Depresia môže byť dočasná alebo dlhodobá. Pomoc vám môže poskytnúť mediácia alebo rôzne terapie, napríklad kognitívno-behaviorálna terapia. Ak pociťujete veľkú depresiu, je dôležité vyhľadať odbornú pomoc.
V tomto článku sa budeme venovať
1. Príznaky depresie
2. Príčiny depresie
3. Rizikové faktory depresie
4. Liečba depresie
5. Typy depresie
6. Popôrodná depresia
7. Bipolárna depresia
8. Depresia a úzkosť
9. Depresia v tehotenstve
10. Depresia a alkohol
11. Prevencia depresie
12. Záver
Depresia je klasifikovaná ako porucha nálady. Možno ju opísať ako pocity smútku, straty alebo hnevu, ktoré zasahujú do každodenných činností človeka.
Hoci depresia a smútok majú niektoré spoločné znaky, depresia sa líši od smútku po strate blízkej osoby alebo smútku po traumatickej životnej udalosti. Depresia zvyčajne zahŕňa sebaľútosť alebo stratu sebaúcty, zatiaľ čo smútok zvyčajne nie.
Pri smútku zvyčajne pocity emocionálnej bolesti sprevádzajú pozitívne emócie a šťastné spomienky na zosnulého. Pri veľkej depresívnej poruche sú pocity smútku neustále.
Ľudia prežívajú depresiu rôznymi spôsobmi. Môže zasahovať do každodennej práce, čo má za následok stratu času a nižšiu produktivitu. Môže tiež ovplyvniť vzťahy a niektoré chronické zdravotné ťažkosti.
Medzi stavy, ktoré sa môžu v dôsledku depresie zhoršiť, patria:
- artritída
- astma
- kardiovaskulárne ochorenia
- rakovina
- cukrovka
- obezita
Je dôležité uvedomiť si, že pocit skleslosti je normálnou súčasťou života. Smutné a nepríjemné udalosti sa stávajú každému. Ak sa však pravidelne cítite skleslo alebo beznádejne, môžete mať do činenia s depresiou.
Depresia sa považuje za závažný zdravotný stav, ktorý sa bez správnej liečby môže zhoršiť.
1. Príznaky depresie
Depresia môže byť viac než len neustály stav smútku. Závažná depresia môže spôsobovať rôzne príznaky. Niektoré z nich ovplyvňujú vašu náladu a iné ovplyvňujú vaše telo. Príznaky môžu tiež pretrvávať alebo prichádzať a odchádzať.
Všeobecné príznaky a symptómy
Nie každý človek s depresiou bude pociťovať rovnaké príznaky. Príznaky sa môžu líšiť závažnosťou, frekvenciou výskytu a dĺžkou trvania.
Ak sa u vás vyskytujú niektoré z nasledujúcich príznakov a symptómov depresie takmer každý deň počas najmenej 2 týždňov, možno žijete s depresiou:
- pocit smútku, úzkosti alebo "prázdnoty"
- pocit beznádeje, bezcennosti a pesimizmu
- veľa plače
- pocit trápenia, podráždenosti alebo hnevu
- strata záujmu o koníčky a záujmy, ktoré ste kedysi mali radi
- zníženie energie alebo únavy
- ťažkosti so sústredením, pamäťou alebo rozhodovaním
- pomalší pohyb alebo rozprávanie
- ťažkosti so spánkom, skoré ranné prebúdzanie alebo zaspávanie
- zmeny chuti do jedla alebo hmotnosti
- chronická fyzická bolesť bez jasnej príčiny, ktorá sa liečbou nezlepšuje (bolesti hlavy, bolesti, tráviace problémy, kŕče)
- myšlienky na smrť, samovraždu, sebapoškodzovanie alebo pokusy o samovraždu
Príznaky depresie sa môžu odlišne prejavovať u mužov, žien, dospievajúcich a detí.
