Chrípka je bežné ochorenie dýchacích ciest, ktoré spôsobuje vírus chrípky. Príznaky často zahŕňajú horúčku, bolesti hlavy a tela, kašeľ a upchatý alebo tečúci nos. Ak máte základné zdravotné ťažkosti alebo ste tehotná, hrozia vám vážne komplikácie. Každoročné očkovanie je najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť ochoreniu na chrípku.
Dĺžka liečby chrípky záleží od viacerých faktorov – najmä od veku, funkcie imunity a pridružených ochorení pacienta. Zvyčajne však tie najťažšie príznaky odznejú po 5 – 7 dňoch od začatia liečby. Deti, starší ľudia alebo pacienti s oslabenou imunitou môžu pociťovať vážne príznaky aj 10 dní.
V tomto článku sa dozvieme:
- Čo je to chrípka ?
- Chrípka, kedy je chrípková sezóna?
- Ako častá je chrípka?
- Aký je rozdiel medzi chrípkou a bežným prechladnutím?
- Ako zistím, či mám chrípku alebo COVID-19?
- Kto je vystavený vyššiemu riziku komplikácií spôsobených chrípkou?
- Aké sú príznaky chrípky?
- Chrípka a čo ju spôsobuje?
- Je chrípka nákazlivá?
- Ako sa chrípka šíri?
- Ako dlho po expozícii dostanem chrípku?
- Ako sa chrípka diagnostikuje?
- Ako sa lieči chrípka?
- Chrípka, ako zvládam príznaky?
- Ako môžem predísť chrípke?
- Čo môžem očakávať, ak mám chrípku?
- Ako dlho trvá chrípka?
- Ako dlho je chrípka nákazlivá?
- Kedy sa môžem vrátiť do práce/školy?
- Komplikácie
- Koľko ľudí každoročne zomrie na chrípku?
Čo je to chrípka ?
Chrípka je ochorenie, ktoré dostanete od vírusu chrípky. Spôsobuje príznaky, ako sú bolesti hlavy a tela, bolesť hrdla, horúčka a respiračné príznaky, ktoré môžu byť závažné. Chrípka sa najčastejšie vyskytuje v zimných mesiacoch, keď môže naraz ochorieť veľa ľudí (epidémia).
Chrípka, kedy je chrípková sezóna?
Chrípková sezóna - keď počet prípadov chrípky dramaticky stúpa - na severnej pologuli (kam patria aj USA) trvá od októbra do mája. Najvyšší počet prípadov (vrchol) sa zvyčajne vyskytuje medzi decembrom a februárom.
Na posilnenie imunity sa odporúčajú výživové doplnky s obsahom betaglukánu, Vitamínu D a Vitamínu C
Ako častá je chrípka?
Chrípka je jedným z najbežnejších infekčných ochorení. Každú chrípkovú sezónu sa v USA nakazí chrípkou približne 20 až 40 miliónov ľudí.
Aký je rozdiel medzi chrípkou a bežným prechladnutím?
Chrípka a bežné prechladnutie môžu mať podobné príznaky, ako je nádcha a kašeľ. Príznaky prechladnutia sú však zvyčajne mierne a príznaky chrípky môžu byť závažné a viesť k vážnym komplikáciám. Prechladnutie a chrípku spôsobujú rôzne vírusy.
Ako zistím, či mám chrípku alebo COVID-19?
Keďže majú podobné príznaky, jediný spôsob, ako s istotou zistiť, či máte chrípku alebo COVID-19, je dať sa vyšetriť. Obe majú riziko vážneho ochorenia. Tieto infekcie však spôsobujú rôzne vírusy a poskytovatelia ich liečia rôznymi liekmi.
Kto je vystavený vyššiemu riziku komplikácií spôsobených chrípkou?
Niektoré zdravotné stavy vás môžu vystaviť vyššiemu riziku závažného ochorenia spôsobeného chrípkou. Patria sem život ohrozujúce komplikácie, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu. Vyššie riziko závažného ochorenia vám hrozí, ak:
- Máte astmu, CHOCHP alebo iné chronické pľúcne ochorenie.
- Máte v anamnéze ochorenie obličiek, pečene, neurologické ochorenie, ochorenie srdca alebo ciev vrátane mozgovej príhody.
- Máte ochorenie, ktoré spôsobuje problémy s funkciou svalov alebo sťažuje kašeľ, prehĺtanie alebo odstraňovanie tekutín z dýchacích ciest.
- Máte cukrovku.
- Máte oslabený imunitný systém (v dôsledku HIV/AIDS, rakoviny alebo imunosupresívnych liekov).
- Máte poruchu krvi, napríklad kosáčikovitú chorobu.
- Máte BMI vyšší ako 40 (obezita).
- Máte menej ako 5 rokov alebo viac ako 65 rokov.
