Obsah:
- Čo je bolesť v kĺbe palca na nohe
- Medzi príznaky artritídy palca na nohe patria
- Možnosti liečby bolesti palca na nohe
Čo je bolesť v kĺbe palca na nohe
Bolesť v kĺbe palca na nohe môže byť spôsobená náhlym zranením, ako je napríklad športový „turf toe“.1 Chronické zdravotné ťažkosti, ako je artritída, burzitída, podliatiny, dna a menej známe ochorenia, ako je sezamoiditída
Môžu tiež spôsobovať bolesť, stuhnutosť kĺbu, opuch a pocit škrípania.
Prvý metatarzofalangeálny je kĺb, ktorý spája palec nohy s prvou metatarzálnou kosťou. Zohráva kľúčovú úlohu pri podpore telesnej hmotnosti a fungovaní vášho chodidla. Liečba sa líši v závislosti od príčiny.
Artritída
Najčastejšou formou artritídy, ktorá postihuje kĺb palca nohy, je osteoartróza. Tá je spôsobená rozpadom tkanív, ktoré pokrývajú konce kostí v mieste, kde sa stretávajú v kĺbe.
- Hallux limitus, ktorý vzniká vtedy, keď je pohyb kĺbu obmedzený.
- Hallux rigidus, ku ktorému dochádza, keď je kĺb nezvyčajne stuhnutý. To sťažuje narovnanie palca na nohe.
Osteoartróza môže vzniknúť v dôsledku problémov so štruktúrou alebo pohybom chodidla, čo vedie k nadmernému opotrebovaniu chrupavky. To spôsobuje bolesť z trenia kosti o kosť pri pohybe.
Úraz, napríklad zlomenina alebo vykĺbenie palca, môže tiež viesť k osteoartróze. Medzi ďalšie menej časté typy artritídy, ktoré postihujú palec na nohe, patrí reumatoidná artritída, dnavá artritída a psoriatická artritída.
Medzi príznaky artritídy palca na nohe patria:
- Bolesť, ktorá je zvyčajne najvýraznejšia pri státí a chôdzi
- opuch
- Hrboľ na hornej časti chodidla
- Začervenanie v mieste nepríjemných pocitov
- stuhnutosť a obmedzená pohyblivosť palca na nohe
Niekedy môže byť chôdza bolestivá a ľudia si môžu vytvoriť antalgickú chôdzu, čo je abnormálny vzor chôdze, aby to kompenzovali. To môže nakoniec viesť k bolestiam členkov, kolien, bedier alebo dolnej časti chrbta. Na hornej časti palca alebo na chodidle sa tiež môžu vytvoriť hrboľaté výrastky nazývané kostné ostrohy .
Možnosti liečby bolesti palca na nohe
- Protizápalový liek proti bolesti na zmiernenie artritickej bolesti
- Steroidná injekcia do kĺbu môže niekedy zmierniť bolesť a zápal.
- Nosenie topánok s tuhou podrážkou alebo topánok, ktoré sa ohýbajú v mieste palcového kĺbu. Vlastné ortopedické vložky s úpravou nazývanou Mortonova extenzia môžu pomôcť, keď pohyb spôsobuje bolesť.
- Fyzikálna terapia na zlepšenie pohyblivosti
Na odstránenie kostnej ostrohy môže byť potrebný chirurgický zákrok. Cheilektómia
je zlúčenie kostí v kĺbe. Medzi ďalšie zákroky, ktoré môžu byť indikované, patria implantáty Cartiva® na náhradu chrupavky, operácia výmeny alebo odstránenia kĺbu alebo artrodéza (typ zlúčenia kostí)
Bunion
Bruško je veľký hrboľatý hrbolček nad kĺbom palca na nohe. Faktory, ktoré prispievajú k vzniku vbočeného palca:
- Postupujúci vek
- Genetika
- Pohyb nohy
- Tesná obuv
- Reumatoidná artritída
Vbočený palec zvyčajne spôsobuje deformitu hallux valgus, vychýlenie palca smerom k malíčku.
Bruško môže byť výraznejšie smerom k strednej línii tela, čo spôsobuje, že je bolestivejšie v uzavretej obuvi. Postupom času sa palec posúva viac smerom k malíčku, čím tlačí a vybočuje všetky ostatné prsty.
Obvyklým výsledkom je rozšírené prednožie a červený, podráždený a niekedy opuchnutý hrbol na strane kĺbu palca.
V dôsledku posunutia kĺbu palca na nohe vzniká vretenica. Niekedy sa z vykĺbenia vyvinie dodatočný rast kostí alebo sa v tomto kĺbe vyvinie artritída.
Existujú veci, ktoré môžete urobiť na zmiernenie príznakov :
- Noste plochú, rozťahovaciu obuv so širokou priehradkou na prsty, aby ste mali okolo palca viac priestoru. Zníži sa tak tlak na vbočený palec.
