Bolesť bedrového kĺbu po pôrode

Obsah:

  • Čo je popôrodná bolesť bedier?
  • Aké sú príznaky popôrodnej bolesti bedier?
  • Čo spôsobuje popôrodnú bolesť bedier
  • Ako sa diagnostikuje popôrodná bolesť bedrového kĺbu?
  • Aká je liečba popôrodnej bolesti bedier?
  • Aké sú rizikové faktory popôrodnej bolesti bedrového kĺbu?
  • Aké sú vyhliadky pre ľudí s popôrodnou bolesťou bedier?
  • Záver

Ako môže pravdepodobne potvrdiť každá osoba, ktorá bola niekedy tehotná, bolesť pohybového aparátu počas tehotenstva nie je nezvyčajná.

Okrem iného sa u vás môžu objaviť bolesti v dolnej časti chrbta, kolenách, členkoch a bokoch. Tieto bolesti môžu byť nepríjemné najmä počas tretieho trimestra, keď sa blížite k povestnej cieľovej čiare. Niektoré bolesti však môžu pretrvávať aj v období po pôrode.

Prečítajte si ďalšie informácie o popôrodných bolestiach bedier a o tom, čo robiť, ak ich máte.

Čo je popôrodná bolesť bedier?

Najčastejším typom bolesti bedier počas tehotenstva je bolesť panvového pletenca (PGP) alebo dysfunkcia symfýzy pubisu (SPD) a môže byť od miernej až po silnú. PGP je bolesť, ktorá sa môže vyskytovať v prednej a zadnej časti panvy a môže vyžarovať do bedrového kĺbu alebo stehna.

Častejšie sa vyskytuje v neskorom tehotenstve a je tiež častejšia u žien s anamnézou bolesti v krížoch alebo predchádzajúcim úrazom panvy alebo chrbta.

V ideálnom svete by zmizla hneď po pôrode, ale nie vždy je to tak. PGP môže pretrvávať aj niekoľko mesiacov po pôrode. U niektorých môže pretrvávať aj dlhšie.

Aké sú príznaky popôrodnej bolesti bedier?

Skúsenosti s popôrodnou bolesťou sú u každého iné. Existujú však niektoré bežne sa vyskytujúce príznaky, vrátane:

  • neustále napätie alebo bolesť v oblasti panvy
  • bolesť, ktorá sa zhoršuje pri aktivite alebo cvičení
  • bolesť hlboko v pubickej oblasti
  • bolesť, ktorá sa vám mihá v dolnej časti chrbta

V závislosti od príčiny bolesti môžete tiež počuť cvakanie bedrového kĺbu alebo cítiť, ako sa vám chytá.

bolest bedroveho klbu po porode

Čo spôsobuje popôrodnú bolesť bedier

Počas tehotenstva spôsobujú PGP hormonálne zmeny a nestabilita kĺbov. Odborníci tvrdia, že ak PGP pretrváva aj v popôrodnom období, má pravdepodobne iné príčiny, napríklad zníženú silu svalov v oblasti brucha a panvy.

Ďalšou možnou príčinou popôrodnej bolesti bedrového kĺbu je roztrhnutie labrálnej kosti. Chrupavka lemuje vnútornú stranu bedrovej jamky, kde spočíva hlavička stehennej kosti. Môže však degenerovať alebo sa opotrebovať, prípadne sa môže roztrhnúť, čo spôsobuje výraznú bolesť.

Toto poškodenie sa zvyčajne vyvíja v priebehu času, pod tlakom a záťažou. Môže k nemu dôjsť náhle v dôsledku úrazu, ale to je zriedkavé.

Medzi ďalšie možné príčiny popôrodnej bolesti bedrového kĺbu patrí piriformisový syndróm a hypertyreóza. Je známe, žeartritída spôsobuje dlhodobú bolesť bedrového kĺbu a môže zohrávať úlohu aj v tejto situácii.

Ako sa diagnostikuje popôrodná bolesť bedrového kĺbu?

Ak máte po pôrode bolesti v oblasti panvy alebo bedier, váš lekár možno bude chcieť vykonať niekoľko testov bolesti a funkčných schopností, aby posúdil závažnosť problému.

Možno budete musieť napríklad podstúpiť test zdvihnutia rovnej nohy, ktorý sa často používa na pomoc pri diagnostike ľudí s bolesťou dolnej časti chrbta.