U mužov sa môžu vyskytnúť príznaky súvisiace s ich:
- náladou, ako je hnev, agresivita, podráždenosť, úzkosť alebo nepokoj
- emocionálnou pohodou, napríklad pocitom prázdnoty, smútku alebo beznádeje
- správanie, ako je strata záujmu, už nenachádzajú potešenie v obľúbených činnostiach, ľahko sa cítia unavení, myslia na samovraždu,
- nadmerne pijú, užívajú drogy alebo sa zapájajú do rizikových činností
- sexuálny záujem, napríklad znížená sexuálna túžba alebo nedostatočná sexuálna výkonnosť
- kognitívne schopnosti, napríklad neschopnosť sústrediť sa, ťažkosti s dokončením úloh alebo oneskorené reakcie počas rozhovorov
- spánkové návyky, napríklad nespavosť, nepokojný spánok, nadmerná ospalosť alebo nespanie celú noc
- fyzická nepohoda, napríklad únava, bolesti, bolesti hlavy alebo tráviace problémy
U žien sa môžu vyskytnúť príznaky súvisiace s ich:
- náladou, napríklad podráždenosťou
- emocionálnou pohodou, napríklad pocitom smútku alebo prázdnoty, úzkosti alebo beznádeje
- správanie, ako napríklad strata záujmu o činnosti, stiahnutie sa zo spoločenských aktivít alebo myšlienky na samovraždu
- kognitívne schopnosti, napríklad pomalšie myslenie alebo rozprávanie
- spánkový režim, napríklad ťažkosti so spánkom počas noci, skoré budenie alebo príliš dlhý spánok
- fyzická nepohoda, ako napríklad zníženie energie, väčšia únava, zmeny chuti do jedla, zmeny hmotnosti, bolesti, bolesti hlavy alebo zvýšené kŕče
U detí sa môžu vyskytnúť príznaky súvisiace s ich:
- náladou, ako je podráždenosť, hnev, rýchle zmeny nálady alebo plač
- emocionálnou pohodou, ako sú pocity neschopnosti (napr. "nič nedokážem urobiť správne") alebo zúfalstvo, plač alebo intenzívny smútok
- správanie, ako napríklad problémy v škole alebo odmietanie chodiť do školy, vyhýbanie sa priateľom alebo súrodencom, myšlienky na smrť alebo samovraždu alebo sebapoškodzovanie
- kognitívne schopnosti, napríklad ťažkosti so sústredením, zhoršenie školského výkonu alebo zmeny v známkach
- spánkový režim, napríklad ťažkosti so spánkom alebo príliš dlhý spánok
- fyzická pohoda, napríklad strata energie, tráviace problémy, zmeny chuti do jedla alebo úbytok či nárast hmotnosti
2. Príčiny depresie
Existuje niekoľko možných príčin depresie. Môžu byť rôzne, od biologických až po nepriame.
Medzi najčastejšie príčiny patria:
- Chemické zloženie mozgu. U ľudí s depresiou môže dôjsť k chemickej nerovnováhe v častiach mozgu, ktoré riadia náladu, myšlienky, spánok, chuť do jedla a správanie.
- Hladiny hormónov. Zmeny ženských hormónov estrogénu a progesterónu počas rôznych období, ako napríklad počas menštruačného cyklu, obdobia po pôrode, perimenopauzy alebo menopauzy, môžu zvyšovať riziko depresie.
- Rodinná anamnéza. Vyššie riziko vzniku depresie máte, ak sa u vás v rodine vyskytla depresia alebo iná porucha nálady.
- Trauma z raného detstva. Niektoré udalosti ovplyvňujú spôsob, akým vaše telo reaguje na strach a stresové situácie.
- Štruktúra mozgu. Existuje väčšie riziko vzniku depresie, ak je čelný lalok vášho mozgu menej aktívny. Vedci však nevedia, či sa to deje pred alebo po objavení sa príznakov depresie.
- Zdravotné stavy. Niektoré stavy môžu vás vystaviť vyššiemu riziku, napríklad chronické ochorenia, nespavosť, chronická bolesť, Parkinsonova choroba, mŕtvica, infarkt a rakovina.
- Užívanie návykových látok. Anamnéza zneužívania návykových látok alebo alkoholu môže ovplyvniť vaše riziko.
- Bolesť. Ľudia, ktorí dlhodobo pociťujú emocionálnu alebo chronickú fyzickú bolesť, majú výrazne vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie depresia.
3. Rizikové faktory depresie
Rizikové faktory depresie môžu byť biochemické, zdravotné, sociálne, genetické alebo nepriame. K bežným rizikovým faktorom patrí napr:
- Pohlavie. Prevalencia závažnej depresie je u žien dvakrát vyššia ako u mužov.
- Genetika. Máte zvýšené rizikoTruststed Source depresie, ak sa vyskytla v rodinnej anamnéze.
- Sociálno-ekonomický status. Sociálno-ekonomický status vrátane finančných problémov a vnímaného nízkeho sociálneho postavenia môže zvýšiť vaše riziko depresie.
- Niektoré lieky. Niektoré lieky vrátane niektorých typov hormonálnej antikoncepcie, kortikosteroidov a beta-blokátorov môžu byť spojené so zvýšeným rizikom depresie.
