Ako sa vaše vlasy menia s vekom a čo s tým

Obsah:

  • Ako môže starnutie ovplyvniť vaše vlasy?
  • Veda, ktorá stojí za zmenou vašich vlasov
  • Ako sa vlasy menia s vekom podľa typu vlasov
  • Ako zmeniť svoj vlasový režim
  • Zhrnutie

S pribúdajúcim vekom sa očakáva, že sa vaše vlasy budú meniť. Môžu stratiť farbu, stenčiť sa alebo sa ľahšie lámať. Používanie správnych produktov a starostlivosť, ktorú si zaslúžia, im však môžu pomôcť.

S pribúdajúcim vekom je prirodzené, že sa štruktúra vašich vlasov mení. Tieto zmeny sa môžu líšiť v závislosti od typu vašich vlasov.

Ak ste si všimli, že vaše kučeravé vlasy sú menej pružné alebo sa vaše rovné vlasy stali vlnitejšími či hrubšími, nie je všetko stratené!

Vďaka niekoľkým úpravám v rutinnej starostlivosti a odborným tipom sa môžete naučiť starať sa o svoju novú štruktúru vlasov a prijať ju.

vlasy_1

Ako môže starnutie ovplyvniť vaše vlasy?

Rednutie vlasov

Môžete si všimnúť, že vaše vlasy vyzerajú matnejšie a redšie ako zvyčajne.

Podľa dermatologičky doktorky Janiene Lukeovej, to súvisí so zmenou cyklov rastu vlasov. Luke uvádza, že anagénna rastová fáza, teda obdobie, keď sa aktívne vytvára a predlžuje vlasový stvol, sa skracuje.

Niektoré folikuly môžu úplne prestať produkovať nové vlasy. To môže spôsobiť zníženie hustoty vašich vlasov. Hustota vlasov sa vzťahuje na počet vlasov na hlave.

Ak vidíte pokožku hlavy aj bez toho, aby ste si rozdelili vlasy, pravdepodobne máte nízku hustotu vlasov.

Priemer vlasov sa zmenšuje. Sebum, prirodzená produkcia oleja vo vašom tele, s vekom klesá, čo má za následok, že vlasy nie sú také lesklé, jemné a hladké.

Vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov je známe ako androgénna alopécia. Môže sa vyskytnúť, keď sa vám s vekom mení hladina hormónov.

Očakáva sa, že denne stratíte 50 až 100 vlasov, pretože vášmu telu neustále rastú nové vlasy a vypadávajú staré. Táto rýchlosť zostáva stabilná počas celého života, hoci rast vlasov sa znižuje.

Vypadávanie vlasov u mužov sa označuje ako mužská plešatosť, zatiaľ čo vypadávanie vlasov u ľudí, ktorým bola pri narodení priradená ženská pohlavná jednotka, sa označuje ako ženská plešatosť.

Oba prípady sú podobné, len vypadávanie vlasov sa zvyčajne prejavuje iným spôsobom.

K vypadávaniu vlasov môže prispieť aj stres, či už emocionálny alebo v dôsledku životnej zmeny. Medzi príznaky môže patriť vypadávanie vlasov alebo lysiny.

Molekuly stresu, ako napríklad kortizol, sa môžu časom zamerať na vlasové folikuly a poškodiť ich. Tieto aspekty môžu podporovať vypadávanie vlasov s pribúdajúcim vekom.“

Šedivé vlasy

Vaše vlasy môžu časom šedivieť, pretože strácajú melanín. Melanín je zložka produkujúca pigment, ktorý vytvárajú melanocytové bunky, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri farbe vašich vlasov.

Predpokladá sa, že šedivé vlasy sú výsledkom zníženého počtu melanocytov. S pribúdajúcim vekom naše bunky neprodukujú toľko melanínu, čo má za následok šedivé vlasy - alebo biele vlasy, keď melanín chýba.

Štruktúra vlasov súvisí aj s prirodzeným vlnením, leskom, jemnosťou a hladkosťou - to všetko sa môže s vekom meniť.

Zmena textúry závisí od typu vašich vlasov.

