Obsah:
- Čo je to bolesť kĺbov prstov?
- Bežné príčiny bolesti kĺbov prstov
- Možnosti liečby bolesti prstových kĺbov
- Cvičenia pri bolestiach kĺbov prstov
Keď vás bolia prsty, príčinou môže byť bolesť prstových kĺbov. Prečítajte si viac o bežných príčinách, tipoch na liečbu a cvikoch, vďaka ktorým sa budete cítiť lepšie.
Čo je to bolesť kĺbov prstov?
Bolesť kĺbov prstov je súhrnný pojem, ktorý opisuje množstvo príznakov - bolesť, opuch, stuhnutosť, strata pohyblivosti - ktoré sa vyskytujú v kĺboch prstov.
Kĺby vznikajú všade tam, kde sa stretávajú dve alebo viac kostí. Každý prst má tri kĺby, každý palec dva. „Je dôležité, aby bol každý kĺb pohyblivý, pretože všetky prispievajú k celkovej funkcii ruky a sú potrebné na všetky druhy úloh vrátane tých, ktoré zahŕňajú uchopovanie, zdvíhanie a písanie,“ hovorí doktor Stewart.
Okrem úzkych kostí (známych ako falangy) majú prsty aj väzy, ktoré spájajú kosti prstov a pomáhajú ich udržať na mieste, a šľachy, ktoré spájajú svaly s kosťami. Pohyb prstov ovládajú svaly ruky a predlaktia, ktoré ťahajú za šľachy prstov.
Bežné príčiny bolesti kĺbov prstov
Existujú dve hlavné príčiny bolesti kĺbov prstov:
- Zranenie. Patria sem podvrtnutia (pri ktorých sú poškodené väzy) a natiahnutia (pri ktorých sú poškodené šľachy). Podvrtnutia aj natiahnutia sú veľmi časté, ale „pravdepodobnosť bolesti kĺbov je vyššia pri podvrtnutí, pretože podvrtnutie viac ovplyvňuje priamo kĺb, zatiaľ čo natiahnutie ovplyvňuje štruktúry okolo kĺbu,“ hovorí doktor Stewart. K zraneniam môže patriť aj „paličkovitý prst“, ktorý vzniká v dôsledku poranenia šliach, ktoré narovnávajú špičku prsta alebo palca, čo spôsobuje obmedzený rozsah pohybu, bolesť a opuch.
- Artritída, ktorá spôsobuje zápal kĺbov, sa zvyčajne prejavuje bolesťou, opuchom, obmedzeným rozsahom pohybu a stuhnutosťou. Najčastejšia, osteoartróza (OA), často najprv postihuje kĺby prstov vrátane základne palca. Druhým najčastejším typom artritídy je reumatoidná artritída (RA), autoimunitné zápalové ochorenie, ktoré sa často objavuje v malých kĺboch rúk vrátane prstov a palcov.
Existujú aj iné príčiny bolesti prstov, ktoré vôbec nesúvisia s problémami s kĺbmi, ale sú skôr spôsobené základným ochorením, ktoré postihuje šľachy nachádzajúce sa v prstoch. Každá z nich môže viesť k bolesti, stuhnutosti a obmedzenej pohyblivosti:
- De Quervainova tenosynovitída. Tento bolestivý opuch okolo šliach palca zvyčajne spôsobuje bolesť v blízkosti základne palca, ktorá môže zasiahnuť zápästie a rozšíriť sa do predlaktia.
- Spúšťací prst. Ide o stav, ktorý môže „zamrznúť“ vaše prsty alebo palec v ohnutej polohe. Postihuje šľachy v týchto prstoch a svoj názov dostalo podľa polohy, v ktorej sa môžu zaseknúť - vyzerá to, akoby ste sa snažili stlačiť neviditeľnú spúšť.
Možnosti liečby bolesti prstových kĺbov
Liečba bolesti prstových kĺbov sa zameriava na zmiernenie bolesti a zápalu s cieľom zlepšiť pohyblivosť prstov. Nasledujúce tipy od našich fyzioterapeutov a lekárov spoločnosti Hinge Health môžu poskytnúť úľavu pri bolesti kĺbov prstov:
- Znížte záťaž. „Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré treba urobiť pri bolesti prstov, je znížiť záťaž v danej oblasti,“ hovorí doktor Stewart. „Ale namiesto toho, aby ste úplne prestali vykonávať nejakú činnosť, zamerajte sa na zmiernenie stresu tým, že sa prispôsobíte danej činnosti a uľahčíte ju svojmu telu.“ Ak napríklad píšete zoznam úloh alebo adresujete hromadu ďakovných kariet, odporúča urobiť si prestávku alebo použiť väčšie pero, ktoré sa ľahšie drží.