- Nedostatok vitamínu D.
- Pohlavná identita. Podľa štúdie z roku 2018 je riziko depresie u transrodových ľudí takmer 4-násobne vyššie ako u cisrodových ľudí.
- Zneužívanie návykových látok. Približne 21 % ľudí, ktorí majú poruchu užívania návykových látok, trpí aj depresiou.
- Zdravotné ochorenia. Depresia je spojená s inými chronickými zdravotnými ochoreniami. Ľudia s ochorením srdca majú približne dvojnásobne vyššiu pravdepodobnosť depresie ako ľudia, ktorí týmto ochorením netrpia, zatiaľ čo až 1 zo 4 ľudí s rakovinou môže mať tiež depresiu.
- Príčiny depresie často súvisia s inými prvkami vášho zdravia.
4. Liečba depresie
Príznaky môžete úspešne zvládnuť pomocou jednej formy liečby alebo môžete zistiť, že najlepšie funguje kombinácia liečby.
Bežne sa kombinujú lekárske liečby a terapie životného štýlu.
Každý typ lieku, ktorý sa používa na liečbu depresie, má výhody a potenciálne riziká.
Psychoterapia
Rozhovor s terapeutom vám môže pomôcť naučiť sa zručnosti na zvládanie negatívnych pocitov. Prínosom pre vás môžu byť aj rodinné alebo skupinové terapeutické sedenia.
Psychoterapia, známa aj ako "terapia rozhovorom", spočíva v tom, že človek sa rozpráva s vyškoleným terapeutom, aby identifikoval a naučil sa zvládať faktory, ktoré prispievajú k jeho duševnému stavu, napríklad depresii.
Psychoterapia sa ukázala ako účinná liečba pri zlepšovaní príznakov u ľudí s depresiou a inými psychickými poruchami.
Psychoterapia sa často používa spolu s farmaceutickou liečbou. Existuje mnoho rôznych typov psychoterapie a niektorí ľudia reagujú na jeden typ lepšie ako na iný.
Alternatívne terapie
Opýtajte sa svojho lekára na alternatívne terapie depresie. Mnohí ľudia sa rozhodnú využívať alternatívne terapie popri tradičnej psychoterapii a liekoch. Medzi niektoré príklady patria napr:
Meditácia
Stres, úzkosť a hnev sú spúšťačmi depresie, ale meditácia môže pomôcť zmeniť spôsob, akým váš mozog reaguje na tieto emócie. Štúdie ukazujú, že meditačné praktiky môžu pomôcť zlepšiť príznaky depresie a znížiť pravdepodobnosť relapsu depresie.
Akupunktúra
Akupunktúra je forma tradičnej čínskej medicíny, ktorá môže pomôcť zmierniť niektoré príznaky depresie. Počas akupunktúry lekár používa ihly na stimuláciu určitých oblastí v tele s cieľom liečiť rôzne stavy. VýskumDôveryhodný zdroj naznačuje, že akupunktúra môže pomôcť klinickej liečbe lepšie fungovať a môže byť rovnako účinná ako poradenstvo.
Prírodné prostriedky a tipy týkajúce sa životného štýlu
- Cvičenie. Usilujte sa o 30 minút fyzickej aktivity 3 až 5 dní v týždni. Cvičenie môže zvýšiť produkciu endorfínov v tele, čo sú hormóny, ktoré zlepšujú náladu.
- Vyhýbajte sa alkoholu a užívaniu návykových látok. Pitie alkoholu alebo zneužívanie návykových látok vám môže na chvíľu zlepšiť náladu. Z dlhodobého hľadiska však tieto látky môžu zhoršiť príznaky depresie a úzkosti.
- Naučte sa stanoviť si hranice
- Pocit preťaženia môže zhoršiť príznaky úzkosti a depresie. Nastavenie hraníc v pracovnom a osobnom živote vám môže pomôcť cítiť sa lepšie.
- Starajte sa o seba. Príznaky depresie môžete zlepšiť aj tým, že sa budete o seba starať. To zahŕňa dostatok spánku, zdravú stravu, vyhýbanie sa negatívnym ľuďom a účasť na príjemných aktivitách.
Je dôležité neignorovať príznaky depresie. Ak sa vaša nálada nezlepší alebo sa zhorší, vyhľadajte lekársku pomoc. Depresia je závažné duševné ochorenie s možnosťou komplikácií.