- Umiestnite podložku cez vbočený palec, aby ste zabránili treniu a podráždeniu.
- Natiahnite sa, aby ste zlepšili pohyblivosť kĺbu.
- Po cvičení, keď ste na nohách, priložte studený obklad na otlak (medzi obklad a pokožku vložte papierovú utierku alebo handričku).
- Ak je vačok bolestivý alebo opuchnutý, poraďte sa s lekárom o užívaní protizápalových liekov.
Ak vaše ťažkosti pretrvávajú aj napriek týmto jednoduchým opatreniam, podiater (lekár špecializujúci sa na ochorenia nôh) vám môže na podporu palca na nohe obuť špeciálne vložky do topánok nazývané ortopedické vložky. Môže vám tiež poskytnúť dlahy na prsty, ktoré budete nosiť v noci, aby sa palec vyrovnal počas spánku.
Ak tieto opatrenia nezaberajú a stále máte bolesti palca na nohe alebo ťažkosti pri chôdzi, zvážte chirurgický zákrok, ktorým sa dá zmeniť poloha kosti a odstrániť hrboľ.
Nájdite si správny obchod s obuvou
Ak vás bolia nohy, je veľká pravdepodobnosť, že na vine môže byť vaša obuv - najmä ak na nohách trávite veľa času. Nosenie správne prispôsobenej obuvi môže pomôcť predchádzať bolesti a zraneniam nôh. Môže vám pomôcť návšteva obchodu s obuvou, kde vám vyšetria tvar chodidiel a spôsob chôdze - potom vám obujú topánky, ktoré správne podporia vaše chodidlo.
Zarastajúci necht
Zarastajúci necht často postihuje palec na nohe. spôsobuje bolesť, ako aj:
- Zápal postihnutej kože
- Opuch a tekutinu v mieste
- Zarastanie kože okolo nechtu
- Biely alebo žltý hnis a niekedy aj krvácanie
Vrastený necht na nohe je pravdepodobnejší, ak máte spotené nohy, nedbáte na strihanie nechtov alebo nosíte tesné ponožky a obuv. Môže sa však vyskytnúť aj v dôsledku prirodzeného tvaru nechtu na nohe, ako aj v prípade, že máte narazený palec alebo iné zranenie. Vyššie riziko hrozí aj ľuďom s diagnostikovanou cukrovkou.
Na liečbu zarastajúceho nechta na nohe, ktorý je infikovaný, môže byť potrebný chirurgický zákrok. Môže ísť o čiastočné alebo úplné odstránenie postihnutého nechtu. Kľúčom k predchádzaniu komplikáciám je prevencia. Tieto kroky zahŕňajú:
- Nosenie správne padnúcej obuvi
- každodenné umývanie nôh
- Odstraňovanie odumretej kože z chodidiel (pemza môže byť účinná)
- strihanie nechtov rovno, a nie pod uhlom
Zápal šliach extenzorov
Zápal šliach (niekedy sa píše tendinitída) je zápal pruhu spojivového tkaniva, ktorý spája svaly s kosťou, nazývaný šľacha.
Typ, ktorý môže postihnúť palec na nohe, sa nazýva extenzorová tendonitída, spôsobená zápalom extenzorovej šľachy, ktorá vám pomáha dvíhať prsty na nohách alebo narovnávať prsty. Zápal extenzorovej šľachy nohy sa niekedy označuje ako metatarzálna tendonitída.
Tento druh extenzorovej tendinitídy je zvyčajne spôsobený opakovaným zaťažovaním plôšky chodidla a prstov. Športy, pri ktorých dochádza k šprintovaniu alebo dorzálnej flexii
(ohýbanie prstov dozadu), ako napríklad beh na dlhé trate alebo gymnastika, môžu spôsobiť túto poruchu.
Riziko môže zvýšiť aj nosenie vysokých podpätkov, tesných topánok alebo zle prispôsobenej obuvi.11
Zápal šliach extenzorov sa zvyčajne lieči konzervatívne, a to odpočinkom, aplikáciou ľadu a nesteroidnými protizápalovými liekmi. Jemné naťahovanie môže zabrániť stuhnutiu šliach a kĺbov.
Ak je zápal závažný, váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže odporučiť imobilizáciu nohy pomocou špeciálnej topánky s oceľovou podrážkou a hojdacím dnom. Injekcie sa neodporúčajú, pretože môžu oslabiť šľachy a spôsobiť ich prasknutie.
V závažných prípadoch sa môže použiť operácia nazývaná prenos šľachy, pri ktorej sa odoberie kus šľachy z inej časti chodidla, ktorá sa použije na premostenie medzery v mieste odstránenia poškodenej šľachy.
Kapsula
je ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje druhý prst na nohe, ale spôsobuje posunutie tohto prsta smerom k palcu. V neskorších štádiách neliečenej kapsulitídy môže dokonca prejsť cez palec.