- Sú tehotné.
- Máte menej ako 19 rokov a pravidelne užívate aspirín.
- Žijú v zariadení dlhodobej starostlivosti.
Najvyššiu mieru závažných ochorení na chrípku majú obyvatelia čiernej pleti, americkí Indiáni, pôvodní obyvatelia Aljašky a obyvatelia hispánskeho alebo latinskoamerického pôvodu v porovnaní s obyvateľmi bielej pleti a obyvateľmi ázijskej pleti, ktorí nie sú hispánskeho pôvodu.
Aké sú príznaky chrípky?
Príznaky chrípky zvyčajne nastupujú rýchlo a môžu zahŕňať:
- Horúčka.
- Zimnica.
- Bolesti tela.
- Kašeľ.
- Bolesť hlavy.
- Bolesť hrdla.
- Tečúci alebo upchatý nos (kongescia).
- Únava alebo pocit vyčerpanosti.
- Hnačka alebo vracanie (zvyčajne len u detí).
Nemusíte mať všetky tieto príznaky.
Chrípka a čo ju spôsobuje?
Chrípku spôsobuje chrípkový vírus. Chrípka typu A, B a C sú najčastejšie typy, ktorými sa ľudia nakazia. Chrípka A a B sú sezónne (väčšina ľudí ich dostane v zime) a majú závažnejšie príznaky. Chrípka C nespôsobuje závažné príznaky a nie je sezónna - počet prípadov zostáva počas roka približne rovnaký.
H1N1 ("prasacia chrípka") a vtáčia chrípka sú podtypy chrípky A.
Je chrípka nákazlivá?
Áno, chrípka je nákazlivá (šíri sa z človeka na človeka). Každá infikovaná osoba šíri chrípku na jednu až dve ďalšie osoby.
Ako sa chrípka šíri?
Vírus chrípky sa šíri priamym alebo nepriamym kontaktom s infikovanou osobou. Medzi bežné spôsoby nakazenia sa chrípkou patria:
- Od niekoho v blízkosti, kto kašle, kýcha alebo rozpráva. Kvapôčky sa môžu dostať buď na vaše ruky, alebo sa môžu pohybovať vzduchom a dostať sa do vášho nosa alebo úst. Chrípka sa potom dostane do pľúc.
- Dotknutím sa povrchu, ktorý je kontaminovaný vírusom chrípky, a následným dotknutím sa tváre, nosa, úst alebo očí. Patria sem veci ako kľučky na dverách, stoly, počítače a telefóny.
- Dotknutím sa rúk alebo tváre osoby, ktorá má chrípku, a následným dotknutím sa svojej tváre, nosa, úst alebo očí.
Ako dlho po expozícii dostanem chrípku?
Ak sa nakazíte, príznaky chrípky sa u vás zvyčajne prejavia jeden až štyri dni po expozícii (inkubačná doba).
Ako sa chrípka diagnostikuje?
Váš lekár diagnostikuje chrípku na základe vašich príznakov a vyšetrenia vzorky hlienu z nosa. Do nosa vám vloží dlhú tyčinku s mäkkým hrotom (tampón), aby otestoval prítomnosť chrípky. Výsledky môžu trvať niekoľko minút alebo váš poskytovateľ môže vzorku poslať do laboratória, kde dostanete výsledky do jedného alebo dvoch dní.
Ako sa lieči chrípka?
Poskytovatelia môžu za určitých okolností liečiť chrípku antivírusovými liekmi. Antivirotiká môžu znížiť riziko závažného ochorenia a skrátiť dobu ochorenia. Mnohí ľudia môžu chrípku liečiť bez liekov na predpis. Poskytovatelia vám predpíšu antivirotiká, ak:
- ste mali príznaky menej ako 48 hodín. Je menej pravdepodobné, že antivirotiká zaberú, ak ich začnete podávať po dvoch dňoch výskytu príznakov. Vírus už vytvoril viac svojich kópií a vaše telo sa proti nemu začalo brániť vlastnými protilátkami.
- Máte základné ochorenie alebo vám hrozí závažné ochorenie. Poskytovatelia vám môžu predpísať antivirotiká, aj keď máte príznaky dlhšie ako 48 hodín.
- Máte závažné príznaky, aj keď ste boli chorí dlhšie ako 48 hodín.
- Žijete s ľuďmi, ktorí sú ohrození závažnými komplikáciami chrípky, alebo sa o nich staráte.
Chrípka, ako zvládam príznaky?
Mnohí ľudia môžu zvládnuť príznaky chrípky doma pomocou voľnopredajných liekov a iných terapií vrátane:
- Dostatok odpočinku.
- Pitie tekutín, ako je voda alebo vývar, ktoré pomáhajú predchádzať dehydratácii.
- Aplikácia tepelných obkladov alebo fliaš s horúcou vodou môže pomôcť pri bolestiach svalov.
