Obsah:
- Čo je to glaukóm?
- Príznaky glaukómu
- Rizikové faktory glaukómu
- Diagnostika a liečba glaukómu
- Čo je to katarakta?
- Príznaky katarakty
- Rizikové faktory katarakty
- Diagnostika a liečba katarakty
- Prevencia katarakty
- Aký je hlavný rozdiel medzi glaukómom a šedým zákalom?
- Záver
Glaukóm (zelený zákal) aj katarakta (sivý zákal) sú očné poruchy, ktoré môžu spôsobiť stratu zraku a ovplyvniť zdravie vášho oka. Hoci majú niektoré podobné príznaky a spoločné rizikové faktory, majú rôzne príčiny, spôsoby liečby a následky.
Pozrime sa bližšie na tieto dve očné poruchy, ako aj na rizikové faktory, príznaky a možnosti ich liečby.
Čo je to glaukóm?
Glaukóm je spôsobený príliš vysokým tlakom tekutiny vo vnútri oka.
Vaše oči sú naplnené tekutinou, ktorá sa nazýva vodnatý humor. Každý deň vaše telo túto tekutinu obnovuje. Staršia tekutina opúšťa vaše oko cez sieťové odtokové pole a malý otvor. Nová tekutina nahrádza starú tekutinu, čím sa udržiava stabilný tlakový gradient vo vnútri očnej gule.
Ak niečo zablokuje niektorý z mechanizmov odtoku, vo vnútri oka môže vzniknúť tlak. Ak sa tlak tekutiny nezníži, môže dôjsť k trvalému poškodeniu vlákien v zrakovom nerve, čo spôsobí stratu zraku.
Existujú dva druhy glaukómu: glaukóm s otvoreným a s uzavretým uhlom.
Prevažná väčšina prípadov glaukómu je s otvoreným uhlom. Tlak narastá pomaly a strata zraku je postupná.
Približne 10 percentDôveryhodný zdroj prípadov je s uzavretým uhlom, kde k upchatiu dôjde náhle. Príznaky sú rýchle a závažné. Glaukóm s uzavretým uhlom je nebezpečný zdravotný stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.
Príznaky glaukómu
Glaukóm sa spočiatku nemusí prejavovať žiadnymi príznakmi, najmä ak vzniká pomaly. Prvým príznakom, ktorý si môžete všimnúť, je určitá strata periférneho videnia. To znamená, že nemusíte dobre vidieť veci mimo vášho zorného poľa.
Pri glaukóme s uzavretým uhlom je pravdepodobnejšie, že sa prejavia náhle príznaky vrátane intenzívnej bolesti očí. Vaše oko môže byť na dotyk pevné a môže sa javiť ako červené. Môžete tiež pociťovať nevoľnosť.
Pri glaukóme s uzavretým uhlom môže byť vaše videnie rozmazané a okolo všetkého môžete vidieť svetelné auly. Ak máte príznaky glaukómu s uzavretým uhlom, je dôležité čo najskôr vyhľadať lekársku starostlivosť.
Rizikové faktory glaukómu
- Vo všeobecnosti platí, že ľudia starší ako 60 rokov sú vystavení vyššiemu riziku glaukómu.
- Ľudia s afroamerickým alebo latinskoamerickým pôvodom majú vyššiu pravdepodobnosť výskytu glaukómu s otvoreným uhlom.
- Ženy a ľudia s pôvodom v juhovýchodnej Ázii alebo na Aljaške majú vyššie riziko glaukómu s uzavretým uhlom.
- Ľudia, ktorí majú najbližšieho člena rodiny s glaukómom, majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia.
Diagnostika a liečba glaukómu
Glaukóm sa dá diagnostikovať počas bežného očného vyšetrenia. Na diagnostikovanie glaukómu vám lekár pravdepodobne podá očné kvapky, ktoré rozšíria (otvoria) zrenicu. Lekár vám tiež vyšetrí tlak v oku. Ide o bezbolestný zákrok.
V prípade potreby vám očný lekár môže urobiť sken oka, aby skontroloval indikátory glaukómu.
Prvou možnosťou liečby glaukómu sú často liekové očné kvapky, ktoré môžu pomôcť znížiť tlak vo vašom oku. Ak očné kvapky nie sú pre vás najlepšou liečbou alebo ak neúčinkujú, váš očný lekár môže vykonať laserovú operáciu, ktorá pomôže vášmu oku správne odvádzať tekutinu.
V niektorých prípadoch môže byť potrebná operácia alebo mikrochirurgické techniky na vytvorenie malých otvorov, ktoré umožnia odtok vody. Alebo vám môžu byť do oka zavedené malé trubičky alebo stenty, ktoré umožnia odtok tekutiny. Počas zákroku budete pri vedomí, ale budete znecitlivený a pod sedatívami, aby ste boli pokojný.
Čo je to katarakta?
Vo vnútri vášho oka sa nachádza priehľadná šošovka, ktorá umožňuje vstup svetla a premietanie obrazu na sietnicu v zadnej časti oka.
Časom sa bielkoviny vo vnútri vášho oka rozpadajú. Môžu sa zlepiť a vytvoriť belavé, žlté alebo hnedé zhluky, ktoré zakrývajú, blokujú alebo skresľujú vaše videnie. Tieto zhluky pripomínajúce zákal sa nazývajú katarakta.
Katarakta je najčastejšou príčinou straty zraku na svete. Podľa Národného očného inštitútu ,viac ako polovica ľudí v Spojených štátoch starších ako 80 rokov má v súčasnosti sivý zákal alebo im bol v minulosti chirurgicky odstránený.
