Obsah:
- Čo sú aminokyseliny?
- Aké sú rôzne typy aminokyselín?
- Aká je štruktúra aminokyseliny?
- Čo robia aminokyseliny?
- Koľko aminokyselín potrebujem?
- Aké potraviny obsahujú aminokyseliny?
- Mal by som užívať aminokyselinové doplnky?
- Záver
Aminokyseliny sú molekuly, ktoré všetky živé organizmy používajú na tvorbu bielkovín.
Vaše telo potrebuje na správne fungovanie 20 rôznych aminokyselín. Deväť z týchto aminokyselín sa nazýva esenciálne aminokyseliny.
Esenciálne aminokyseliny sa musia prijímať potravou. Esenciálne aminokyseliny sa nachádzajú v rôznych potravinách vrátane hovädzieho mäsa, vajec a mliečnych výrobkov.
Aminokyseliny sa podieľajú na mnohých dôležitých úlohách vo vašom tele, vrátane rozkladania potravy, tvorby svalov a posilňovania imunitného systému.
Aminokyseliny sa podieľajú na mnohých dôležitých úlohách vo vašom tele.
Čo sú aminokyseliny?
Aminokyseliny sú stavebnými prvkami bielkovín. Bielkoviny sú dlhé reťazce aminokyselín. Vaše telo má tisíce rôznych bielkovín, z ktorých každá má dôležité úlohy. Každá bielkovina má svoju vlastnú sekvenciu aminokyselín. Vďaka tejto sekvencii majú bielkoviny rôzne tvary a rôzne funkcie vo vašom tele.
Aminokyseliny si môžete predstaviť ako písmená abecedy. Keď písmená skombinujete rôznymi spôsobmi, vytvoríte rôzne slová. To isté platí pre aminokyseliny - keď ich skombinujete rôznymi spôsobmi, vytvoríte rôzne bielkoviny.
Aké sú rôzne typy aminokyselín?
Vaše telo potrebuje na správne fungovanie 20 rôznych druhov aminokyselín. Týchto 20 aminokyselín sa rôznymi spôsobmi kombinuje na tvorbu bielkovín vo vašom tele.
Vaše telo vytvára stovky aminokyselín, ale nedokáže vytvoriť deväť z aminokyselín, ktoré potrebujete. Tieto sa nazývajú esenciálne aminokyseliny. Musíte ich získavať z potravy, ktorú konzumujete. Deväť esenciálnych aminokyselín sú:
- Histidín: Histidín pomáha vytvárať chemickú látku v mozgu (neurotransmiter) nazývanú histamín. Histamín zohráva dôležitú úlohu v imunitnej funkcii vášho tela, trávení, spánku a sexuálnej funkcii.
- Izoleucín: Izoleucín sa podieľa na metabolizme svalov a imunitných funkciách vášho tela. Pomáha tiež vášmu telu vytvárať hemoglobín a regulovať energiu.
- Leucín: Leucín: pomáha telu vytvárať bielkoviny a rastové hormóny. Pomáha tiež pri raste a obnove svalového tkaniva, hojení rán a regulácii hladiny cukru v krvi.
- Lyzín: Lyzín sa podieľa na tvorbe hormónov a energie. Je dôležitý aj pre vápnik a funkciu imunitného systému.
- Metionín: Metionín: pomáha pri raste tkanív, metabolizme a detoxikácii organizmu. Metionín tiež pomáha pri vstrebávaní základných minerálov vrátane zinku a selénu.
- Fenylalanín: Fenylalanín: Fenylalanín je potrebný na tvorbu chemických poslov mozgu vrátane dopamínu, adrenalínu a noradrenalínu. Je dôležitý aj pre produkciu ďalších aminokyselín.
- Treonín: Treonín zohráva dôležitú úlohu v kolagéne a elastíne. Tieto bielkoviny zabezpečujú štruktúru pokožky a spojivového tkaniva. Pomáhajú aj pri tvorbe krvných zrazenín, ktoré pomáhajú predchádzať krvácaniu. Treonín zohráva dôležitú úlohu aj v metabolizme tukov a vo vašej imunitnej funkcii.
- Tryptofán: Tryptofán pomáha udržiavať správnu dusíkovú rovnováhu vášho tela. Pomáha tiež vytvárať chemickú látku v mozgu (neurotransmiter) nazývanú serotonín. Serotonín reguluje vašu náladu, chuť do jedla a spánok.
- Valín: Valín sa podieľa na raste svalov, regenerácii tkanív a tvorbe energie.
Vaše telo si vyrába zvyšných 11 aminokyselín, ktoré potrebujete. Tieto sa nazývajú neesenciálne aminokyseliny. Neesenciálne aminokyseliny sú alanín, arginín, asparagín, kyselina asparágová, cysteín, kyselina glutámová, glutamín, glycín, prolín, serín a tyrozín.
Niektoré neesenciálne aminokyseliny sú klasifikované ako podmienené. To znamená, že sa považujú za esenciálne len v prípade choroby alebo stresu. Medzi podmienené aminokyseliny patria arginín, cysteín, glutamín, tyrozín, glycín, ornitín, prolín a serín.