Veda, ktorá stojí za zmenou vašich vlasov

Nemôžete zabrániť všetkým zmenám vlasov spôsobeným starnutím, ale pochopenie toho, prečo sa u vás prejavujú, môže pomôcť ich spomaliť.

Luke navrhuje, že na to, ako sa vaše vlasy časom menia, môžu mať vplyv vonkajšie faktory, vrátane:

K vypadávaniu vlasov v dôsledku starnutia môže prispievať nízka kvalita trávenia a črevné ochorenia, ako je syndróm dráždivého čreva a zápalové ochorenie čriev.

Prehľad výskumu z roku 2018 naznačuje, že nedostatok živín v detstve alebo v ranom dospelom veku môže mať vplyv na vypadávanie vlasov, hoci výskum stále prebieha.

Súvisiace štúdie naznačujú, že výživové doplnky môžu mať potenciálnu úlohu pri liečbe vypadávania vlasov. A to, v akej fáze života sa nachádzate, môže súvisieť so zmenami vlasov.

Významné udalosti, ako je menopauza alebo problémy so štítnou žľazou, môžu vlasy vysušovať a spôsobovať ich lámavosť alebo lámanie. Tieto problémy môžu spôsobiť rednutie vlasov, čo prispieva k ich vypadávaniu v priebehu starnutia.

Ako sa vlasy menia s vekom podľa typu vlasov

Vaše vlasy majú jednu z troch základných hrúbok, ktoré môžete určiť pomocou testu nití:

  • Jemné: Vaše vlasy sú tenšie ako niť.
  • Stredná: Vaše vlasy sú približne rovnako široké ako niť.
  • Silné: Vaše vlasy sú hrubšie ako niť.

Typ 1:  Rovné vlasy

Vlasy typu 1 nemajú prirodzené kučery. Jednotlivé pramene môžu byť jemné alebo hrubé, hrubé alebo tenké, ale padajú bez vlnenia od korienkov ku končekom.

Ak máte rovné vlasy, môžete očakávať, že s pribúdajúcim vekom budú mať vlasy mierne kučeravejší charakter.

Pozorujeme tiež, že vlasy sa stávajú matnejšími a majú suchšiu štruktúru, pretože vaša pokožka po 40. roku života prirodzene znižuje množstvo oleja, ktorý produkuje.

Typ 2:  Vlnité vlasy

Prirodzeným stavom vlnitých vlasov je jemná, rozstrapatená textúra. Od korienkov približne po úroveň očí môžu byť vaše vlasy pomerne rovné. Od úrovne očí po konce máte pravdepodobne voľné, neurčité vlny.

Ak máte vlnité alebo kučeravé vlasy, možno už viete, že v rôznych častiach vlasov je možné mať viac ako jeden vzor vlnenia. To je bežné aj pri starnúcich vlasoch.

Typ 3: kučeravé vlasy

Pri kučeravých vlasoch, najmä pri type 3A, tvoria kučery tvaru S voľné slučky. Kučery majú obvod o niečo širší ako veľký koniec kužeľovej sviečky.

S pribúdajúcim vekom môžu hormonálne zmeny, ako napríklad menopauza, spôsobiť, že vaše kučery klesnú, uvoľnia sa alebo vytvoria nové vzory. Čím sú vaše starnúce kučeravé vlasy tenšie a slabšie, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa budú vlniť.

Svoju úlohu môžu zohrávať aj environmentálne faktory, ako sú gravitácia, podnebie a znečistenie.

Typ 4: Kučery

Vzor kučier pre vlasy 4A je cievka v tvare písmena S, ktorú môžete obtočiť okolo paličky.

S pribúdajúcim vekom si môžete všimnúť, že vaše kučeravé vlasy sú náchylnejšie na vysušenie a lámanie. Je to preto, že kučeravé vlasy zadržiavajú menej vlhkosti kvôli štruktúre vlasového stvolu.

Vizuálne to znamená, že vlasom chýba lesk a hladkosť.

V dôsledku toho môžu vaše kučeravé vlasy vyzerať krepatejšie a ťažšie sa upravujú pri stylingu.

