka znamená, že máte pravidelne riedku stolicu dlhšie ako štyri týždne. Hnačka môže byť vodnatá, mastná alebo zápalová. Môže ju spôsobovať široká škála ochorení. Niekedy sa ukáže, že za ňou stojí niečo, čo jete, alebo lieky, ktoré užívate.

Čo je chronická hnačka?

Hnačka je riedke, riedke hovädo. Pravdepodobne sme ju už všetci niekedy mali. Má tendenciu vychádzať rýchlo, náhle a naliehavo a pri odchode môžete mať kŕče alebo kŕče v hrubom čreve.

Ak máte otravu jedlom alebo chrípku, môžete mať hnačku približne jeden deň. Zmizne, keď zmizne pôvodná infekcia. Chronická hnačka je pretrvávajúca hnačka, ktorá trvá dlhšie ako štyri týždne.

Ako častý je tento stav?

Odhaduje sa, že chronickou hnačkou trpí 1 % až 3 % populácie. Tieto odhady však môžu byť nízke, pretože mnohí ľudia nevyhľadajú liečbu, pokiaľ nemajú iné príznaky, napríklad bolesť alebo krvácanie.

Je normálne mať hnačku celý deň každý deň?

Chronická a častá hnačka je pre niektorých ľudí každodennou skúsenosťou, ale za normálnych okolností by to tak nemalo byť. Vaše hrubé črevo, v ktorom sa tvoria výkaly, reaguje na niečo nenormálne.

Niektorí ľudia majú chronické ochorenia čriev, ktoré spôsobujú chronickú hnačku. Tieto ochorenia sa síce nedajú vyliečiť, ale môžete liečiť ich príznaky. Iné príčiny sú často liečiteľné správnou liečbou.

Čo naznačuje pretrvávajúca hnačka?

Za normálnych okolností vaše hrubé črevo prijíma skvapalnené zvyšky potravy z tenkého čreva a postupne ich zráža na tuhé výkaly. Pri hnačke však tento proces niečo narúša a zostávajú vám skvapalnené výkaly.

Niečo sťažuje hrubému črevu absorbovať vodu tak, ako by to robilo za normálnych okolností, alebo vylučuje nadbytočnú vodu, prípadne oboje. Môže ísť o problém so samotným hrubým črevom alebo o niečo abnormálne v ňom.

Aké sú niektoré bežné príčiny chronickej hnačky?

Mnohé ochorenia môžu spôsobiť chronickú hnačku. Pred hľadaním chorôb sa vás však poskytovateľ zdravotnej starostlivosti opýta na vašu stravu a lieky. Toto sú niektoré z najčastejších príčin chronickej hnačky, ktorú si človek sám spôsobuje, a tiež niektoré z najľahšie odstrániteľných príčin. Medzi možné príčiny patrí napr:

Strava

Niektoré potraviny a nápoje môžu spôsobiť hnačku. Ak ich pravidelne jete alebo pijete nadmerné množstvo alebo ak ste na niektoré z nich obzvlášť citliví, môžu spôsobiť chronickú hnačku. Problém môže vyriešiť izolovanie potraviny alebo nápoja, ktoré sú príčinou hnačky, a ich zníženie alebo vylúčenie z vášho jedálnička. Zvážte:

