Obsah:
- Čo je syndróm dráždivého čreva?
- Čo sú probiotiká?
- Ako fungujú probiotiká pri IBS?
- Môžu probiotiká zlepšiť príznaky IBS?
- Mali by ste užívať probiotiká, ak máte IBS?
Probiotiká sú v súčasnosti horúcou témou, najmä pre ľudí so syndrómom dráždivého čreva (IBS).
IBS je chronické ochorenie, ktoré spôsobuje bolesti brucha a zmeny črevných návykov.
Mnohí ľudia užívajú probiotiká v nádeji, že vyváženie črevných baktérií zlepší ich príznaky.
Tento článok sa zaoberá najnovším výskumom probiotiká na liečbu IBS vrátane konkrétnych kmeňov a príznakov.
Čo je syndróm dráždivého čreva?
Syndróm dráždivého čreva je chronické ochorenie charakterizované bolesťou alebo nepríjemnými pocitmi v bruchu, ako aj nadúvaním, plynatosťou, zápchou a hnačkou.
Postihuje 7-21 % ľudí na celom svete a na Západe sa vyskytuje trikrát častejšie u žien ako u mužov, hoci v Ázii tento rozdiel nie je taký veľký.
Presné príčiny IBS nie sú známe. Medzi predpokladané príčiny však patria zmeny v motilite tráviaceho traktu, infekcie, interakcie medzi mozgom a črevom, premnoženie baktérií, citlivosť na potraviny, malabsorpcia sacharidov a črevné zápaly.
Konzumácia určitých potravín môže spustiť príznaky a stres ich môže zhoršiť.
IBS sa diagnostikuje, ak máte bolesti brucha aspoň jeden deň v týždni počas troch mesiacov a navyše aspoň dva z nasledujúcich príznakov: bolesť spojená s vyprázdňovaním, zmena frekvencie stolice alebo zmena vzhľadu stolice.
Okrem toho existujú štyri podtypy IBS, ktoré súvisia s typom stolice, ktorý sa najčastejšie vyskytuje:
- IBS-D: prevažuje hnačka
- IBS-C: Prevláda zápcha
- IBS-M: striedanie hnačky a zápchy
- IBS-U: Nešpecifikované, pre osoby, ktoré nepatria do žiadnej z uvedených kategórií
U ľudí, u ktorých sa choroba vyvinula po infekcii, sa navrhuje aj ďalší podtyp, známy ako „postinfekčný“ IBS. Tento podtyp sa môže týkať až 25 % ľudí s IBS.
Liečba všetkých podtypov zahŕňa lieky, zlepšenie stravy a životného štýlu, vylúčenie FODMAP a laktózy a užívanie probiotík.
FODMAP sú zle stráviteľné typy molekúl sacharidov, ktoré sa prirodzene nachádzajú v mnohých potravinách. Môžu spôsobovať gastrointestinálne príznaky, ako sú plynatosť a nadúvanie, ktoré môžu zhoršovať IBS.
ZHRNUTIE
Syndróm dráždivého čreva (IBS) je chronické ochorenie charakterizované bolesťami brucha a zmenami v pohybe čriev. Jeho príčiny zatiaľ nie sú známe, ale môžu súvisieť so vzájomným pôsobením mozgu a čriev, premnožením baktérií, infekciou, zápalom a precitlivenosťou.
Čo sú probiotiká?
Váš tráviaci systém sa hemží prospešnými baktériami známymi ako črevná flóra a tie zohrávajú rozhodujúcu úlohu pre vaše zdravie.
Črevná flóra sa však niekedy môže z rôznych dôvodov vyviesť z rovnováhy, čo umožní premnoženie škodlivých baktérií.
Probiotiká sú živé baktérie alebo kvasinky, ktoré sa nachádzajú v potravinách a výživových doplnkoch. Sú bezpečné, podobné prirodzenej črevnej flóre a poskytujú zdravotné výhody.
Ľudia ich používajú na podporu zdravej, vyváženej črevnej flóry. Môžu poskytovať množstvo zdravotných výhod, napríklad podporovať chudnutie, zlepšovať zdravie srdca, zlepšovať trávenie a posilňovať imunitný systém.
Medzi bežné probiotické potraviny patria jogurt, kyslá kapusta, tempeh, kimchi a iné fermentované potraviny.
