Ako sa diagnostikujú potravinové alergie

Obsah:

  • Samovyšetrenia/domáce testovanie alergií
  • Ako je to s domácimi testovacími súpravami?
  • Diferenciálne diagnózy
  • Zhrnutie
  • ČASTO KLADENÉ OTÁZKY o potravinovej alergií

Pri diagnostikovaní potravinových alergií s vami poskytovateľ zdravotnej starostlivosti najprv prediskutuje vaše reakcie na určité potraviny a vykoná fyzikálne vyšetrenie a podrobnú anamnézu. Na kontrolu senzibilizácie na špecifické potravinové alergény sa môžu použiť kožné testy alebo krvné testy.

V prípade, že ostatné testy nie sú jednoznačné, môže sa vykonať orálna potravinová skúška. Lekár nakoniec na základe všetkých týchto informácií stanoví diagnózu potravinovej alergie.

Samovyšetrenia/domáce testovanie alergií

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vás môže požiadať, aby ste doma vykonali niekoľko krokov, ktoré vám pomôžu určiť, či máte citlivosť na potraviny. Tieto kroky zahŕňajú vedenie denníka potravín a príznakov a možno aj účasť na eliminačnej diéte - obe tieto činnosti môžu poskytnúť užitočné diagnostické informácie.

Vedenie potravinového denníka

Ak si váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nie je istý, či sú príčinou vašich príznakov potraviny , môže vám odporučiť, aby ste si viedli potravinový denník. Potravinový denník sa môže použiť aj na sledovanie stravovacích návykov, aby sa lepšie určila príčina vašich príznakov.

Denník by mal byť úplným záznamom nielen potravín, ktoré ste zjedli za dané časové obdobie (zvyčajne týždeň), ale aj presným záznamom o načasovaní a charakteristike akýchkoľvek príznakov, ktoré sa u vás mohli vyskytnúť.

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže zájsť tak ďaleko, že vás požiada, aby ste zaznamenali všetky činnosti, ktoré ste mohli vykonávať pred vznikom príznakov, aby posúdil, či k nim mohli prispieť. V niektorých prípadoch môže stresa fyzická námaha zohrávať pri vzniku príznakov rovnakú úlohu ako potraviny, ktoré konzumujete.

Potravinový denník sa často používa v kombinácii s inými diagnostickými nástrojmi alebo ako prvý krok pri začatí vyšetrovania.

Eliminačné diéty

Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže zaradiť eliminačnú diétu, ktorá vám pomôže určiť citlivosť na potraviny.

Aj keď lekári vykonávajú eliminačnú diétu rôznymi spôsobmi, základy sú podobné: vylúčte potraviny, o ktorých máte podozrenie, že spôsobujú vaše príznaky, zaznamenajte si, ako sa cítite, a potom po niekoľkých dňoch alebo týždňoch potraviny opäť zaraďte, aby ste zistili, či sa príznaky znovu objavia.

Eliminačnú diétu by ste mali držať len po konzultácii s alergológom, ktorý by vám mal odporučiť, čomu sa máte vyhýbať a ako dlho. Nikdy znovu nezavádzajte potraviny, pri ktorých máte podozrenie, že vyvolali anafylaktickú reakciu.

Zotrvanie na eliminačnej diéte by mohlo viesť k narušeniu výživovej rovnováhy.

potravinové alergie

Ako je to s domácimi testovacími súpravami?

Možno vás láka použiť domáce súpravy na testovanie potravinových alergií. Ak tak urobíte, majte na pamäti, že sa objavili obavy o ich presnosť, pretože testujú nesprávny typ protilátok (IgG namiesto IgE) a často sú falošne pozitívne. To môže viesť k tomu, že sa budete zbytočne vyhýbať zdraviu prospešným potravinám. 

Laboratóriá a testy

Vaša anamnéza môže pomôcť alergológovi presne určiť potenciálne alergény a vybrať najvhodnejšie testovacie metódy. Tie môžu zahŕňať krvné testy a kožné testy. Na potvrdenie diagnózy sa môže použiť orálna potravinová výzva.

Prick test

Prick test (nazývaný aj scratch test alebo kožný test) sa často používa na testovanie viacerých potenciálnych alergénov naraz.

Na vykonanie série prick testov použije alergológ tenkú kožu vášho predlaktia alebo chrbta. Na kožu sa nanesie kvapka roztoku, ktorý obsahuje potravinový alergén. Alergológ kožu zľahka poškriabe, aby sa do nej tesne pod povrchom dostalo len minimálne množstvo roztoku.