Kapsulitída, nazývaná aj syndróm predsunutia, je zápal väzov, ktoré tvoria puzdro na báze druhého prsta a umožňujú jeho funkciu. Môže postihnúť aj tretí a štvrtý prst na nohe a spôsobiť bolesť, opuch a nepohodlie, ktoré môžu sťažovať chôdzu.
Predpokladá sa, že k zápalu vedie nadmerné zaťažovanie plôšky chodidla, ktorá sa nachádza pod kĺbom. Kapsula sa môže častejšie vyskytovať u ľudí s vbočenými palcami, s druhým prstom, ktorý je dlhší ako prvý, alebo s atypickými lýtkovými svalmi a klenbou chodidla.
Liečba kapsulitídy môže zahŕňať:
- Pokoj, ľad a dlahovanie palca na nohe
- Lieky
- Ortopedické vložky a obuv na podporu
- Strečing pre ľudí s napätými lýtkovými svalmi
Keď sa druhý prst začne posúvať smerom k palcu, je potrebná operácia, aby sa vrátil do normálnej polohy. Bez zákroku bude „krížový palec“ ovplyvňovať veľký prst.
Vymknutie palca na nohe
Pri podvrtnutí dochádza k nadmernému natiahnutiu a roztrhnutiu spojovacieho pruhu tkaniva, nazývaného väz, ktorý spája kosť s kosťou.
V prípade palca na nohe sa väzy náchylné na podvrtnutie nazývajú postranné väzy. Tie prebiehajú po oboch stranách palca a zabraňujú tomu, aby sa palec príliš pohyboval zo strany na stranu.
K zraneniu môže dôjsť pri športe alebo jednoducho zakopnutím a pádom doma. Podvrtnutie palca na nohe môže byť spôsobené:
- Silné narazenie prsta na nohe
- Zaseknutie prsta pri nešikovnom pristátí
- Pád v polohe, ktorá spôsobí vybočenie palca na nohe
Podvrtnutie nie je to isté ako natiahnutie, ktoré zahŕňa skôr preťažený sval ako väz.
Hoci natiahnutie je menej častou príčinou bolesti palca na nohe, je možné utrpieť zranenie na zadnom konci svalu extenzor hallucis longus.
ktorý vychádza z holennej kosti a pomáha pri dorzálnej flexii palca.
Liečba podvrtnutia palca na nohe je takmer vždy konzervatívna, pričom sa používa systém nazývaný metóda RICE, ktorý zahŕňa:
- odpočinok („R“)
- aplikácia ľadu („I“)
- kompresiu prsta na nohe pomocou obväzov na zníženie opuchu („C“)
- elevácia nohy na zníženie opuchu a bolesti („E“
Bursitída prstov na nohe
Burzitída je zápal tlmiaceho vaku medzi kĺbmi, ktorý sa nazýva burza.
Je spôsobený najmä opakovaným zaťažovaním kĺbu. Bursitída sa môže vyskytnúť pri zápalových ochoreniach, ako je reumatoidná artritída, a infekciách, ako je celulitída (keď sa lokálna kožná infekcia rozšírila do hlbších tkanív).
Burzitída chodidla a prstov sa najčastejšie vyskytuje pri:
- Bežci alebo športy, pri ktorých sa skáče (napríklad basketbal)
- Deformácie chodidla, ako je Haglundova deformita
- Nosenie vysokých podpätkov alebo tesnej obuvi
Burzitída môže spôsobiť bolesť, začervenanie, opuch a stuhnutosť, ktoré sú niekedy na nerozoznanie od zápalu šliach.
Burzitída chodidla sa zvyčajne lieči odpočinkom, aplikáciou ľadu a NSAID. Vložky do topánok alebo individuálne ortopedické vložky môžu pomôcť napraviť nerovnováhu chodidla a pomôcť zmierniť tlak na prsty. Závažné prípady sa môžu liečiť kortizónovou injekciou, ktorá sa však používa opatrne, aby nedošlo k poškodeniu šľachy.
Ak všetky ostatné spôsoby liečby zlyhajú, môže sa pristúpiť k operácii. Zvyčajne ide o bursektómiu
pri ktorej sa burza chirurgicky odstráni a na jej mieste vyrastie nová.
Zlomenina prsta na nohe
Palec na nohe sa skladá z dvoch kostí nazývaných distálna a proximálna palcová kosť.
Distálna palica je stredná kosť nachádzajúca sa vedľa metatarzofalangeálneho kĺbu. Proximálna palcová kosť je väčšia kosť na konci prsta.
Zlomenina distálnej alebo proximálnej falangy môže:
- Spôsobiť uzavretú zlomeninu, pri ktorej je koža neporušená. Môže k nej dôjsť, keď na prst spadne niečo tvrdé alebo po silnom náraze, napríklad kopnutí do steny.