Vara odporúča šetrný styling a úpravu, pretože nedostatok prirodzených olejov spôsobuje, že vlasy sú náchylnejšie na dehydratáciu a poškodenie.

Ako zmeniť svoj vlasový režim

S určitou pomocou môžete nájsť správne produkty a režim starostlivosti o vlasy, ktorý najlepšie vyhovuje vašim vlasom a problémom s vlasmi.

Šampón a kondicionér

Zdravá pokožka hlavy je základom zdravých vlasov. Je dôležité, aby ste pokožku hlavy dobre vyživovali.

Odporúča sa umývať si vlasy šampónom často, podľa typu vašich vlasov.

Rovné a vlnité vlasy

Ak sú váš typ vlasov rovné alebo vlnité, môžu sa vám rýchlo zdať mastné alebo mastné. Príliš časté umývanie však môže spôsobiť, že pokožka hlavy bude nadmerne produkovať oleje.

Mnohí kaderníci tiež odporúčajú vyhýbať sa produktom, ako sú ťažké séra alebo maslá.

Rovné alebo vlnité vlasy si môžu vyžadovať jemnejší režim starostlivosti o vlasy. Ten môže zahŕňať:

  • jemné šampóny alebo suché šampóny
  • jemné sušenie vlasov uterákom
  • textúrovacie spreje, ktoré pomáhajú zväčšiť objem vlasov

S pribúdajúcim vekom môžu mať vaše vlasy prirodzene suchšiu štruktúru. Vyhnite sa česaniu alebo kefovaniu vlnitých alebo rovných vlasov, keď sú suché. Môže to mať za následok štiepenie končekov, takže vaše vlasy budú pôsobiť krehko.

Kučeravé vlasy

Kučeravé vlasy majú tendenciu k nedostatku vlhkosti a ľahšie sa vysušujú. S pribúdajúcim vekom sa môžu viac stenčovať a oslabovať, takže vaše vlasy sú náchylnejšie na lámanie a vysušovanie ako iné typy vlasov.

Pri nákupe produktov sa zamerajte na šampóny a kondicionéry špeciálne určené pre kučeravé vlasy. Tieto výrobky dodajú vašim vlasom vlhkosť. Najlepšie je vyhnúť sa všetkým produktom na vlasy, ktoré ich vysušujú alebo zaťažujú.

Na starostlivosť o kučeravé vlasy sa odporúča:

  • Umývajte si vlasy len v prípade potreby.
  • Udržujte vlasy hydratované.
  • Starajte sa o pokožku hlavy.
  • Rozčesávajte vlasy.
  • Chráňte svoje kučery pred slnkom.
  • Starajte sa o vlasy počas spánku.

Šampónovanie zbavuje vlasy ich prirodzenej ochrannej bariéry. Vara odporúča rehydratáciu kondicionérom.

„Pomáha to zabrániť vysušovaniu vlasového stvolu a udržuje lepší lesk,“ hovorí.

Farbenie vlasov

Zatiaľ čo niektorí ľudia môžu oslavovať šedivé vlasy ako znak zrelosti, vy to môžete cítiť inak.

Ak sa obávate, pretože ste si všimli niekoľko šedín, riešením by mohlo byť farbenie vlasov.

„Ľudia môžu maskovať šediny tým, že si upravia časť vlasov alebo použijú prípravky, ktoré sa zameriavajú na ich korienky,“ hovorí Luke. „Ak sa niekto rozhodne pre farbenie vlasov, odporúčam, aby si ich nechal zafarbiť u profesionálneho kaderníka a zvážil rozloženie ošetrení, aby sa časom znížilo kumulatívne poškodenie.“

Zhrnutie

S pribúdajúcim vekom sa pravdepodobne mení aj štruktúra vašich vlasov. Môžu zošedivieť v dôsledku menšieho množstva melanínu a stratiť časť svojho objemu. Môže sa tiež znížiť ich hustota.

Na to si môžete zvyknúť, ale nenechajte sa odradiť. Začnite prijímať meniacu sa štruktúru vlasov počas celého života pomocou niekoľkých krokov a zmien v režime starostlivosti o vlasy.