Ako zastaviť vypadávanie vlasov

Obsah:

  • Diéta pri vypadávaní vlasov
  • Doplnky stravy a lieky pri vypadávaní vlasov
  • Tipy proti vypadávaniu vlasov
  • Prečo vlasy vypadávajú?
  • Dá sa vypadávanie vlasov zvrátiť?
  • Často kladené otázky o vypadávaní vlasov
  • Zhrnutie

Vypadávanie vlasov môže byť spôsobené starnutím aj genetikou. Príčina vypadávania vlasov ovplyvňuje, aká liečba bude najúčinnejšia. Medzi možnosti patria doplnky stravy, liečivé masti a zmena životného štýlu.

Vypadávanie vlasov je pre niektorých ľudí problémom. V závislosti od príčiny vypadávania vlasov môžu určité postupy a liečby pomôcť posilniť alebo obnoviť vlasy.

Tento článok obsahuje niekoľko tipov na prevenciu vypadávania vlasov a spôsobov, ako vlasy obnoviť.

vypadávanie vlasov_1

Diéta pri vypadávaní vlasov

Úprava stravy môže mať vplyv na rast vlasov a ich zdravie. Zmeny stravy môžu zahŕňať:

Konzumáciu ďalších bielkovín

Štúdia z roku 2017 zistila, že viacerí účastníci, u ktorých došlo k vypadávaniu vlasov, mali nízky príjem bielkovín a aminokyselín. Vedci musia vykonať ďalšie štúdie, aby preskúmali, či nedostatky vo výžive skutočne súvisia s vypadávaním vlasov.

Dodržiavanie stredomorskej stravy

Štúdia z roku 2017 zistila súvislosť medzi bylinkami a zeleninou v stredomorskej strave a zníženým rizikom androgénnej alopécie, teda plešatosti, u mužov.

Vyhýbanie sa nárazovým diétam

Veľmi nízkokalorické diéty môžu telo pripraviť o základné živiny vrátane tých, ktoré sú potrebné pre zdravé vlasy, ako sú bielkoviny, mastné kyseliny a zinok. Nárazové diéty zvyčajne nevedú k trvalému úbytku hmotnosti.

Podľa prehľadu literatúry z roku 2019, k vypadávaniu vlasov môže dôjsť u ľudí, ktorí strácajú telesnú bunkovú hmotu v dôsledku úbytku hmotnosti pri nízkokalorickej diéte. To môže mať za následok dočasné vypadávanie vlasov.

Doplnky stravy a lieky pri vypadávaní vlasov

Niektoré doplnky a liečby môžu pomôcť zabrániť vypadávaniu vlasov alebo ho znížiť.

Užívanie multivitamínových doplnkov

Štúdie spred niekoľkých rokov naznačujú, že vitamíny pomáhajú predchádzať vypadávaniu vlasov.

Prehľad z roku 2019 skúmal úlohu rôznych vitamínov a minerálov pri prevencii vypadávania vlasov. Úloha vitamínov a minerálov pri vypadávaní vlasov zostáva nejasná.

Nedostatok vitamínov však môže byť rizikovým faktorom vypadávania vlasov. Medzi vitamíny a minerály, ktoré môžu pomôcť, patria napr:

Každý, kto uvažuje o užívaní multivitamínového doplnku, by sa mal najprv poradiť s lekárom. Najlepšie produkty obsahujú všetky alebo väčšinu odporúčaných denných dávok jednotlivých vitamínov a minerálov v jednej dávke.

Užívanie liekov proti vypadávaniu vlasov

K dispozícii je niekoľko liekov na prevenciu vypadávania vlasov.

Podľa prehľadu štúdií z roku 2019, je minoxidil aplikovaný lokálne vhodnou liečbou androgenetickej alopécie u mužov aj žien. Minoxidil je účinnou zložkou lieku Rogaine, ktorý je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Z prehľadu vyplýva, že lekári niekedy používajú minoxidil na liečbu iných príčin vypadávania vlasov, napríklad pri chemoterapii. Autori prehľadu uvádzajú, že ďalší výskum minoxidilu by mohol byť prospešný.

Ďalším liekom na vypadávanie vlasov na pokožke hlavy je finasterid (Propecia), ktorý je viazaný na lekársky predpis. Môže sa užívať perorálne alebo aplikovať lokálne.

Tipy proti vypadávaniu vlasov

Niektoré postupy a produkty môžu prispieť k zdravším vlasom a zabrániť ich vypadávaniu. Medzi ne môžu patriť napr:

Masírovanie pokožky hlavy

Malá štúdia z roku 2016 na deviatich zdravých mužoch zistila, že každodenná 4-minútová masáž pokožky hlavy stimuluje rast vlasov.

Tieto zistenia sú sľubné. Vedci však budú musieť preskúmať väčšie vzorky, aby zistili, či masáže pokožky hlavy pomáhajú pri vypadávaní vlasov.