- spôsobiť stresovú zlomeninu (vlasovú zlomeninu), ak spadnete a vyvrtnete kosť19
- Zriedkavo môže dôjsť k otvorenej zlomenine, pri ktorej je porušená koža. Túto zlomeninu môžu spôsobiť kontaktné športy alebo automobilová nehoda. Približne 16 % všetkých zlomenín prstov na nohách vzniká pri športe.
Zlomeniny prstov na nohe sa môžu stať každému, faktory su vyšší vek, osteoporóza.
V závislosti od závažnosti zlomeniny môže zlomenina prsta na nohe zahŕňať imobilizáciu pomocou sadry, topánky na chôdzu, tejpovania alebo topánky s tuhým dnom, ktorá sa bežne používa po operácii nohy. Berle vám môžu pomôcť pri pohybe počas liečby. Pomôcť môže aj odpočinok, aplikácia ľadu.
Ak je zlomenina závažná, môže byť potrebné ju najprv zmenšiť. To je prípad, keď sa zlomené kosti pred sadrovaním alebo imobilizáciou ručne uvedú do správnej polohy. Pri komplikovaných zlomeninách môže byť potrebný chirurgický zákrok, pri ktorom sa použijú čapy, platničky a skrutky, aby úlomky kostí držali pohromade.
Očakávajte, že rekonvalescencia bude trvať šesť až osem týždňov, možno aj viac.
Dna
Dna môže postihnúť kĺb palca na nohe. Dna vzniká vtedy, keď sa v krvi hromadí kyselina močová, ktorá vytvára kryštáliky, ktoré sa usadzujú v kĺbe - najčastejšie v kĺbe palca na nohe.2 Lekársky termín označujúci dnu v kĺbe palca na nohe je „podagra
.“
Medzipríznaky dnavej artritídy patrí opuchnutý, červený, horúci a intenzívne bolestivý kĺb. Ak sa záchvaty dny neliečia a opakujú sa niekoľko rokov, môže dôjsť k závažnému poškodeniu kĺbu. Okrem toho dnové tofy
ktoré sú viditeľnými usadeninami kyseliny močovej na prstoch.
Kyselina močová je odpadový produkt v krvi, ktorý vaše telo vytvára po rozklade purínov, čo sú látky nachádzajúce sa v niektorých potravinách. Ak vaše obličky nedokážu kyselinu močovú správne odstrániť, môžu sa vytvoriť kryštáliky urátu, ktoré vedú k dne.
Dnavá artritída môže pripomínať infikovaný kĺb, preto vám lekár môže nariadiť krvný test na kontrolu hladiny kyseliny močovej. Ak sú zvýšené, môže to byť signálom, že dochádza k záchvatu dny.
Lekári často potrebujú odobrať vzorku tekutiny v kĺbe, aby ju mohli otestovať na prítomnosť kryštálov kyseliny močovej a stanoviť diagnózu.
Liečba dny v kĺbe palca na nohe zahŕňa liečbu palca na nohe aj vysokej hladiny kyseliny močovej v krvi.
V prípade prsta na nohe sa akútny záchvat dny môže liečiť perorálnymi liekmi vrátane kolchicínu, protizápalového lieku alebo steroidov. Niekedy môže zmierniť príznaky injekcia do bolestivého kĺbu.
Na zmiernenie dny a prevenciu budúcich záchvatov vám lekár pravdepodobne odporučí schudnúť, ak máte nadváhu, a navrhne diétu pri dne. Medzi zmeny patrí napr:
- obmedzenie červeného mäsa, morských plodov a alkoholu
- Vyhýbanie sa potravinám a nápojom s vysokým obsahom fruktózového kukuričného sirupu
- zaradenie nízkotučných mliečnych výrobkov, zeleniny a celozrnných potravín do jedálnička
Ak máte viacero dnavých záchvatov, lekár vám môže predpísať lieky, ktoré znižujú hladinu kyseliny močovej v krvi. Niekedy môže poškodenie dnavou artritídou napraviť chirurgický zákrok.zlomeniny si môžu vyžadovať operáciu.
Palec na nohe
Prst na nohe je častým zranením pri športe. Vytvára bolesť v spodnej časti kĺbu palca na nohe. Bolesť vzniká v dôsledku podvrtnutia alebo natrhnutia väzov v prste.
Turf toe sa často vyskytuje u športovcov, ktorí športujú na umelom trávniku, ako je futbal a kopaná. K poraneniu dochádza, keď prst na nohe vydrží intenzívnu silu pri ohýbaní, napríklad keď športovec pri behu odstrčí palec na nohe.
K tomuto zraneniu môžu prispieť podmienky tvrdého trávnika, športová obuv a zaťaženie prsta pri behu. V závislosti od závažnosti zranenia môžu príznaky zahŕňať opuch, zmenu farby a bolesť.
