Obsah:
- Čo je brušná diastáza?
- Prečo vzniká brušná diastáza?
- U koho sa vyskytuje brušná diastáza?
- Ako častá je brušná diastáza?
- Aké sú príznaky brušnej diastázy?
- Aký je pocit brušnej diastázy?
- Ako zistím, či mám brušnú diastázu?
- Aké sú rizikové faktory vzniku diastázy ?
- Ako sa diagnostikuje brušná diastáza?
- Ako sa môžem otestovať na brušnú diastázu?
- Ako môžem odstrániť diastázu brucha?
- Ako môžem predchádzať brušnej diastáze
- Záver
Brušná diastáza je častým ochorením u tehotných a osôb po pôrode. Vzniká vtedy, keď sa priame brušné svaly (svaly brušného svalstva) počas tehotenstva oddeľujú od natiahnutých svalov. Oddelenie môže spôsobiť, že brucho človeka mesiace alebo roky po pôrode vyčnieva alebo je vypuklé. Dá sa napraviť špeciálnymi cvikmi, ktoré pomáhajú uzavrieť oddelenie.
Brušná diastáza vzniká, keď sa brucho človeka počas tehotenstva roztiahne a vytvorí sa medzera v brušných svaloch.
Čo je brušná diastáza?
Brušná diastáza je oddelenie priamych brušných svalov počas tehotenstva a po ňom. Priamy brušný sval prebieha vertikálne pozdĺž prednej časti brucha. Často sa o ňom hovorí ako o niečom „six-pack abs“. Je rozdelený na ľavú a pravú stranu pásom tkaniva nazývaným linea alba, ktorý prebieha stredom. Ako sa vaša maternica počas tehotenstva rozširuje, brušné svaly sa rozťahujú a linea alba sa stenčuje a rozťahuje. Tento pruh tkaniva sa rozširuje, pretože sa tlačí smerom von.
Keď porodíte svoje dieťa, linea alba sa môže zahojiť a opäť spojiť. Je veľmi pružná a sťahuje sa späť (ako gumička). Keď tkanivo stratí svoju elasticitu z toho, že je pretiahnuté, medzera v brušných svaloch sa nezatvorí tak, ako by mala. Ide o diastázu rekti.
Ak máte diastázu, môže sa zdať, že vaše brucho vyčnieva tesne nad alebo pod pupkom, takže mesiace alebo roky po pôrode vyzeráte ako tehotná.
Prečo vzniká brušná diastáza?
Tehotenstvo vyvíja veľký tlak na vaše brucho. Brucho sa skladá z ľavého a pravého brušného svalu a tenkého pruhu spojivového tkaniva (linea alba) medzi nimi. Tie sa tlačia smerom von a rozťahujú sa, aby uvoľnili miesto rastúcemu dieťaťu. Brušná diastáza vzniká, keď je linea alba príliš natiahnutá a nedá sa dohromady. Ľavá a pravá strana brucha zostávajú oddelené. Označuje sa aj ako „brušná medzera“ alebo oddelenie brucha.
U koho sa vyskytuje brušná diastáza?
Brušná diastáza sa najčastejšie vyskytuje u tehotných žien a žien po pôrode (môže sa vyskytovať aj u mužov a dojčiat). Brušná diastázasa zvyčajne vyvíja v treťom trimestri. V tomto období dochádza k zvýšenému tlaku na brušnú stenu, pretože dieťa rýchlo rastie. Väčšina ľudí si diastázu recti všimne až v období po pôrode.
Ako častá je brušná diastáza?
Brušná diastáza je veľmi častá u tehotných a v období po pôrode. Postihuje 60 % ľudí. Zvyčajne sa vyrieši do ôsmich týždňov po pôrode. Približne 40 % osôb, ktoré majú diastázu recti, ju má ešte šesť mesiacov po pôrode.
Aké sú príznaky brušnej diastázy?
Väčšina ľudí si príznaky diastázy všimne až po pôrode. Diastázu môžete mať aj počas tehotenstva, ale je ťažké ju rozoznať, pretože vaše brucho je natiahnuté.
Bežné príznaky diastázy v období po pôrode sú:
- Viditeľná vypuklina alebo „hrča“, ktorá vyčnieva tesne nad alebo pod pupkom.
- Mäkkosť alebo pocit želé okolo pupka.
- Kuželovitosť alebo vyklenutie, keď stiahnete brušné svaly.
- Ťažkosti pri zdvíhaní predmetov, chôdzi alebo vykonávaní každodenných úloh.
- Bolesť počas sexu.
- Bolesť panvy alebo bedier.
- Bolesť v dolnej časti chrbta.
- Zlé držanie tela.
- Únik moču pri kýchnutí alebo kašli.
- Zápcha.
- Pocit slabosti v brušnej oblasti.
Aký je pocit brušnej diastázy?
Diastáza nie je bolestivá. Môžete pociťovať bolesť spojenú s niektorými vedľajšími účinkami diastázy, ale samotné oddelenie brucha nebolí. Môžete pociťovať slabosť v jadre tela pri vykonávaní kedysi jednoduchých úloh, ako je napríklad zdvíhanie koša na bielizeň. Niektorí ľudia pri kontrakcii brušných svalov pociťujú v priestore medzi ľavým a pravým brušným svalom konzistenciu podobnú želé.
Ako zistím, či mám brušnú diastázu?