Ak sa nelieči, komplikácie môžu zahŕňať:
- zvýšenie alebo zníženie telesnej hmotnosti
- fyzická bolesť
- porucha užívania návykových látok
- záchvaty paniky
- problémy vo vzťahoch
- sociálna izolácia
- myšlienky na samovraždu
- sebapoškodzovanie
5. Typy depresie
Depresiu možno rozdeliť do kategórií v závislosti od závažnosti príznakov. U niektorých ľudí sa vyskytujú mierne a dočasné epizódy, zatiaľ čo u iných sa vyskytujú ťažké a pretrvávajúce depresívne epizódy.
Existujú dva hlavné typy: veľká depresívna porucha a pretrvávajúca depresívna porucha.
Veľká depresívna porucha
Veľká depresívna porucha je závažnejšia forma depresie. Je charakterizovaná pretrvávajúcimi pocitmi smútku, beznádeje a bezcennosti, ktoré samé od seba nezmiznú. Na to, aby vám bola diagnostikovaná klinická depresia, musíte počas 2 týždňov pociťovať päť alebo viac z nasledujúcich príznakov:
- pocit depresie počas väčšiny dňa
- strata záujmu o väčšinu bežných činností
- výrazný úbytok alebo prírastok hmotnosti
- veľa spíte alebo nemôžete spať
- spomalené myslenie alebo pohyb
- únava alebo nízka energia počas väčšiny dní
- pocity bezcennosti alebo viny
- strata koncentrácie alebo nerozhodnosť
- opakujúce sa myšlienky na smrť alebo samovraždu
Perzistentná depresívna porucha
Perzistentná depresívna porucha sa kedysi nazývala dystýmia. Je to miernejšia, ale chronická forma depresie.
Na stanovenie diagnózy musia príznaky trvať najmenej 2 roky. Perzistentná depresívna porucha môže ovplyvniť váš život viac ako veľká depresia, pretože trvá dlhšie obdobie.
Pre ľudí s perzistentnou depresívnou poruchou je bežné, že:
- strácajú záujem o bežné každodenné činnosti
- cítia sa beznádejne
- chýba im produktivita
- majú nízke sebavedomie
6. Popôrodná depresia
Popôrodná depresia sa vzťahuje na depresiu, ktorá sa vyskytuje po pôrode. Je to častá porucha po tehotenstve, ktorá postihuje 1 z 9 nových rodičiek.
Je bežné, že ľudia po pôrode zažívajú "baby blues" alebo pocity smútku či prázdnoty. U mnohých ľudí tieto príznaky zmiznú v priebehu niekoľkých dní.
Ak sa však cítite smutná a beznádejná alebo prázdna dlhšie ako 2 týždne po pôrode, môžete mať popôrodnú depresiu.
Príznaky popôrodnej depresie sa môžu pohybovať od miernych až po ťažké a môžu zahŕňať:
- pocit nepokoja alebo náladovosti
- pocit smútku, beznádeje alebo preťaženia
- myšlienky na to, že ublížite dieťaťu alebo sebe
- nezáujem o dieťa, pocit odlúčenosti alebo akoby vaše dieťa patrilo niekomu inému
- nedostatok energie alebo motivácie
- príliš málo alebo príliš veľa jedla
- príliš málo alebo príliš veľa spíte
- problémy so sústredením
- problémy s pamäťou
- pocit bezcennosti, viny alebo pocitu, že ste zlý rodič
- stiahnutie sa z činností, ktoré vás kedysi bavili
- odťahovanie sa od priateľov a rodiny
- bolesti hlavy, bolesti alebo žalúdočné problémy, ktoré nemiznú
- pocit prázdnoty, nesúvislosti alebo akoby ste dieťa nemilovali alebo sa oň nestarali
Predpokladá sa, že popôrodnú depresiu spúšťajú dramatické hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza po tehotenstve.
7. Bipolárna depresia
Vyskytuje sa pri niektorých typoch bipolárnej poruchy, keď človek prežíva depresívnu epizódu.
Bipolárna porucha je duševná porucha, ktorá spôsobuje výrazné zmeny nálady, energie, koncentrácie a schopnosti vykonávať každodenné úlohy.
Existujú tri typy bipolárnej poruchy, pričom všetky zahŕňajú obdobia známe ako manické epizódy, keď sa cítite extrémne "hore", povzbudení alebo plní energie, a depresívne epizódy, keď sa cítite "dole", smutní alebo beznádejní.
Ak máte bipolárnu poruchu, môže byť ťažké rozpoznať škodlivé účinky jednotlivých "epizód nálady".