- Používajte ľad a teplo. Každé z nich pôsobí na bolesť iným spôsobom: Ľad znižuje zápal a teplo uvoľňuje tkanivá, takže ste pohyblivejší. Doktor Stewart odporúča nájsť to, čo vám najviac vyhovuje, alebo striedať obe metódy. „Pri liečbe pacientov na klinike začíname teplom ako zahrievaním a končíme ľadom na upokojenie tela,“ hovorí.
- Zapojte sa do pohybovej terapie. „Pohyb je moja obľúbená vec,“ hovorí doktorka Stewartová. Pomáha niekoľkými spôsobmi vrátane zníženia opuchu a zvýšenia pohyblivosti. Jemné cvičenie signalizuje vášmu telu a systému bolesti, že pohyb je bezpečný. Častým nedorozumením v súvislosti s cvičeniami na takú malú oblasť, ako sú prsty, je, že neprinesú veľký úžitok, ale „to, že cvičenia nie sú náročné alebo sa pri nich nezapotíte, neznamená, že časom neprinesú zmenu vo vašej každodennej funkcii a kvalite života,“ hovorí doktorka Stewartová.
- Upravte každodenné činnosti, ktoré vám spôsobujú bolesť rúk. Či už sa zotavujete zo zranenia, alebo žijete s artritídou rúk a prstov, existuje mnoho spôsobov, ako znížiť záťaž na kĺby, vrátane používania pomocných pomôcok - napríklad riadu alebo kuchynských nástrojov s väčšími úchopmi. Väčší priemer týchto pomôcok pomáha odstrániť vonkajší tlak na malé kĺby prstov. Na určité úlohy je tiež dobré používať väčšie kĺby hornej časti tela, napríklad nosenie nákupných tašiek cez dlane namiesto toho, aby viseli z prstov.
Cvičenia pri bolestiach kĺbov prstov
Opuchy, bolesť a stuhnutosť kĺbov sú bežnými príznakmi ľudí s artritídou. Ak máte artritídu, váš zdravotnícky pracovník vám môže odporučiť cviky na ruky, ktoré vám pomôžu zlepšiť flexibilitu kĺbov a rozsah pohybu.
Ohýbanie kĺbov
Začnite tým, že ruku a prsty držíte rovno a blízko pri sebe. Ohýbajte stredné kĺby prstov. Kĺby prstov držte rovno.
Pomalým a plynulým pohybom vráťte ruku do východiskovej polohy. Ak môžete, zopakujte toto cvičenie päťkrát s každou rukou.
Natiahnutie päste
Začnite tým, že budete držať ruku a prsty rovno a blízko pri sebe, ako pri podávaní ruky. Oprite si predlaktie, zápästie a ruku o dosku stola alebo iný rovný povrch. Prsty jemne zovrite v päsť. Palec obtočte okolo vonkajšej strany prstov. Nestláčajte.
Pomaly a plynulo vráťte ruku do východiskovej polohy. Cvičenie opakujte 10-krát s každou rukou.
Stabilizácia palca
Začnite tým, že ruku a prsty držíte rovno a blízko pri sebe. Jemne zakrivte prsty, ako keby ste ruku obtočili okolo plechovky alebo fľaše.
Pomalým a plynulým pohybom vráťte ruku do východiskovej polohy. Cvičenie opakujte päťkrát s každou rukou.
Dotyk končekov prstov
Začnite držaním ruky a prstov rovno a blízko pri sebe. Vytvorte kruh tak, že sa dotknete palcom každej špičky prsta.
Pomaly a plynulo sa dotknite ukazovákom palca. Podržte päť sekúnd a potom ukazovák odstráňte. Následne sa dotknite prostredníka, prstenníka a malíčka. Toto cvičenie zopakujte päťkrát na každej ruke.
Chôdza prstami
Položte ruku na rovný povrch, napríklad na dosku stola, dlaňou smerom nadol. Odsuňte palec od prstov.
Začnite ukazovákom. Pohybujte ním smerom nahor a k palcu. Potom postupne pohybujte prostredníkom, prstenníkom a malíčkom smerom nahor a k palcu. Toto cvičenie zopakujte päťkrát s každou rukou.
Každé cvičenie vykonávajte pomaly a plynulo. Tieto cviky by nemali spôsobovať bolesť. Ak máte bolesť, prerušte cvičenie a uvoľnite sa. Keď budete pripravení, cviky zopakujte, ale pomalšie a s menšou intenzitou.
Ak bolesť pretrváva, poraďte sa so svojím zdravotníckym pracovníkom alebo fyzioterapeutom.