Vyskúšajte terapiu nízkoúrovňovým laserovým svetlom

Terapia nízkoúrovňovým laserovým svetlom (LLLT), známa aj ako terapia červeným svetlom, je liečba kožných problémov, ktorá využíva červené svetlo s nízkou vlnovou dĺžkou na stimuláciu rastu buniek.

Podľa malej kontrolovanej štúdie z roku 2020 v Kórei LLLT po 16 týždňoch výrazne zvýšila hustotu a hrúbku vlasov u 48 ľudí s androgénnou alopeciou.

Vedci musia vykonať ďalší výskum, aby určili správnu vlnovú dĺžku a trvanie liečby.

Používanie kokosového oleja na poškodené vlasy

Štúdia z roku 2018 zistila, že kokosový olej môže pomôcť predchádzať vypadávaniu vlasov v dôsledku poškodenia ultrafialovým žiarením alebo návykov pri starostlivosti o vlasy. Na potvrdenie tejto skutočnosti je však potrebný ďalší výskum.

Aplikácia kokosového oleja na pokožku hlavy by mohla posilniť vlasy a zabrániť ich vypadávaniu v dôsledku poškodenia.

Používanie esenciálnych olejov

Aplikácia niektorých esenciálnych olejov na pokožku hlavy môže podporiť rast vlasov.

Malá štúdia z roku 2021 zistila, že tekvicový olej aplikovaný lokálne na pokožku hlavy počas troch mesiacov výrazne zvýšil rast vlasov u ľudí s plešatosťou ženského typu.

Rozmarínový olej aplikovaný na pokožku hlavy môže byť podľa randomizovanej kontrolovanej štúdie z roku 2015 rovnako účinný ako minoxidil .

V štúdii z roku 2020 na ľuďoch s centrálnou odstredivou cicatriciálnou alopéciou (CCCA), čo je typ zjazveného vypadávania vlasov, s ktorým sa stretávajú ženy afrického pôvodu, boli medzi esenciálnymi olejmi, ktoré sľubne zvýšili rast vlasov, aj tieto:

  • jojobový olej
  • levanduľový olej
  • mätový olej
  • čajovníkový olej

Vedci ešte musia vykonať rozsiahlejšie štúdie o účinkoch esenciálnych olejov na rast vlasov, aby určili ich účinnosť pri iných príčinách vypadávania vlasov.

Používanie výrobkov s obsahom kofeínu

Podľa prehľadu z roku 2020 môže kofeín v lokálnych prípravkoch, ako je šampón a kondicionér, zabrániť vypadávaniu vlasov rovnako účinne ako monoxidil . Kofeín stimuluje metabolizmus a proliferáciu buniek.

Aplikácia antioxidantov na pokožku hlavy

Používanie šampónov alebo prípravkov na pokožku hlavy, ktoré obsahujú antioxidanty, môže znížiť vypadávanie vlasov a zlepšiť zdravie pokožky hlavy.

Podľa klinickej štúdie z roku 2021 ženy, ktoré používali buď šampón, alebo bezoplachovú kúru na pokožku hlavy obsahujúcu antioxidant piroktón olamín počas 8 týždňov, mali zvýšený rast vlasov a viac zlepšený stav pokožky hlavy ako ženy, ktoré používali placebo produkty.

Ochrana vlasov počas spánku

Hodvábna alebo saténová obliečka na vankúš môže pomôcť zabrániť lámaniu vlasov spôsobenému trením, zamotávaním a ťahaním.

Spanie s mokrými vlasmi môže pramene oslabiť a môže spôsobiť ich lámanie. Keď sú vlasy mokré, sú v zraniteľnom stave.

Udržiavanie správnej starostlivosti o vlasy a pokožku hlavy

Správna starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy môže pomôcť predchádzať vypadávaniu vlasov. Môže tiež zlepšiť rast vlasov. Udržiavanie pokožky hlavy a vlasov v čistote môže tiež zabrániť poškodeniu a vypadávaniu vlasov.

Dermatologická asociácia odporúča jemne vmasírovať šampón do pokožky hlavy, ale nie do vlasov. Združenie tiež odporúča používať kondicionér po každom šampóne.

AAD uvádza, že nosenie pevných účesov, ako sú chvosty, drdoly alebo kučery, môže poškodiť vlasy, a odporúča voľné účesy, ktoré vlasy netiahnu.

Podľa prehľadu z roku 2015 by niektoré liečivé šampóny a kondicionéry mohli zabrániť vypadávaniu vlasov. Pomôcť môže aj vyhýbanie sa drsným úpravám, ako je napríklad teplo, kulmovanie a farbenie.

Prečo vlasy vypadávajú?

Vlasy rastú a nakoniec vypadávajú ako súčasť normálneho cyklu. Môžu sa hromadiť na kefách na vlasy, vankúšoch alebo odtokoch zo sprchy.

Väčšina ľudí si prirodzené vypadávanie vlasov, ku ktorému dochádza každý deň, nevšimne. Hrúbka vlasov a línia vlasov zvyčajne zostávajú rovnaké.