Okrem toho medzi bežné probiotické kmene nachádzajúce sa v doplnkoch stravy patria Lactobacillus a Bifidobacterium.
ZHRNUTIE
Probiotiká sú živé baktérie a kvasinky, ktoré môžu ľudia konzumovať na podporu a podporu rovnováhy prirodzených baktérií v tele. Medzi bežné zdroje patria jogurty, fermentované potraviny a výživové doplnky.
Ako fungujú probiotiká pri IBS?
V nedávnej dobe sa uskutočnilo množstvo výskumov, ktoré skúmali, ako sa probiotiká môžu používať na liečbu a zvládanie IBS.
Príznaky IBS súvisia s určitými zmenami v črevnej flóre. Napríklad ľudia s IBS majú v črevách nižšie množstvo baktérií Lactobacillus a Bifidobacterium a vyššie množstvo škodlivých Streptococcus, E. coli a Clostridium.
Okrem toho až 84 % pacientov s IBS trpí premnožením baktérií v tenkom čreve, čo môže viesť k mnohým ich príznakom.
Nie je však isté, či je táto zmena príčinou alebo dôsledkom IBS. Aj niektoré lieky používané na liečbu príznakov IBS môžu poškodiť zdravé baktérie žijúce v čreve.
Zmeny v črevnej flóre môžu ovplyvniť príznaky IBS zvýšením zápalu, zvýšením citlivosti na plyny v čreve, znížením imunitnej funkcie a zmenou pohyblivosti tráviaceho traktu.
Navrhuje sa, aby probiotiká zlepšili príznaky:
- inhibujú rast baktérií spôsobujúcich ochorenia
- posilnením bariérových funkcií imunitného systému
- pomáhajú v boji proti zápalu
- spomaľujú pohyb čriev
- zníženie tvorby plynov vyrovnaním črevnej flóry
- Zníženie citlivosti čriev na hromadenie plynov
Nie všetky probiotiká sú však rovnaké. Pojem „probiotikum“ v skutočnosti zahŕňa mnoho rôznych kmeňov a typov baktérií a kvasiniek. Ich zdravotné účinky sa líšia v závislosti od typu.
ZHRNUTIE
Nerovnováha črevnej flóry môže prispievať k príznakom IBS. Probiotiká pomáhajú obnoviť rovnováhu viacerými spôsobmi, okrem iného tým, že potláčajú rast škodlivých baktérií, znižujú zápal a spomaľujú činnosť tráviaceho systému.
Môžu probiotiká zlepšiť príznaky IBS?
Komplexný prehľad z roku 2016 dospel k záveru, že nie je jasné, nakoľko sú probiotiká účinné pri liečbe IBS. Odvolávalo sa na malý rozsah štúdií a nedostatok konzistentných údajov.
Viaceré štúdie však ukázali, že konkrétne probiotiká môžu mať potenciál zamerať sa na konkrétne príznaky. Obzvlášť sľubne sa ukázali probiotiká zo skupín Bifidobacterium, Lactobacillus a Saccharomyces.
Celkové zlepšenie symptómov
V prehľade Britskej dietetickej asociácie (British Dietetic Association - BDA) sa v 29 štúdiách hodnotilo celkové zlepšenie symptómov a 14 z nich ukázalo pozitívny výsledok v prípade 10 rôznych probiotík .
Napríklad v štúdii bolo 214 pacientov s IBS liečených probiotikom L. plantarum 299v. Po štyroch týždňoch 78 % pacientov hodnotilo probiotikum ako dobré alebo výborné pre zlepšenie symptómov, najmä bolesti a nadúvania.
Tieto zistenia potvrdila aj ďalšia štúdia v Poľsku. Dve ďalšie menšie štúdie s tým istým probiotickým kmeňom však nezistili pozitívny účinok.
Sľubné výsledky priniesla aj nemecká štúdia o probiotickej tekutine s dvoma kmeňmi známej ako Pro-Symbioflor. V tejto štúdii sa 297 pacientov liečilo osem týždňov a zaznamenali 50 % zníženie celkových príznakov vrátane bolesti brucha.
Symprove je zatiaľ probiotikum so štyrmi kmeňmi, ktoré bolo testované na 186 pacientoch v Spojenom kráľovstve. Zistilo sa, že po 12 týždňoch liečby sa znížila celková závažnosť príznakov.