  • Káva/čaj. Káva ovplyvňuje vašu motilitu, čím urýchľuje čas prechodu hrubým črevom. Príliš veľké množstvo môže spôsobiť, že potravinový odpad v hrubom čreve narýchlo odíde skôr, ako stihne stuhnúť. Nie je jasné, či je to spôsobené kofeínom alebo inými chemickými látkami v káve. Niektorí ľudia pociťujú podobné účinky z kofeínového čaju alebo kávy bez kofeínu. Rôzni ľudia môžu byť viac alebo menej citliví na rôzne chemické látky v týchto produktoch. (Citliví môžete byť aj na mlieko alebo sladidlá, ktoré sa do nich pridávajú.) Ak ich pijete dostatočne často, môžete mať chronické vedľajšie účinky.
  • Alkohol. Alkohol tiež urýchľuje pohyblivosť čriev a čas prechodu hrubým črevom, najmä na lačný žalúdok. Môže to byť pravdepodobnejšie pri miernom množstve ako pri nadmernom množstve. Príliš veľa alkoholu môže spomaliť vaše trávenie a dehydrovať vás, čo spôsobí zápchu. Pravidelné, silné pitie však môže spôsobiť hnačku z iného dôvodu - zápalu. Ak je vaše hrubé črevo podráždené a zapálené alkoholom, nemôže absorbovať vodu a minerály tak, ako by to bolo normálne. Ak bola poškodená sliznica vášho hrubého čreva, môže dokonca dochádzať k úniku tekutín.
  • Špecifické cukry. Niektoré cukry sú ťažšie stráviteľné a ich nadmerné množstvo môže spôsobiť hnačku. Vo vašich črevách môže chýbať potrebný enzým na ich štiepenie alebo takýto enzým vôbec nemusí existovať. Umelé sladidlá, ako je sorbitol, manitol a laktulóza, patria medzi cukry, ktoré ľudské črevá nedokážu stráviť. Preto nepridávajú kalórie. Keď črevá nedokážu rozložiť molekuly, nasávajú dodatočnú vodu, aby pomohli odviesť nadrozmerné molekuly z tela von. Fruktóza môže mať tento účinok v určitých množstvách a pomeroch, preto môžu výrobky s vysokým obsahom fruktózového kukuričného sirupu spôsobovať hnačky. Niektorí ľudia majú aj špecifickú neznášanlivosť na určité cukry. Najčastejšia je neznášanlivosť laktózy.
  • Potravinová intoleranciaPotravinovú intoleranciu môžete mať, ak máte ťažkosti s trávením určitého druhu potravín. Často to znamená, že vám v tráviacom systéme chýba enzým potrebný na rozklad potraviny. Bežnými príkladmi súneznášanlivosť lepku, histamínová neznášanlivosť a neznášanlivosť niektorých cukrov (sacharidov). Nevstrebané potraviny spôsobujú hnačku.
  • Lieky.

Chronická hnačka

Aké sú rôzne typy hnačky a ich príčiny?

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti niekedy klasifikujú hnačku do troch alebo štyroch typov, aby zúžili príčinu. Tieto typy spôsobujú hnačky s odlišnými vlastnosťami, ktoré lekári môžu rozpoznať vo vašich výkaloch. Predstavujú široké kategórie príčin. Tri hlavné typy sú zápalové, mastné a vodnaté. Niektorí rozdeľujú vodnatú hnačku na dva podtypy (sekrečnú a osmotickú), čím vznikajú štyri hlavné typy.

Vodnatá hnačka

K vodnatej hnačke dochádza, keď vaše hrubé črevo nie je schopné absorbovať dostatok vody a elektrolytov z vašich výkalov a/alebo keď vylučuje viac, ako absorbuje. Osmotický typ je spôsobený zle vstrebanými živinami, ktoré do vášho hrubého čreva nasávajú extra vodu. (Takto fungujú osmotické preháňadlá.) Zatiaľ čo sekrečná hnačka predstavuje širokú škálu ochorení, ktoré môžu spôsobiť vodnatú hnačku.

Medzi tieto príčiny patria napr:

  • Hnačka spôsobená žlčovými kyselinami. (Stáva sa to vtedy, keď je v čreve príliš veľa žlče; známa aj ako malabsorpcia žlčových kyselín alebo BAM.)
  • Mikroskopická kolitída.
  • Neuropatia súvisiaca s cukrovkou.
  • Vagotómia.
  • Hypertyreóza.
  • Poruchy nadobličiek.
  • Neuroendokrinné nádory.
  • Syndróm dráždivého čreva (IBS).

Hnačka z tuku

Niekedy nadbytok tuku vo vašich výkaloch mení konzistenciu na hnačku. Môže sa to stať, keď má vaše telo problémy s rozkladom a vstrebávaním tukov alebo keď baktérie v čreve produkujú nadmerné množstvo mastných kyselín. Tukové hnačky môžu byť menej časté, ale s väčším objemom. Môže byť zapáchajúcejšia ako zvyčajne a môže zanechávať viditeľné olejové zvyšky v toalete. Môže byť sprevádzaná nevoľnosťou, tráviacimi ťažkosťami a úbytkom hmotnosti.

Medzi príčiny patria:

  • Malabsorpčné poruchy, ako je pankreatická insuficiencia a celiakia.
  • Nadmerný rast baktérií v tenkom čreve (SIBO) .
  • Mezenterická ischémia.
  • Operácia žalúdočného bypassu.

Zápalová hnačka

Zápalová hnačka je spôsobená zápalom v hrubom čreve (kolitída). Zápal postihuje sliznicu vášho hrubého čreva (mucosa). Spôsobuje opuch a zhoršuje schopnosť hrubého čreva vstrebávať. Zápalová hnačka má tendenciu vychádzať častejšie a v menších množstvách. Môže ju sprevádzať bolesť žalúdka, horúčka alebo krvácanie. Medzi zápalové stavy, ktoré môžu spôsobiť chronickú hnačku, patria:

  • Pretrvávajúce infekcie, ako sú parazity alebo C. diff (pseudomembranózna kolitída).
  • Zápalové ochorenie čriev (napríklad ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba.)
  • Ischemická kolitída.
  • Divertikulitída.
  • Radiačná kolitída.
  • Rakovina.