Medzi ďalšie testy môže patriť:

  • Provokácia bolesti zadnej panvy
  • tlakový test symfýzy
  • Patrickov (FABER) test
  • modifikovaný Trendelenburgov test
  • test dlhého dorzálneho sakroiliakálneho väzu
  • Gaenslenov test

Váš lekár sa môže rozhodnúť vykonať rôzne testy, aby lepšie posúdil, ktoré časti panvy sú postihnuté.

Aká je liečba popôrodnej bolesti bedier?

Ak váš lekár zistí, že máte pretrvávajúcu PGP po pôrode, môžete vyskúšať niekoľko nechirurgických možností, či to pomôže zmierniť niektoré bolesti a nepríjemné pocity, ako napr:

  • odpočinok na lôžku
  • panvová ortéza alebo viazanie
  • injekcie na zmiernenie bolesti
  • transkutánna elektrická stimulácia nervov (TENS)
  • fyzikálna alebo pracovná terapia

Niektoré posilňovacie cvičenia, ktoré sú často súčasťou fyzikálnej terapie, môžu byť užitočné, ale musíte byť opatrní. Medzi užitočným a škodlivým je tenká hranica, takže sa možno budete musieť vyhnúť prílišnému cvičeniu, ktoré môže vašu bolesť zhoršiť.

Niektoré dôkazy tiež naznačujú, že akupunktúra môže poskytnúť úľavu od bolesti, najmä pri inej liečbe.

V niektorých závažných prípadoch s vami lekár môže prediskutovať aj možnosti chirurgického zákroku.

Aké sú rizikové faktory popôrodnej bolesti bedrového kĺbu?

Štúdia z roku 2019 PGP u žien po pôrode zistila, že najvýznamnejšími rizikovými faktormi pre tento druh bolesti pretrvávajúcej do 6 mesiacov boli intenzita bolesti a postihnutie počas tehotenstva.

Ak ste teda mali počas tehotenstva dosť výraznú bolesť a obmedzenie pohyblivosti v dôsledku bolesti bedrového kĺbu, môže byť pravdepodobnejšie, že budete pociťovať pretrvávajúcu bolesť bedrového kĺbu v období po pôrode. Ak ste mali pretrvávajúce bolesti bedrového kĺbu počas jedného tehotenstva, môže to tiež zvýšiť riziko, že sa u vás počas budúceho tehotenstva opäť vyskytnú.

Niektoré výskumy naznačujú, že vaše riziko môže zvýšiť aj anamnéza bolesti v krížoch, ako aj dysfunkcia svalov panvového dnaDôveryhodný zdroj.

Aké sú vyhliadky pre ľudí s popôrodnou bolesťou bedier?

U mnohých žien s bolesťou bedier počas tehotenstva sa bolesť začne zlepšovať v období po pôrode. U mnohých z nich sa bolesti vyrovnajú približne po šiestich mesiacochTruststed Source.

U iných však môže pretrvávať, pričom neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, ako dlho to bude trvať. A môže byť veľmi rušivá. Môže brzdiť vašu schopnosť dobre spať a dokonca vám brániť v tom, aby ste mohli pracovať toľko hodín v práci.

Niektoré staršie výskumyDôveryhodný zdroj zistil, že niektoré ženy pociťujú pretrvávajúce bolesti chrbta a panvy až 3 roky po pôrode.

A jedna štúdia z roku 2016 zistila, že popôrodné bolesti bedier môžu u niektorých pretrvávať ešte dlhšie. Výskum naznačuje, že 1 z 10 žien s PGP počas tehotenstva pociťuje silné bolesti o 10 alebo 11 rokov neskôr.

Keďže výskum naznačuje, že čím je PGP počas tehotenstva závažnejšia, tým je pravdepodobnejšie, že sa vyvinie do dlhodobej bolesti, neignorujte žiadnu bolesť bedrového kĺbu počas tehotenstva. Opýtajte sa na testy na posúdenie bolesti a stratégie na riešenie bolesti teraz, ktoré by vám mohli pomôcť odvrátiť väčšiu bolesť neskôr.

Záver

Popôrodná bolesť bedrového kĺbu môže v závislosti od závažnosti obmedziť vašu pohyblivosť a ovplyvniť vašu náladu, čo môže mať vplyv na kvalitu vášho života. Ak ste nedávno porodili dieťa a stále pociťujete bolesť v oblasti bedier, informujte o tom svojho lekára, aby ste mohli prediskutovať najlepšie možnosti, ktoré vám pomôžu bolesť zvládnuť a, dúfajme, aj vyliečiť.

 

Späť do obchodu