Bifidobacterium infantis 35624 kapsuly tiež preukázali, že mierne znižujú bolesť, nadúvanie a problémy s črevnými návykmi u všetkých podtypov IBS.
Hoci sú niektoré z týchto výsledkov sľubné, medzi jednotlivými štúdiami existuje určitý nesúlad. Okrem toho, väčšina kmeňov má len jednu štúdiu, ktorá dokazuje ich účinnosť. Na potvrdenie výsledkov je preto potrebný ďalší výskum.
ZHRNUTIE
Predbežný výskum zistil 10 probiotických kmeňov, ktoré môžu pomôcť zlepšiť celkové príznaky IBS. Výsledky však neboli konzistentné a väčšina kmeňov má za sebou len jednu malú štúdiu. Je potrebný ďalší výskum.
Bolesti brucha
Bolesť brucha je jedným z hlavných príznakov IBS. Často sa vyskytuje v dolnej časti alebo v celom bruchu a ustupuje po vyprázdnení.
Sedem druhov probiotík sa spája so zlepšením príznakov bolesti brucha.
Zistilo sa, že kmeň L. plantarum znižuje frekvenciu aj závažnosť bolesti brucha v porovnaní s placebom.
V jednej štúdii sa skúmali kvasinky S. cerevisiae, známe aj ako Lesaffre. Po ôsmich týždňoch liečby 63 % ľudí v testovacej skupine a 47 % ľudí v skupine s placebom zaznamenalo významné zníženie bolesti.
V ďalšej štúdii účastníci osem týždňov pili probiotický roztok pozostávajúci z B. bifidum, B. lactis, L. acidophilus a L. casei . Ich bolesť sa znížila o 64 % v skupine s probiotikami a o 38 % v skupine s placebom.
Hoci je tento výskum pozitívny, väčšina štúdií o probiotikách nezistila priaznivý účinok na bolesť. Na potvrdenie zistení v prípade týchto kmeňov sú potrebné ďalšie štúdie.
Zaujímavé je aj to, aký veľký vplyv mal v týchto štúdiách zrejme placebo efekt. O placebo efekt ide vtedy, keď ľudia počas štúdie pociťujú pozitívny účinok, aj keď užívajú len placebo. Tento jav sa bežne pozoruje pri výskume IBS.
ZHRNUTIE
Bolesti brucha sú hlavným príznakom IBS. Zistilo sa, že sedem probiotických kmeňov pomáha znižovať bolesť. Na potvrdenie výsledkov je však potrebný ďalší výskum.
Nadúvanie a plynatosť
Nadmerná tvorba plynov a zvýšená citlivosť môžu pri IBS spôsobiť nepríjemné nadúvanie a plynatosť.
V prehľade BDA z roku 2016 sa len v dvoch štúdiách zistilo, že probiotiká konkrétne znižujú nadúvanie, a len v jednej sa zistilo, že znižujú plynatosť.
Zistilo sa, že kmeň L. plantarum znižuje frekvenciu a závažnosť príznakov nadúvania v porovnaní s placebom.
V inej štúdii sa pacientom podával šípkový nápoj zmiešaný s ovsenou polievkou fermentovanou pomocou L. plantarum. V testovanej skupine sa výrazne znížila plynatosť a v testovanej aj placebovej skupine sa znížili bolesti brucha.
V ďalšej štúdii sa zistilo, že u účastníkov s IBS sa po štyroch týždňoch užívania doplnku stravy so štyrmi kmeňmi obsahujúcimi B. lactis, L. acidophilus, L. bulgaricus a S. thermophilus znížilo nadúvanie brucha.
Ak je vaším hlavným problémom pri IBS nadmerná plynatosť a nadúvanie, potom môže jedno z týchto probiotík zlepšiť vaše príznaky. Sú však potrebné ďalšie štúdie.
ZHRNUTIE
Zistilo sa, že kmeň L. plantarum znižuje nadúvanie brucha aj plynatosť. Ďalší doplnok so zmiešaným kmeňom tiež viedol k zníženiu plynatosti. Celkovo však len málo štúdií preukázalo, že probiotiká zlepšujú plynatosť a nadúvanie.
Hnačka
Približne u 15 % ľudí s IBS sa vyskytuje forma s prevahou hnačky .
Zatiaľ čo sa uskutočnilo veľa výskumov o probiotikách pri hnačkách súvisiacich s infekciami, menej sa vie o účinkoch probiotík na neinfekčné typy hnačiek, ako je to pri IBS.