Ľudia, ktorí majú depresívnu epizódu, môžu:
- cítiť veľmi smutne, beznádejne alebo prázdne
- cítiť sa spomalene alebo nepokojne
- mať problémy so zaspávaním, budiť sa príliš skoro alebo príliš veľa spať
- majú zvýšenú chuť do jedla a priberajú na váhe
- hovoriť veľmi pomaly, zabúdať alebo mať pocit, že nemajú čo povedať
- majú problémy so sústredením alebo rozhodovaním
- cítia sa neschopní vykonávať základné úlohy
- majú malý záujem o činnosti
- majú zníženú alebo žiadnu sexuálnu túžbu
- majú myšlienky na smrť alebo samovraždu
Príznaky počas depresívnej epizódy trvajú každý deň po väčšinu dňa a môžu trvať niekoľko dní alebo týždňov.
Ak sa bipolárna porucha lieči, mnohí budú pociťovať menej a menej závažné príznaky depresie, ak sa u nich depresívne epizódy vyskytnú.
8. Depresia a úzkosť
Depresia a úzkosť sa môžu u človeka vyskytovať súčasne. V skutočnosti výskum ukázal, že viac ako 70 percent ľudí s depresívnymi poruchami má aj príznaky úzkosti.
Hoci sa predpokladá, že sú spôsobené rôznymi príčinami, depresia a úzkosť môžu vyvolávať niekoľko podobných príznakov, ktoré môžu zahŕňať:
- podráždenosť
- ťažkosti s pamäťou alebo koncentráciou
- problémy so spánkom
Tieto dva stavy majú aj niektoré spoločné spôsoby liečby.
9. Depresia v tehotenstve
Tehotenstvo je pre ľudí často vzrušujúcim obdobím. Napriek tomu sa však môže bežne stať, že sa u tehotnej ženy vyskytne depresia.
Medzi príznaky depresie počas tehotenstva patria:
- zmeny chuti do jedla alebo stravovacích návykov
- pocit beznádeje
- úzkosť
- strata záujmu o činnosti a veci, ktoré vás predtým bavili
- pretrvávajúci smútok
- problémy so sústredením alebo pamäťou
- problémy so spánkom vrátane nespavosti alebo príliš dlhého spánku
- myšlienky na smrť alebo samovraždu
Liečba depresie počas tehotenstva sa môže zamerať výlučne na terapiu rozhovorom a iné prírodné spôsoby liečby.
Hoci niektoré ženy počas tehotenstva užívajú antidepresíva, nie je jasné, ktoré z nich sú najbezpečnejšie. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže odporučiť, aby ste vyskúšali alternatívnu možnosť až po narodení dieťaťa.
Riziká depresie môžu pretrvávať aj po príchode dieťaťa. Popôrodná depresia, ktorá sa nazýva aj veľká depresívna porucha s peripartálnym nástupom, je pre nové matky vážnym problémom.
Rozpoznanie príznakov vám môže pomôcť odhaliť problém a vyhľadať pomoc skôr, ako sa stane zdrvujúcim.
10. Depresia a alkohol
Výskumom sa zistila súvislosť medzi užívaním alkoholu a depresiou. Ľudia, ktorí majú depresiu, častejšie užívajú alkohol.
Z 20,2 milióna dospelých v USA, ktorí mali skúsenosti s poruchou užívania návykových látok, malo približne 50 percent sprievodné duševné ochorenie.
Časté pitie alkoholu môže zhoršiť príznaky depresie a ľudia, ktorí majú depresiu, častejšie zneužívajú alkohol alebo sa od neho stávajú závislí.
11. Prevencia depresie
Depresia sa vo všeobecnosti nepozná prevenciu. Je ťažké rozpoznať, čo ju spôsobuje, čo znamená, že predchádzať jej je ťažšie.
Ale keď už raz zažijete depresívnu epizódu, môžete byť lepšie pripravení predchádzať budúcim epizódam tým, že sa naučíte, ktoré zmeny životného štýlu a liečby sú užitočné.
Medzi techniky, ktoré môžu pomôcť, patria:
- pravidelné cvičenie
- dostatok spánku
- udržiavanie liečby
- zníženie stresu
- budovanie pevných vzťahov s ostatnými
12. Záver
Depresia môže byť dočasná alebo môže byť dlhodobou výzvou. Liečba nie vždy spôsobí, že depresia úplne zmizne.
Vďaka liečbe sa však príznaky často dajú lepšie zvládnuť. Zvládanie príznakov depresie zahŕňa nájdenie správnej kombinácie liekov a terapií.
Ak jedna liečba nezaberá, poraďte sa so svojím zdravotníckym pracovníkom. Môže vám pomôcť vytvoriť iný plán liečby, ktorý vám môže lepšie pomôcť zvládnuť váš stav.