Ak je test pozitívny, v mieste vpichu alebo škrabnutia sa vám vytvorí úľ, alebo pľuzgier (vyvýšený biely hrbolček obklopený kruhom svrbivej kože).1 Všetky vpichové testy sa vykonávajú v ordinácii vášho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti pod prísnym dohľadom pre prípad, že by sa u vás vyskytla závažná alergická reakcia.

Prick testy môžu poskytnúť veľa užitočných informácií, ale niekedy jednoducho vyvolávajú otázky. Po nepresvedčivom prick teste zvyčajne nasleduje špecifickejší test.

Krvné testy

Krvné testy sa používajú na testovanie potravinových alergií, ktoré sú sprostredkované IgE, čo sú zvyčajne tie, ktoré majú rýchly nástup po expozícii (akútne reakcie), na rozdiel od potravinových alergií, ktoré majú oneskorené reakcie.

Na vykonanie testu vám poskytovateľ zdravotnej starostlivosti odoberie vzorku krvi. Pri týchto testoch nikdy nemusíte byť vystavení alergénu priamo, namiesto toho je mu vaša krv vystavená v laboratóriu. Pozitívny výsledok testu znamená, že telo vytvorilo protilátky proti alergénu a je pripravené na reakciu.

Tieto krvné testy môžu pomôcť v situáciách, keď sa kožný test neodporúča - napríklad na určenie, či dieťa prerástlo vážnu alergiu, alebo keď má pacient ťažký ekzém alebo iné kožné ochorenie. Majú však aj niektoré nevýhody. Sú drahšie ako kožné vpichové testy a ich výsledky sa získavajú až po niekoľkých dňoch alebo týždňoch (na rozdiel od niekoľkých minút).

Orálna potravinová výzva

Pri potravinovej výzve požijete podozrivé alergény a niekoľko hodín sa pozoruje, či sa u vás prejaví alergická reakcia. Orálna potravinová skúška je riskantná a vždy by sa mala vykonávať pod prísnym lekárskym dohľadom, ale jednoznačne preukáže prítomnosť alergie.

Nikdy by ste sa nemali pokúšať o orálnu potravinovú výzvu bez konzultácie so svojím lekárom, pretože by ste mohli mať vážnu alergickú reakciu.

Zobrazenie

Zobrazovacie vyšetrenie sa pri diagnostike potravinových alergií zvyčajne nepoužíva. Endoskopiu a biopsiu možno odporučiť, ak máte krvácanie z tráviaceho traktu, chronickú zápchu alebo hnačku alebo silné pretrvávajúce bolesti žalúdka. Toto vyšetrenie sa však zvyčajne používa skôr na kontrolu celiakie, čo je autoimunitná reakcia na lepok.

Pomocou endoskopu, ohybnej trubice so svetlom a kamerou, môže váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti zobraziť snímky tenkého čreva na digitálnom monitore a odobrať vzorku tkaniva (biopsiu) na vyhodnotenie v laboratóriu. Pri tomto teste sa endoskop spúšťa do žalúdka, zvyčajne cez pažerák.

Biopsia pažeráka sa môže použiť aj na vyhľadávanie eozinofilnej ezofagitídy, atopického ochorenia, ktoré nie je potravinovou alergiou, ale môže byť spôsobené potravinovými alergénmi, ktorým sa možno budete musieť časom vyhýbať alebo ich liečiť liekmi.

Diferenciálne diagnózy

Veľmi často sa stáva, že ľudia s príznakmi potravinovej alergie majú v skutočnosti iné ochorenie. Podozrivá potravina môže byť skutočne spúšťačom nepríjemných príznakov, ale reakcia nemá alergický charakter. Napríklad žalúdočný reflux môžu vyvolať niektoré potraviny a niektorí ľudia majú dráždivé reakcie na horúce alebo korenené potraviny (vrátane nádchy).

V prípade závažnej akútnej reakcie môže byť podozrenie na potravinovú alergiu, ale poskytovateľ zdravotnej starostlivosti bude chcieť preskúmať, či skutočným alergénom nebol namiesto toho liek, bodnutie hmyzom atď. Otrava jedlom môže často napodobňovať potravinovú alergiu a vždy by sa mala zvážiť.

Neznášanlivosť laktózy je bežný problém, ktorý môže napodobňovať potravinovú alergiu. Podľa výskumu má až 36 % ľudí určitú úroveň malabsorpcie laktózy, ktorá sa meria pomocou vodíkového dychového testu. Zatiaľ čo mnohí majú mierne až závažné príznaky intolerancie laktózy (nadúvanie, bolesti brucha, hnačka po konzumácii mliečnych výrobkov), iní nemajú žiadne príznaky.