Príznaky katarakty
Katarakta vzniká až po určitom čase. Pri ich vzniku si nemusíte všimnúť žiadne príznaky, ale nakoniec pravdepodobne pocítite niektoré z týchto príznakov:
- rozmazané videnie
- dvojité videnie
- zlé nočné videnie
- mimoriadna citlivosť na svetlo
- bledé alebo vyblednuté farby
- časté zmeny predpisu na okuliare
Typy príznakov, ktoré máte, môžu závisieť od umiestnenia sivého zákalu na vašej šošovke.
Rizikové faktory katarakty
Niektorí ľudia sa narodia so šedým zákalom v dôsledku infekcie v maternici a u niektorých ľudí sa šedý zákal vyvinie už v detstve, hoci je to zriedkavé. Katarakta sa môže vytvoriť aj po poranení oka alebo v dôsledku operácie oka.
Najčastejšou príčinou vzniku sivého zákalu sú však prirodzené zmeny očí s pribúdajúcim vekom. Vo veku okolo 40 rokov je počet ľudí so sivým zákalom približne 2,5 percentaDôveryhodný zdroj, ale vo veku 75 rokov sa toto číslo zvýši na približne 49 percent.
Riziko vzniku sivého zákalu môžu zvyšovať aj niektoré ďalšie faktory, ako napr:
- cukrovka
- obezita
- fajčenie
- vysoký krvný tlak
- dlhodobé užívanie steroidov
- nadmerné užívanie alkoholu
- nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu
Diagnostika a liečba katarakty
Sivý zákal sa dá odhaliť jednoduchým dilatačným testom počas bežného očného vyšetrenia. Lekár vám do očí vloží očné kvapky, ktoré dočasne rozšíria (dilatujú) zrenicu. Lekár tak ľahšie uvidí prípadný šedý zákal na vašej šošovke.
Ak je váš sivý zákal malý, možno vám bude môcť zmeniť predpis, aby ste sa vyrovnali so zmenami videnia. Ak je váš šedý zákal pokročilý, možno budete potrebovať operáciu. Operácia katarakty je bežný zákrok, ktorý zvyčajne prináša dobré výsledky.
Prevencia katarakty
Existujú kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste znížili riziko vzniku sivého zákalu. Môžete napríklad:
- chrániť oči pred slnkom nosením slnečných okuliarov
- prestať fajčiť, ak ste v súčasnosti fajčiar
- jesť potraviny, ktoré obsahujú antioxidanty, ktoré vaše oči potrebujú
- znížiť konzumáciu alkoholu
- starať sa o svoje celkové zdravie pravidelnými očnými prehliadkami a dodržiavaním liečebného plánu, ak máte napríklad cukrovku
Aký je hlavný rozdiel medzi glaukómom a šedým zákalom?
Hlavným rozdielom medzi týmito dvoma očnými ochoreniami je, že majú rôzne príčiny.
- Glaukóm je spôsobený nahromadením tekutiny vo vnútri oka.
- Katarakta je spôsobená nahromadením rozpadnutých bielkovín v oku.
Výsledok týchto dvoch stavov sa tiež líši. Operácia sivého zákalu môže často obnoviť dobré videnie. Ak však stratíte časť zraku v dôsledku glaukómu, strata zraku je pravdepodobne trvalá.
Sú tieto ochorenia nejako prepojené?
Glaukóm a sivý zákal môžete mať súčasne. V skutočnosti niekedy jeden môže viesť k druhému.
Niekedy sa sivý zákal zväčší natoľko, že zablokuje prirodzený odtokový systém vášho oka. Lekári môžu byť schopní odstrániť sivý zákal operáciou, čím znovu otvoria zablokovaný odtok a znížia tlak na zrakový nerv.
Veľmi často sa tiež stáva, že sa katarakta vytvorí po operácii glaukómu. Niektorí vedci odporúča počkať s operáciou katarakty 1 až 2 roky po niektorých operáciách glaukómu. Odklad môže pomôcť zabezpečiť, aby bolo vaše oko pred odstránením sivého zákalu zdravé a stabilné.
Je jeden vážnejší ako druhý?
Oba stavy sú závažné. Včasné odhalenie je kľúčom k zachovaniu vášho zraku a udržaniu zdravia vašich očí.
Operácia sivého zákalu je bežný zákrok a u väčšiny ľudí zvyčajne vedie k úspešnému výsledku. Keďže po operácii sa často dá obnoviť vaše videnie, sivý zákal zvyčajne nevedie k trvalej strate zraku.
Liečba glaukómu sa zameriava na zníženie nahromadenej tekutiny v oku. Vedci zatiaľ nenašli spôsob, ako regenerovať vlákna zrakového nervu, ktoré mohli byť poškodené glaukómom. Ak kvôli glaukómu stratíte časť zraku, je pravdepodobné, že to bude trvalé.
Záver
Glaukóm aj sivý zákal môžu viesť k strate zraku, ak nie sú včas diagnostikované a liečené. Obe ochorenia môžu spôsobiť rozmazané videnie, ako aj iné príznaky.
Glaukóm je dôsledkom nahromadenia tekutiny vo vnútri oka. Keď očná tekutina nemôže správne odtekať, vytvára tlak na zrakový nerv. To môže viesť k trvalej strate zraku. Liečba je zameraná na zníženie tlaku tekutiny v oku.
Sivý zákal je spôsobený nahromadením bielkovín v šošovke vášho oka. To môže spôsobiť zakalené videnie, dvojité videnie a zlé videnie v noci. S pribúdajúcim vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku sivého zákalu. Našťastie, operácia sivého zákalu môže väčšine ľudí pomôcť obnoviť videnie.
Je dôležité chodiť na pravidelné očné prehliadky, aby sa glaukóm alebo katarakta odhalili dostatočne skoro a vaše oči zostali zdravé a zrak jasný, najmä s pribúdajúcim vekom.