Liečba turf toe zahŕňa odpočinok kĺbu palca na nohe a umožnenie jeho zahojenia. Vlastné ortopedické vložky s Mortonovým predĺžením môžu znížiť pohyblivosť.
Pri akútnom natiahnutí môže byť potrebné ľadovať, dvíhať a prípadne používať barle. Pri vážnejších poraneniach môže byť potrebné odporučiť vás k chirurgovi nohy.
Bolesť v kĺbe palca na nohe môže byť spôsobená zranením, problémami s pohybom nohy alebo ochoreniami, ako je osteoartróza a dna. Súvisí aj so stavmi, ako je zápal šliach, burzitída, vyvrtnutie, natiahnutie a zlomeniny.
Liečba závisí od príčiny bolesti kĺbu palca na nohe. Niekedy sa môže kĺb palca na nohe vyliečiť odpočinkom, ľadom a niekedy aj barlami. V závažných prípadoch môže byť potrebná operácia.
o je bolesť v kĺbe palca na nohe
Bolesť v kĺbe palca na nohe môže byť spôsobená náhlym zranením, ako je napríklad športový „turf toe“.1 Chronické zdravotné ťažkosti, ako je artritída, burzitída, podliatiny, dna a menej známe ochorenia, ako je sezamoiditída
Môžu tiež spôsobovať bolesť, stuhnutosť kĺbu, opuch a pocit škrípania.
Prvý metatarzofalangeálny
je kĺb, ktorý spája palec nohy s prvou metatarzálnou kosťou. Zohráva kľúčovú úlohu pri podpore telesnej hmotnosti a fungovaní vášho chodidla. Liečba sa líši v závislosti od príčiny.
Artritída
Najčastejšou formou artritídy, ktorá postihuje kĺb palca nohy, je osteoartróza. Tá je spôsobená rozpadom tkanív, ktoré pokrývajú konce kostí v mieste, kde sa stretávajú v kĺbe.
- Hallux limitus, ktorý vzniká vtedy, keď je pohyb kĺbu obmedzený.
- Hallux rigidus, ku ktorému dochádza, keď je kĺb nezvyčajne stuhnutý. To sťažuje narovnanie palca na nohe.
Osteoartróza môže vzniknúť v dôsledku problémov so štruktúrou alebo pohybom chodidla, čo vedie k nadmernému opotrebovaniu chrupavky. To spôsobuje bolesť z trenia kosti o kosť pri pohybe.
Úraz, napríklad zlomenina alebo vykĺbenie palca, môže tiež viesť k osteoartróze. Medzi ďalšie menej časté typy artritídy, ktoré postihujú palec na nohe, patrí reumatoidná artritída, dnavá artritída a psoriatická artritída.
Medzi príznaky artritídy palca na nohe patria:
- Bolesť, ktorá je zvyčajne najvýraznejšia pri státí a chôdzi
- opuch
- Hrboľ na hornej časti chodidla
- Začervenanie v mieste nepríjemných pocitov
- stuhnutosť a obmedzená pohyblivosť palca na nohe
Niekedy môže byť chôdza bolestivá a ľudia si môžu vytvoriť antalgickú chôdzu, čo je abnormálny vzor chôdze, aby to kompenzovali. To môže nakoniec viesť k bolestiam členkov, kolien, bedier alebo dolnej časti chrbta. Na hornej časti palca alebo na chodidle sa tiež môžu vytvoriť hrboľaté výrastky nazývané kostné ostrohy .
Možnosti liečby bolesti palca na nohe
- Protizápalový liek proti bolesti na zmiernenie artritickej bolesti
- Steroidná injekcia do kĺbu môže niekedy zmierniť bolesť a zápal.
- Nosenie topánok s tuhou podrážkou alebo topánok, ktoré sa ohýbajú v mieste palcového kĺbu. Vlastné ortopedické vložky s úpravou nazývanou Mortonova extenzia môžu pomôcť, keď pohyb spôsobuje bolesť.
- Fyzikálna terapia na zlepšenie pohyblivosti
Na odstránenie kostnej ostrohy môže byť potrebný chirurgický zákrok. Cheilektómia
je zlúčenie kostí v kĺbe. Medzi ďalšie zákroky, ktoré môžu byť indikované, patria implantáty Cartiva® na náhradu chrupavky, operácia výmeny alebo odstránenia kĺbu alebo artrodéza (typ zlúčenia kostí)
Bunion
Bruško je veľký hrboľatý hrbolček nad kĺbom palca na nohe. Faktory, ktoré prispievajú k vzniku vbočeného palca:
- Postupujúci vek
- Genetika
- Pohyb nohy
- Tesná obuv
- Reumatoidná artritída
Vbočený palec zvyčajne spôsobuje deformitu hallux valgus, vychýlenie palca smerom k malíčku.
Bruško môže byť výraznejšie smerom k strednej línii tela, čo spôsobuje, že je bolestivejšie v uzavretej obuvi. Postupom času sa palec posúva viac smerom k malíčku, čím tlačí a vybočuje všetky ostatné prsty.