- Užívanie paracetamolu môže pomôcť znížiť horúčku a zmierniť bolesti hlavy a tela.
- Používanie expektorancií, ako je guajfenezín, uľahčuje vykašliavanie hlienov z pľúc.
Nie každý by mal užívať určité voľnopredajné lieky, preto sa pred ich použitím poraďte so svojím lekárom. Je tiež dobré uistiť sa, že určité lieky je vhodné používať spolu alebo s doplnkami stravy. Nedávajte aspirín deťom mladším ako 16 rokov, pokiaľ ich poskytovateľ nepovie, že je to v poriadku.
Ako môžem predísť chrípke?
Najlepším spôsobom, ako predísť chrípke, je každoročné očkovanie proti chrípke. Vakcíny trénujú váš imunitný systém, aby rozpoznal infekcie a bojoval s nimi skôr, ako ochoriete. Vírus chrípky sa môže každý rok trochu zmeniť (zmutovať), preto sa musíte dať zaočkovať každý rok.
Aj keď ochoriete na inú verziu chrípky, ako je tá v očkovacej látke, očkovanie znižuje riziko vážneho ochorenia. Váš lekár vám môže dať vakcínu proti chrípke vo forme injekcie alebo vo forme hmly, ktorú vám nastrieka do nosa.
Medzi ďalšie spôsoby, ako znížiť riziko ochorenia na chrípku, patria:
- Často si umývajte ruky mydlom a vodou. Ak nemôžete použiť vodu a mydlo, použite dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu.
- Pri kýchaní alebo kašľaní si zakryte nos a ústa. Kašlite alebo kýchajte radšej do lakťa alebo do vreckovky ako do holých rúk.
- Vyhýbajte sa prítomnosti iných ľudí, keď ste vy alebo oni chorí na chrípku alebo iné infekčné ochorenia.
- Ak ste chorí a nemôžete sa vyhnúť pobytu v blízkosti iných ľudí, zvážte nosenie masky.
- Nedotýkajte sa svojej tváre, očí, nosa a úst.
- Nezdieľajte s ostatnými jedlo ani jedálenský riad (vidličky, lyžice, poháre).
Čo môžem očakávať, ak mám chrípku?
Väčšina ľudí je schopná zvládnuť príznaky chrípky doma a zotaviť sa v priebehu niekoľkých dní až týždňa. Keďže môže spôsobiť závažné ochorenie, je dôležité sledovať svoje príznaky a v prípade potreby vyhľadať lekársku pomoc. Je to obzvlášť dôležité, ak máte základné zdravotné ťažkosti.
Ak ste ochoreli na chrípku, mali by ste sa vyhýbať kontaktu s inými ľuďmi, s výnimkou vyhľadania lekárskej starostlivosti.
Ako dlho trvá chrípka?
Chrípka môže trvať niekoľko dní až dva týždne. Príznaky ako horúčka a bolesti tela môžu prísť náhle, ale zvyčajne odznejú rýchlejšie ako iné príznaky. Kašeľ alebo nádcha môžu trvať dlhšie.
Ako dlho je chrípka nákazlivá?
Chrípkou môžete byť nákazliví od jedného dňa pred začiatkom príznakov až do jedného týždňa po jej skončení. Najviac nákazliví ste tri až štyri dni po začiatku príznakov. Ľudia s oslabeným imunitným systémom a dojčatá môžu byť nákazliví dlhšie.
Kedy sa môžem vrátiť do práce/školy?
Aby ste sa vyhli šíreniu chrípky na ostatných, nemali by ste sa vrátiť do práce alebo do školy, kým neuplynie aspoň 24 hodín, odkedy ste mali horúčku (bez užívania liekov na zníženie horúčky). Váš zamestnávateľ alebo škola môžu mať iné požiadavky na návrat.
Komplikácie
Samotný vírus chrípky môže spôsobiť komplikácie alebo môže oslabiť váš imunitný systém a umožniť baktériám infikovať rôzne časti vášho tela (sekundárna infekcia). Medzi komplikácie a sekundárne infekcie patria:
- Ušné infekcie.
- Infekcie prínosových dutín.
- Závažná infekcia pľúc (zápal pľúc). Zápal pľúc môže viesť k syndrómu akútnej respiračnej tiesne (ARDS) a iným život ohrozujúcim stavom.
- Strata tehotenstva (potrat).
- Defekty neurálnej trubice (NTD) u vyvíjajúceho sa plodu tehotnej osoby.
Koľko ľudí každoročne zomrie na chrípku?
Odhaduje sa, že počas typickej chrípkovej sezóny v USA zomrie na chrípku 20 000 až 50 000 ľudí. Ďalších 300 000 až 500 000 ľudí si vyžaduje hospitalizáciu pre vážne ochorenie.