Ľudia si skôr všimnú nadmerné vypadávanie vlasov, ktoré môže byť spôsobené základným ochorením. Príznaky nadmerného vypadávania vlasov môžu zahŕňať:

  • náhle vypadávanie vlasov
  • vypadávanie kúskov vlasov
  • nápadné rednutie

Nadmerné vypadávanie vlasov môže spôsobovaťniekoľko možných faktorov.

Jednou z najčastejších príčin je genetika. Podľa prehľadu z roku 2019 postihuje plešatosť až 50 % mužov a žien.

Komerčné produkty by mohli pomôcť spomaliť a liečiť tento typ plešatenia. Patria sem produkty, ako je minoxidil.

Vzorová plešatosť sa objavuje pomaly so starnutím. Medzi bezprostrednejšie príčiny vypadávania vlasov môžu patriť napr:

  • chemoterapia alebo rádioterapia
  • hormonálne zmeny, ako napríklad zmeny spôsobené problémami so štítnou žľazou alebo menopauzou
  • emocionálny alebo fyzický stres
  • niektoré pevne stiahnuté účesy, ako napríklad kučery alebo chvosty
  • lieky na krvný tlak alebo rakovinu

Dá sa vypadávanie vlasov zvrátiť?

To, či sa rast vlasov môže obnoviť, závisí od príčiny vypadávania vlasov. Dermatológ môže určiť, či vlasy môžu dorásť samé.

Vypadávanie vlasov môže byť dočasné a zvrátiteľné pri nasledujúcich stavoch:

  • Ak vypadávanie vlasov spôsobujú lieky, vlasy môžu začať opäť rásť, keď osoba prestane lieky užívať. Úplný opätovný rast vlasov môže trvať až 18 mesiacov.
  • Počas tehotenstva môže dôjsť k vypadávaniu vlasov v dôsledku zníženej hladiny estrogénu. U mnohých ľudí dochádza aj k dočasnému vypadávaniu vlasov približne 3 mesiace po pôrode.
  • V miernych prípadoch autoimunitného ochorenia alopecia areata, môže byť vypadávanie vlasov po liečbe zvrátené.
  • Liečba rakoviny, ako je chemoterapia alebo rádioterapia, môže spôsobiť vypadávanie vlasov, ktoré sa po ukončení liečby môže vrátiť do pôvodného stavu.
  • U ľudí môže dôjsť k výraznému vypadávaniu vlasov v dôsledku stresu počas týždňov až mesiacov po závažnej operácii alebo po prekonaní závažného ochorenia.
  • Ľudia môžu pociťovať vypadávanie vlasov, ak schudnú viac ako 20 kg.

Na podporu opätovného rastu vlasov môže dermatológ vykonať zákrok, ako napr:

  • Kortikosteroidové injekcie do plešatých alebo rednúcich oblastí každé 4 až 8 týždňov. AAD uvádza, že ide o najúčinnejšiu liečbu alopécie areata.
  • Terapiaplazmou bohatou na trombocyty (PRP) zahŕňa odber malého množstva krvi lekárom a injekčné podanie plazmy do plešatých oblastí. Desaťminútový zákrok je potrebný raz mesačne počas 3 mesiacov, potom raz za 3 až 6 mesiacov.

Často kladené otázky o vypadávaní vlasov

Tu je niekoľko často kladených otázok o vypadávaní vlasov.

Aká je najlepšia liečba vypadávania vlasov?

Keďže vlasy môžu vypadávať z viacerých dôvodov, neexistuje individuálna najlepšia liečba. V závislosti od príčiny môže lekár odporučiť lieky, zmenu stravy, používanie určitých prípravkov na pokožku hlavy alebo vlasy a ochranu vlasov.

Môžu vlasy po rednutí dorásť?

Vlasy môžu človeku po rednutí alebo vypadávaní vlasov dorásť v závislosti od príčiny. Ak napríklad vypadávanie vlasov spôsobujú lieky, zastavenie ich užívania môže pomôcťpodporiť opätovný rast vlasov.

Ako môžem prirodzene zastaviť vypadávanie vlasov?

Niektorým ľuďom môžu zmeny v stravovaní pomôcť znížiť vypadávanie vlasov alebo mu zabrániť. To môže zahŕňať konzumáciu väčšieho množstva bielkovín, dodržiavanie stredomorskej diéty a vyhýbanie sanárazovým diétam.

Čo robí dermatológ pri vypadávaní vlasov?

Dermatológ môže posúdiť stav vlasov a poradiť, či vlasy môžu znovu narásť. Potom môže odporučiť a vykonať liečbu, napríklad kortikosteroidové injekcie a terapiu PRP.

Zhrnutie

Ľudia, ktorí hľadajú liečbu na prevenciu alebo opätovný rast vlasov, majú niekoľko potenciálnych možností. Účinnosť jednotlivých možností sa u jednotlivých osôb líši a môže závisieť od príčiny vypadávania vlasov.

Pred začatím novej liečby vypadávania vlasov alebo užívaním doplnkov by sa ľudia mali poradiť s lekárom.