U detí môže byť atopická dermatitída spojená s potravinovými alergiami, ale vzplanutie ekzému môže byť spôsobené inými faktormi, ako sú dráždivé látky, vlhkosť alebo kožná infekcia.

Zhrnutie

Príznaky potravinovej alergie sa zvyčajne objavia do niekoľkých hodín po konzumácii jedla. Ak máte príznaky niekoľko hodín po jedle, možno si budete musieť viesť potravinový denník, aby ste lepšie pochopili, či máte citlivosť na potraviny.

Diagnostikovanie potravinovej citlivosti je nakoniec procesom pokusov a omylov. Ak ste v minulosti mali závažnú reakciu a máte podozrenie na potravinovú alergiu sprostredkovanú IgE, nemalo by sa to skúmať doma.

Najlepšie bude, ak sa budete dôsledne riadiť radami svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, aj keď to znamená znášať určité nepríjemnosti alebo sa na určitý čas vyhýbať obľúbeným potravinám. Ak budete trpezliví a zostanete usilovní, je pravdepodobnejšie, že nájdete príčinu svojich problémov.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY o potravinovej alergií

Ako sa diagnostikujú potravinové alergie?

Potravinové alergie zvyčajne diagnostikuje alergológ, ktorý preskúma vaše príznaky a anamnézu a vykoná niektoré alebo všetky nasledujúce testy:

  • Kožný prick test
  • Krvné testy na špecifické potravinové protilátky (IgE)
  • Eliminačná diéta
  • Perorálna potravinová výzva

Aké krvné testy sa používajú na diagnostiku potravinových alergií?

špecifických IgE (testovanie ImmunoCAP) je krvný test, ktorý sa používa na detekciu protilátok nazývaných imunoglobulín E (IgE) . Ak máte potravinovú alergiu, v krvi sa zvyčajne nachádzajú IgE špecifické pre danú potravinu.

Ako presné sú testy na potravinovú alergiu? kožný prick test a test ImmunoCAP IgE sú vysoko citlivé (čo znamená málo falošne negatívnych výsledkov). Nanešťastie, špecifickosť (pravdepodobnosť falošnej pozitivity) je vysoká, dokonca v rozmedzí 50 - 60 % v závislosti od testu. ak si váš alergológ myslí, že vaše testy sú falošne pozitívne, môže zvážiť vykonanie potravinovej výzvy pod lekárskym dohľadom. Ide o zlatý štandard diagnostiky potravinových alergií.

Kedy sa na diagnostiku potravinových alergií používa eliminačná diéta?

eliminačná diéta sa môže odporučiť, ak kožné prick testy a krvné testy nedokážu identifikovať vaše potravinové spúšťače. Eliminačná diéta zahŕňa odstránenie podozrivých potravín z vášho jedálnička a postupné opätovné zavedenie týchto potravín s cieľom zistiť, ktoré z nich vyvolávajú reakciu. Tento druh prístupu by sa mohol použiť na posúdenie citlivosti, ktorá nie je život ohrozujúcou alergiou sprostredkovanou IgE. Hľadanie závažných reakcií by sa malo vykonávať v prostredí pod lekárskym dohľadom a nemalo by sa skúmať doma.

Kedy sa na diagnostiku potravinových alergií používa orálna potravinová výzva?

Orálna potravinová výzva sa môže použiť z niekoľkých rôznych dôvodov:

Ak sa u vás v minulosti vyskytla závažná život ohrozujúca alergia, lekár vám môže ponúknuť vykonanie výzvy pod lekárskym dohľadom, aby zistil, či ste z alergie vyrástli. Najčastejšie sa to robí po krvných testoch, ktoré pomáhajú predpovedať, aká je pravdepodobnosť, že ste z alergie vyrástli.

Ak je podozrenie na potravinovú reakciu, ktorá nie je sprostredkovaná IgE, váš lekár vám môže ponúknuť aj orálnu výzvu. Keďže nejde o IgE, tradičné testy sú málo užitočné. Ak bola reakcia v minulosti závažná, mala by sa vykonať pod lekárskym dohľadom. Ak bola anamnéza reakcie mierna, lekár vám môže povoliť vykonať výzvu doma.

Existujú domáce testy na potravinové alergie?

Existujú, ale vo všeobecnosti sú pri diagnostike potravinových alergií nepomôžu. Väčšina z nich je totiž určená na zisťovanie imunoglobulínu G (IgG), a nie IgE. Keďže imunitný systém produkuje IgG ako odpoveď na mnoho rôznych cudzorodých látok, pozitívny výsledok môže znamenať, že osoba daný alergén toleruje.

Späť do obchodu