Obvyklým výsledkom je rozšírené prednožie a červený, podráždený a niekedy opuchnutý hrbol na strane kĺbu palca.
V dôsledku posunutia kĺbu palca na nohe vzniká vretenica. Niekedy sa z vykĺbenia vyvinie dodatočný rast kostí alebo sa v tomto kĺbe vyvinie artritída.
Existujú veci, ktoré môžete urobiť na zmiernenie príznakov :
- Noste plochú, rozťahovaciu obuv so širokou priehradkou na prsty, aby ste mali okolo palca viac priestoru. Zníži sa tak tlak na vbočený palec.
- Umiestnite podložku cez vbočený palec, aby ste zabránili treniu a podráždeniu.
- Natiahnite sa, aby ste zlepšili pohyblivosť kĺbu.
- Po cvičení, keď ste na nohách, priložte studený obklad na otlak (medzi obklad a pokožku vložte papierovú utierku alebo handričku).
- Ak je vačok bolestivý alebo opuchnutý, poraďte sa s lekárom o užívaní protizápalových liekov.
Ak vaše ťažkosti pretrvávajú aj napriek týmto jednoduchým opatreniam, podiater (lekár špecializujúci sa na ochorenia nôh) vám môže na podporu palca na nohe obuť špeciálne vložky do topánok nazývané ortopedické vložky. Môže vám tiež poskytnúť dlahy na prsty, ktoré budete nosiť v noci, aby sa palec vyrovnal počas spánku.
Ak tieto opatrenia nezaberajú a stále máte bolesti palca na nohe alebo ťažkosti pri chôdzi, zvážte chirurgický zákrok, ktorým sa dá zmeniť poloha kosti a odstrániť hrboľ.
Ak vás bolia nohy, je veľká pravdepodobnosť, že na vine môže byť vaša obuv - najmä ak na nohách trávite veľa času. Nosenie správne prispôsobenej obuvi môže pomôcť predchádzať bolesti a zraneniam nôh. Môže vám pomôcť návšteva obchodu s obuvou, kde vám vyšetria tvar chodidiel a spôsob chôdze - potom vám obujú topánky, ktoré správne podporia vaše chodidlo.
Zarastajúci necht
Zarastajúci necht často postihuje palec na nohe. spôsobuje bolesť, ako aj:
- Zápal postihnutej kože
- Opuch a tekutinu v mieste
- Zarastanie kože okolo nechtu
- Biely alebo žltý hnis a niekedy aj krvácanie
Vrastený necht na nohe je pravdepodobnejší, ak máte spotené nohy, nedbáte na strihanie nechtov alebo nosíte tesné ponožky a obuv. Môže sa však vyskytnúť aj v dôsledku prirodzeného tvaru nechtu na nohe, ako aj v prípade, že máte narazený palec alebo iné zranenie. Vyššie riziko hrozí aj ľuďom s diagnostikovanou cukrovkou.
Na liečbu zarastajúceho nechta na nohe, ktorý je infikovaný, môže byť potrebný chirurgický zákrok. Môže ísť o čiastočné alebo úplné odstránenie postihnutého nechtu. Kľúčom k predchádzaniu komplikáciám je prevencia. Tieto kroky zahŕňajú:
- Nosenie správne padnúcej obuvi
- každodenné umývanie nôh
- Odstraňovanie odumretej kože z chodidiel (pemza môže byť účinná)
- strihanie nechtov rovno, a nie pod uhlom
Zápal šliach extenzorov
Zápal šliach (niekedy sa píše tendinitída) je zápal pruhu spojivového tkaniva, ktorý spája svaly s kosťou, nazývaný šľacha.
Typ, ktorý môže postihnúť palec na nohe, sa nazýva extenzorová tendonitída, spôsobená zápalom extenzorovej šľachy, ktorá vám pomáha dvíhať prsty na nohách alebo narovnávať prsty. Zápal extenzorovej šľachy nohy sa niekedy označuje ako metatarzálna tendonitída.
Tento druh extenzorovej tendinitídy je zvyčajne spôsobený opakovaným zaťažovaním plôšky chodidla a prstov. Športy, pri ktorých dochádza k šprintovaniu alebo dorzálnej flexii
(ohýbanie prstov dozadu), ako napríklad beh na dlhé trate alebo gymnastika, môžu spôsobiť túto poruchu.
Riziko môže zvýšiť aj nosenie vysokých podpätkov, tesných topánok alebo zle prispôsobenej obuvi.11
Zápal šliach extenzorov sa zvyčajne lieči konzervatívne, a to odpočinkom, aplikáciou ľadu a nesteroidnými protizápalovými liekmi. Jemné naťahovanie môže zabrániť stuhnutiu šliach a kĺbov.