Aké sú dlhodobé vedľajšie účinky chronickej hnačky?

Hnačka, ktorá prichádza náhle a naliehavo alebo ktorú je ťažké udržať, môže mať dominantný vplyv na váš každodenný život. Vyžaduje si, aby ste mali vždy na očiach najbližšiu toaletu.

Tento zlozvyk môže byť ťažké dlhodobo a pravidelne skrývať. Môže ovplyvniť vaše sebavedomie, ako aj celkovú kvalitu vášho života. Môže ovplyvniť vašu schopnosť udržať si prácu, najmä tú, ktorá je zameraná na verejnosť.

Z fyzického hľadiska vás chronická hnačka vystavuje riziku dehydratácie a jej vedľajších účinkov. Pri chronickej hnačke strácate veľa vody a elektrolytov - minerálov, ktoré sa nachádzajú v telesných tekutinách.

Straty elektrolytov môžu mať vážne následky. Môžu ovplyvniť vaše srdce, pľúca, mozog a nervový systém. Dehydratácia tiež zaťažuje vaše obličky a môže viesť k ochoreniu obličiek.

Čo môžem urobiť doma na liečbu chronickej hnačky?

Možno budete potrebovať lekársku diagnózu a lekársku liečbu, aby ste ju zastavili. Existuje však niekoľko vecí, ktoré môžete vyskúšať ako prvé:

  • Preskúmajte svoju stravu a zistite, či hnačku nespôsobuje niečo, čo pravidelne jete alebo pijete. Ak konzumujete kávu, čaj, alkohol alebo niečo vyrobené s umelými sladidlami, napríklad diétne limonády, skúste to najprv vylúčiť. Ak máte tukovú hnačku, skúste zo stravy vylúčiť tuky a uvidíte, či hnačka ustane. Neznášanlivosť laktózy je veľmi častá, najmä u ľudí afrického alebo ázijského pôvodu. Možno budete chcieť vyskúšať vyradiť mliečne výrobky. Možno budete chcieť vyskúšať aj formálnejšiu eliminačnú diétu, napríklad diétu s nízkym obsahom FODMAP, aby ste izolovali potravinovú intoleranciu.
  • Ak pravidelne užívate lieky, opýtajte sa svojho lekára, či niektorý z nich nespôsobuje vašu hnačku. Ak áno, opýtajte sa, či môžete vyskúšať alternatívu alebo ich skúsiť dočasne vysadiť.
  • Uistite sa, že počas hnačky zostávate hydratovaní. Vyskúšajte hydratačný roztok, napríklad športový nápoj alebo elektrolytovú zmes, ktorú pridáte do vody. Samotná voda neobsahuje elektrolyty.

Ako sa zbavíte chronickej hnačky?

Ak nezmizne jednoduchými zmenami stravy a liekov, musíte navštíviť poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Poskytovateľ dôkladne preskúma možné príčiny vašej chronickej hnačky, aby určil správnu liečbu. Liečba základného ochorenia môže vyriešiť vašu chronickú hnačku, alebo sa ochorenie nemusí dať priamo liečiť. Možno budete potrebovať liečbu, ktorá sa zameriava na vašu chronickú hnačku samostatne.

Liečba môže zahŕňať:

  • Opiátové lieky proti hnačke. Tie spomaľujú čas prechodu hrubým črevom a zvyšujú vstrebávanie v hrubom čreve. 
  • Viazanie žlčových kyselín pri hnačke spôsobenej žlčovými kyselinami.
  • Klonidín na hnačku súvisiacu s cukrovkou.
  • Eluxadolín na hnačku súvisiacu s IBS.
  • Antibiotiká alebo antiparazitiká na infekcie.
  • Doplnky vlákniny, ako je psyllium, ktoré dodajú stolici objem a spomalia jej prechod.

Zhrnutie

Hnačka je bežná, ale zvyčajne rýchlo a bez liečby zmizne. Hnačku, ktorá pretrváva mesiac alebo dlhšie, musí riešiť zdravotnícky pracovník. Niekedy sa ukáže, že príčina je jednoduchá a pomerne ľahko odstrániteľná. V iných prípadoch môžete objaviť základné ochorenie, ktoré si vyžaduje komplexnú liečbu. V každom prípade tento príznak neignorujte. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže pomôcť.

Späť do obchodu