Existuje niekoľko bežných príznakov, ktoré môžu signalizovať, že máte diastázu. Jedným z najčastejších príznakov diastázy je vypuklina v strede brucha, ktorá nemizne ani po cvičení alebo schudnutí, ktoré ste nadobudli počas tehotenstva. Ďalším príznakom je, že sa vaše brucho vyklenie alebo vykúli, keď sa opriete o stoličku alebo vstanete z postele. Diastázu recti si môžete skontrolovať sami, ale vždy je dobré poradiť sa o svojich príznakoch s lekárom.
Aké sú rizikové faktory vzniku diastázy ?
Riziko vzniku diastázy môže zvýšiť niekoľko faktorov:
- Viacnásobné tehotenstvo (najmä tehotenstvo za sebou).
- vek nad 35 rokov.
- Narodenie viacčiat (napríklad dvojčiat alebo trojčiat).
- Ťažké alebo veľké dieťa.
- Extrémne malá postava.
- Vaginálny pôrod. Tlačenie môže zvýšiť tlak v bruchu.
Ako sa diagnostikuje brušná diastáza?
Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti zhodnotí, či je diastáza prítomná, kde sa nachádza a aká je závažná. Diastáza sa môže vyskytovať nad pupkom, pod pupkom a pri pupku.
Váš poskytovateľ vám pomocou rúk a prstov prehmatá oblasť brucha, aby zistil medzery a svalový tonus. Niektorí poskytovatelia môžu na presnejšie meranie použiť ultrazvuk, merací pásik alebo nástroj nazývaný kaliper. Toto vyšetrenie sa zvyčajne uskutočňuje pri návšteve po pôrode pred povolením na cvičenie.
Brušná medzera širšia ako 2 cm sa považuje za diastázu .Brušná diastáza sa meria aj v šírke prstov, napríklad vzdialenosť dvoch alebo troch prstov.
Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže odporučiť pohyby pri diastáze recti alebo vás môže odoslať k špecialistovi na ďalšiu liečbu.
Ako sa môžem otestovať na brušnú diastázu?
Na diastázu sa môžete otestovať sami:
- Ľahnite si na chrbát s pokrčenými kolenami a chodidlami položenými na podlahe.
- Ramená zdvihnite mierne nad zem, pričom jednu ruku si držte za hlavou ako oporu. Takmer akoby ste robili sed-ľah. Pozrite sa dole na svoje brucho.
- Druhú ruku presuňte nad oblasť pupka, dlaňami nadol a prstami smerom k prstom na nohách.
- Prstami nahmatajte medzeru medzi brušnými svalmi. Zistite, koľko prstov sa zmestí do medzery medzi pravým a ľavým brušným svalstvom.
- Ak cítite medzeru na šírku dvoch alebo viacerých prstov, poraďte sa o svojich obavách so svojím zdravotníckym pracovníkom. Ten by mal diastázu recti potvrdiť správnou diagnózou a odporučiť vhodnú starostlivosť.
Ako môžem odstrániť diastázu brucha?
Na odstránenie diastázy budete musieť vykonávať jemné pohyby, ktoré zapájajú brušné svaly. Pred začatím cvičebného programu sa uistite, že je bezpečný pre diastázu recti. Spolupracujte s odborníkom na fitnes alebo fyzioterapeutom, ktorý má skúsenosti s diastázou recti. Môžu vám vytvoriť plán liečby, aby sa uistili, že vykonávate pohyby správne a v správnom čase postupujete k náročnejším pohybom.
Určité pohyby zhoršujú separáciu brucha. Počas popôrodného obdobia by ste mali vykonať niektoré úpravy:
- Vyhnite sa zdvíhaniu všetkého, čo je ťažšie ako vaše dieťa.
- Pri vstávaní z postele alebo pri sedení sa prevracajte na bok. Na tlačenie sa používajte ruky.
- Vynechajte činnosti a pohyby, ktoré tlačia brušné svaly smerom von (napríklad drepy a sedy - ľahy).
- Niektorí ľudia používajú viazacie pomôcky (elastické brušné pásy), ktoré im pomáhajú držať brucho a podopierať spodnú časť chrbta. Nosenie viazacích prostriedkov nemôže liečiť diastázu rekti a neposilní vaše svaly jadra. Môže byť dobrou pripomienkou vašej diastázy a podporovať správne držanie tela.
Ako môžem predchádzať brušnej diastáze
Určitá separácia brucha je v tehotenstve normálna a očakávaná. Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili riziko vzniku diastázy:
- Zdravý prírastok hmotnosti počas tehotenstva: Cvičenie a konzumácia zdravých potravín na udržanie prírastku hmotnosti v zdravom rozmedzí.
- Správne držanie tela a hlboké dýchanie: Stojte rovno s ramenami vzadu. Zhlboka dýchajte, aby sa vám rozšírili rebrá, a nie len brucho.
- Bezpečné cviky na brušné svalstvo: Po 12. týždni tehotenstva a po pôrode sa vyhýbajte cvikom, ako sú sedy-lehy a drepy, ktoré vyvíjajú tlak na brušné svaly.
- Nenamáhajte sa pri zdvíhaní: Niektoré každodenné činnosti, ako napríklad zdvíhanie tašiek s potravinami alebo vašich detí, môžu nadmerne zaťažovať vaše brušné svaly.
- Pri vstávaní z postele sa prevaľujte: Ak ste tehotná alebo po pôrode, prevalte sa na jednu stranu a na vstávanie z postele použite ruky.
Záver
Brušná diastáza môže spôsobiť, že budete vyzerať ako tehotná aj roky po poslednom dieťati. Prediskutujte svoje obavy s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby vás mohol diagnostikovať a liečiť. Liečba vám môže pomôcť cítiť sa istejšie vo svojom tele a odstrániť všetky bolesti, ktoré pociťujete.