Ak je zápal závažný, váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže odporučiť imobilizáciu nohy pomocou špeciálnej topánky s oceľovou podrážkou a hojdacím dnom. Injekcie sa neodporúčajú, pretože môžu oslabiť šľachy a spôsobiť ich prasknutie.
V závažných prípadoch sa môže použiť operácia nazývaná prenos šľachy, pri ktorej sa odoberie kus šľachy z inej časti chodidla, ktorá sa použije na premostenie medzery v mieste odstránenia poškodenej šľachy.
Kapsula
je ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje druhý prst na nohe, ale spôsobuje posunutie tohto prsta smerom k palcu. V neskorších štádiách neliečenej kapsulitídy môže dokonca prejsť cez palec.
Kapsulitída, nazývaná aj syndróm predsunutia, je zápal väzov, ktoré tvoria puzdro na báze druhého prsta a umožňujú jeho funkciu. Môže postihnúť aj tretí a štvrtý prst na nohe a spôsobiť bolesť, opuch a nepohodlie, ktoré môžu sťažovať chôdzu.
Predpokladá sa, že k zápalu vedie nadmerné zaťažovanie plôšky chodidla, ktorá sa nachádza pod kĺbom. Kapsula sa môže častejšie vyskytovať u ľudí s vbočenými palcami, s druhým prstom, ktorý je dlhší ako prvý, alebo s atypickými lýtkovými svalmi a klenbou chodidla.
Liečba kapsulitídy môže zahŕňať:
- Pokoj, ľad a dlahovanie palca na nohe
- Lieky
- Ortopedické vložky a obuv na podporu
- Strečing pre ľudí s napätými lýtkovými svalmi
Keď sa druhý prst začne posúvať smerom k palcu, je potrebná operácia, aby sa vrátil do normálnej polohy. Bez zákroku bude „krížový palec“ ovplyvňovať veľký prst.
Vymknutie palca na nohe
Pri podvrtnutí dochádza k nadmernému natiahnutiu a roztrhnutiu spojovacieho pruhu tkaniva, nazývaného väz, ktorý spája kosť s kosťou.
V prípade palca na nohe sa väzy náchylné na podvrtnutie nazývajú postranné väzy. Tie prebiehajú po oboch stranách palca a zabraňujú tomu, aby sa palec príliš pohyboval zo strany na stranu.
K zraneniu môže dôjsť pri športe alebo jednoducho zakopnutím a pádom doma. Podvrtnutie palca na nohe môže byť spôsobené:
- Silné narazenie prsta na nohe
- Zaseknutie prsta pri nešikovnom pristátí
- Pád v polohe, ktorá spôsobí vybočenie palca na nohe
Podvrtnutie nie je to isté ako natiahnutie, ktoré zahŕňa skôr preťažený sval ako väz.
Hoci natiahnutie je menej častou príčinou bolesti palca na nohe, je možné utrpieť zranenie na zadnom konci svalu extenzor hallucis longus.
ktorý vychádza z holennej kosti a pomáha pri dorzálnej flexii palca.
Liečba podvrtnutia palca na nohe je takmer vždy konzervatívna, pričom sa používa systém nazývaný metóda RICE, ktorý zahŕňa:
- odpočinok („R“)
- aplikácia ľadu („I“)
- kompresiu prsta na nohe pomocou obväzov na zníženie opuchu („C“)
- elevácia nohy na zníženie opuchu a bolesti („E“
Zlomenina prsta na nohe
Palec na nohe sa skladá z dvoch kostí nazývaných distálna a proximálna palcová kosť.
Distálna palica je stredná kosť nachádzajúca sa vedľa metatarzofalangeálneho kĺbu. Proximálna palcová kosť je väčšia kosť na konci prsta.
Zlomenina distálnej alebo proximálnej falangy môže:
- Spôsobiť uzavretú zlomeninu, pri ktorej je koža neporušená. Môže k nej dôjsť, keď na prst spadne niečo tvrdé alebo po silnom náraze, napríklad kopnutí do steny.
- spôsobiť stresovú zlomeninu (vlasovú zlomeninu), ak spadnete a vyvrtnete kosť19
- Zriedkavo môže dôjsť k otvorenej zlomenine, pri ktorej je porušená koža. Túto zlomeninu môžu spôsobiť kontaktné športy alebo automobilová nehoda. Približne 16 % všetkých zlomenín prstov na nohách vzniká pri športe.
Zlomeniny prstov na nohe sa môžu stať každému, faktory su vyšší vek, osteoporóza.
V závislosti od závažnosti zlomeniny môže zlomenina prsta na nohe zahŕňať imobilizáciu pomocou sadry, topánky na chôdzu, tejpovania alebo topánky s tuhým dnom, ktorá sa bežne používa po operácii nohy. Berle vám môžu pomôcť pri pohybe počas liečby. Pomôcť môže aj odpočinok, aplikácia ľadu.