Aká je štruktúra aminokyseliny?
Aminokyselina je organická chemická látka. Organické chemické látky obsahujú väzby uhlík-vodík.
Všetky aminokyseliny majú rovnakú základnú štruktúru. Každá molekula má centrálny atóm uhlíka spojený so základnou aminoskupinou, skupinou kyseliny karboxylovej, atómom vodíka a skupinou R alebo bočným reťazcom. R-skupina je to, čo odlišuje aminokyseliny. R-skupina určuje chemickú povahu každej aminokyseliny. Chemická povaha riadi, ako bude interagovať s inými aminokyselinami a svojím okolím.
Aminokyseliny sa spájajú peptidovými väzbami a stávajú sa z nich bielkoviny. Potom sily ostatných aminokyselín a účinky ich R-skupín zložia bielkovinu do špecifických trojrozmerných tvarov.
Čo robia aminokyseliny?
Vaše telo používa aminokyseliny na tvorbu bielkovín. Rôzne typy aminokyselín a spôsob, akým sú poskladané, určujú funkciu jednotlivých bielkovín. Aminokyseliny sa teda podieľajú na mnohých dôležitých úlohách vo vašom tele. Aminokyseliny pomáhajú:
- Štiepiť potravu.
- Rast a opravu telesného tkaniva.
- Vytvárať hormóny a chemické látky v mozgu (neurotransmitery).
- Poskytujú zdroj energie.
- Udržiavať zdravú pokožku, vlasy a nechty.
- Vytvárajú svaly.
- Posilňujú imunitný systém.
- Udržiavať normálny tráviaci systém.
Koľko aminokyselín potrebujem?
Potraviny s aminokyselinami nemusíte jesť pri každom jedle, ale je dôležité, aby ste ich mali vyvážený príjem počas celého dňa. Odporúčaná denná dávka pre každú z esenciálnych aminokyselín na každé 2,2 kg telesnej hmotnosti je:
- Histidín: 14 miligramov
- Izoleucín: 14 miligramov: 19 miligramov
- Leucín: 1 miligram: Leucín: 42 miligramov
- Lyzín: 38 miligramov
- Metionín: 19 miligramov
- Fenylalanín: 33 miligramov
- Treonín: 20 miligramov
- Tryptofán: 5 miligramov
- Valín: 24 miligramov
Aké potraviny obsahujú aminokyseliny?
Esenciálne aminokyseliny sa nachádzajú v mnohých rôznych potravinách. Najlepšie zdroje aminokyselín sa nachádzajú v živočíšnych bielkovinách, ako je hovädzie mäso, hydina a vajcia. Živočíšne bielkoviny sa najľahšie vstrebávajú a využívajú v tele.
Potraviny, ktoré obsahujú všetkých deväť esenciálnych aminokyselín, sa nazývajú kompletné bielkoviny. Medzi tieto potraviny patrí hovädzie mäso, hydina, ryby, vajcia, mliečne výrobky, sója, quinoa a pohánka.
Potraviny, ktoré obsahujú niektoré, ale nie všetky esenciálne aminokyseliny, sa nazývajú nekompletné bielkoviny. Medzi tieto potraviny patria orechy, semená, fazuľa a niektoré obilniny. Ak dodržiavate vegetariánsku alebo vegánsku stravu, musíte zaradiť niekoľko druhov neúplných bielkovín, aby ste zabezpečili príjem všetkých deviatich esenciálnych aminokyselín.
Mal by som užívať aminokyselinové doplnky?
Všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré vaše telo potrebuje, zvyčajne získate zdravou a vyváženou stravou. Niektorí ľudia užívajú aminokyselinové doplnky, aby lepšie spali, zlepšili si náladu a zvýšili športový výkon. Americký úrad pre potraviny a liečivá (FDA) však tieto doplnky neschválil. Pred začatím užívania akýchkoľvek doplnkov vrátane doplnkov s aminokyselinami by ste sa mali poradiť so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Záver
Aminokyseliny sú stavebnými prvkami bielkovín. Sú to molekuly, ktoré všetky živé organizmy potrebujú na tvorbu bielkovín, a vy ich potrebujete 20, aby vaše telo správne fungovalo.
Vaše telo si vytvára 11 potrebných aminokyselín. Dobrou správou je, že nemusíte robiť nič špeciálne, aby ste získali zvyšných deväť aminokyselín, ktoré vaše telo potrebuje. Stačí, ak budete jesť vyváženú stravu. Zamerajte sa na kompletné bielkoviny - potraviny, ktoré obsahujú všetkých deväť esenciálnych aminokyselín, napríklad mäso, vajcia a mliečne výrobky. Vhodné sú aj nekompletné bielkoviny, ako sú orechy a fazuľa.
Ak potrebujete pomoc alebo návrhy, ako získať dostatok aminokyselín v strave, obráťte sa na svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.