Ak je zlomenina závažná, môže byť potrebné ju najprv zmenšiť. To je prípad, keď sa zlomené kosti pred sadrovaním alebo imobilizáciou ručne uvedú do správnej polohy. Pri komplikovaných zlomeninách môže byť potrebný chirurgický zákrok, pri ktorom sa použijú čapy, platničky a skrutky, aby úlomky kostí držali pohromade.
Očakávajte, že rekonvalescencia bude trvať šesť až osem týždňov, možno aj viac.
Dna
Dna môže postihnúť kĺb palca na nohe. Dna vzniká vtedy, keď sa v krvi hromadí kyselina močová, ktorá vytvára kryštáliky, ktoré sa usadzujú v kĺbe - najčastejšie v kĺbe palca na nohe.2 Lekársky termín označujúci dnu v kĺbe palca na nohe je „podagra
.“
Medzipríznaky dnavej artritídy patrí opuchnutý, červený, horúci a intenzívne bolestivý kĺb. Ak sa záchvaty dny neliečia a opakujú sa niekoľko rokov, môže dôjsť k závažnému poškodeniu kĺbu. Okrem toho dnové tofy
ktoré sú viditeľnými usadeninami kyseliny močovej na prstoch.
Kyselina močová je odpadový produkt v krvi, ktorý vaše telo vytvára po rozklade purínov, čo sú látky nachádzajúce sa v niektorých potravinách. Ak vaše obličky nedokážu kyselinu močovú správne odstrániť, môžu sa vytvoriť kryštáliky urátu, ktoré vedú k dne.
Dnavá artritída môže pripomínať infikovaný kĺb, preto vám lekár môže nariadiť krvný test na kontrolu hladiny kyseliny močovej. Ak sú zvýšené, môže to byť signálom, že dochádza k záchvatu dny.
Lekári často potrebujú odobrať vzorku tekutiny v kĺbe, aby ju mohli otestovať na prítomnosť kryštálov kyseliny močovej a stanoviť diagnózu.
Liečba dny v kĺbe palca na nohe zahŕňa liečbu palca na nohe aj vysokej hladiny kyseliny močovej v krvi.
V prípade prsta na nohe sa akútny záchvat dny môže liečiť perorálnymi liekmi vrátane kolchicínu, protizápalového lieku alebo steroidov. Niekedy môže zmierniť príznaky injekcia do bolestivého kĺbu.
Na zmiernenie dny a prevenciu budúcich záchvatov vám lekár pravdepodobne odporučí schudnúť, ak máte nadváhu, a navrhne diétu pri dne. Medzi zmeny patrí napr:
- obmedzenie červeného mäsa, morských plodov a alkoholu
- Vyhýbanie sa potravinám a nápojom s vysokým obsahom fruktózového kukuričného sirupu
- zaradenie nízkotučných mliečnych výrobkov, zeleniny a celozrnných potravín do jedálnička
Ak máte viacero dnavých záchvatov, lekár vám môže predpísať lieky, ktoré znižujú hladinu kyseliny močovej v krvi. Niekedy môže poškodenie dnavou artritídou napraviť chirurgický zákrok.zlomeniny si môžu vyžadovať operáciu.
Palec na nohe
Prst na nohe je častým zranením pri športe. Vytvára bolesť v spodnej časti kĺbu palca na nohe. Bolesť vzniká v dôsledku podvrtnutia alebo natrhnutia väzov v prste.
Turf toe sa často vyskytuje u športovcov, ktorí športujú na umelom trávniku, ako je futbal a kopaná. K poraneniu dochádza, keď prst na nohe vydrží intenzívnu silu pri ohýbaní, napríklad keď športovec pri behu odstrčí palec na nohe.
K tomuto zraneniu môžu prispieť podmienky tvrdého trávnika, športová obuv a zaťaženie prsta pri behu. V závislosti od závažnosti zranenia môžu príznaky zahŕňať opuch, zmenu farby a bolesť.
Liečba turf toe zahŕňa odpočinok kĺbu palca na nohe a umožnenie jeho zahojenia. Vlastné ortopedické vložky s Mortonovým predĺžením môžu znížiť pohyblivosť.
Pri akútnom natiahnutí môže byť potrebné ľadovať, dvíhať a prípadne používať barle. Pri vážnejších poraneniach môže byť potrebné odporučiť vás k chirurgovi nohy.
Bolesť v kĺbe palca na nohe môže byť spôsobená zranením, problémami s pohybom nohy alebo ochoreniami, ako je osteoartróza a dna. Súvisí aj so stavmi, ako je zápal šliach, burzitída, vyvrtnutie, natiahnutie a zlomeniny.
Liečba závisí od príčiny bolesti kĺbu palca na nohe. Niekedy sa môže kĺb palca na nohe vyliečiť odpočinkom, ľadom a niekedy aj barlami. V závažných prípadoch môže byť potrebná operácia.