Zistilo sa, že jedno probiotikum známe ako Bacillus coagulans zlepšuje viaceré príznaky vrátane hnačky a frekvencie stolice. Doterajšie štúdie však boli len malé, preto je potrebný ďalší výskum.
Probiotické kvasinky Saccharomyces boulardii sa tiež skúmali na liečbu IBS s prevahou hnačky. Avšak zatiaľ čo jedna štúdia zistila, že zlepšuje črevné návyky a znižuje zápal, iná štúdia nezistila žiadne zlepšenie.
Probiotikum s viacerými kmeňmi známe ako VSL#3 bolo testované u ľudí s IBS a zistilo sa, že spomaľuje činnosť čriev a znižuje plynatosť. V štúdii zameranej špeciálne na ľudí s IBS s prevahou hnačky sa však nezistilo, že by zlepšilo pohyb čriev.
Ďalšie probiotikum s viacerými kmeňmi s názvom Duolac 7 bolo testované na 50 pacientoch počas ôsmich týždňov. Zistilo sa, že v porovnaní so skupinou užívajúcou placebo výrazne zlepšilo konzistenciu stolice a došlo k celkovému zlepšeniu príznakov.
Celkovo sa zdá, že používanie probiotík na liečbu hnačky pri IBS nie je veľmi účinné, keďže zlepšenie sa preukázalo len v niekoľkých malých štúdiách.
ZHRNUTIE
Zatiaľ čo používanie probiotík na liečbu infekčných hnačiek je dobre zdokumentované, o ich používaní pri hnačkách IBS je menej dôkazov. B. coagulans a S. boulardii , ako aj niektoré viackmeňové prípravky môžu mať pozitívny účinok, ale je potrebných viac štúdií.
Zápcha
Najčastejšou formou IBS je typ s prevahou zápchy, ktorý postihuje takmer polovicu všetkých ľudí s týmto ochorením.
Štúdie zamerané na IBS s prevahou zápchy sa snažili zistiť, či probiotiká môžu zvýšiť frekvenciu vyprázdňovania a zmierniť súvisiace príznaky.
V jednej štúdii sa účastníkom podával jeden z dvoch viackmeňových probiotík, jeden obsahoval L. acidophilus a L. reuteri a druhý L. plantarum, L. rhamnosus a L. lactis.
Liečba týmito probiotikami viedla k častejšiemu vyprázdňovaniu a zlepšeniu konzistencie stolice.
V štúdii na deťoch s IBS liečba probiotikom B. lactis a prebiotikom inulínom znížila zápchu, nadúvanie a pocity plnosti. Treba však poznamenať, že u niektorých pacientov s IBS môže inulín zhoršiť príznaky .
Okrem toho sa zistilo, že S. cerevisiae znižuje bolesť a príznaky nadúvania pri IBS s prevahou zápchy. Na potvrdenie tejto skutočnosti sú však potrebné ďalšie štúdie.
Podobne ako v prípade väčšiny ostatných diskutovaných symptómov, aj keď sú niektoré z týchto výsledkov sľubné, doterajšie štúdie boli malé. Nebolo vykonaných dostatok výskumov, ktoré by potvrdili, či probiotiká skutočne prospievajú ľuďom so zápchou pri IBS.
ZHRNUTIE
IBS s prevahou zápchy je najčastejšou formou tohto ochorenia. Pozitívne účinky preukázali probiotikáB. lactis, S. cerevisiae a niektoré viackmeňové probiotiká. Sú však potrebné ďalšie štúdie.
Mali by ste užívať probiotiká, ak máte IBS?
Napriek niektorým sľubným výskumom je ešte priskoro na všeobecné odporúčania týkajúce sa užívania probiotík pri IBS.
Hoci sa ukázalo, že niektoré kmene majú prínos pri jednom alebo dvoch príznakoch, je nepravdepodobné, že by väčšina probiotík spôsobila zlepšenie.
Probiotiká sú však bezpečné a predstavujú pomerne lacnú potenciálnu možnosť liečby IBS. Taktiež u niektorých ľudí zabrali, najmä u tých so špecifickými príznakmi.
- Vyberte si probiotikum založené na dôkazoch: Vyberte si probiotikum, ktoré má podporný výskum.
- Vyberte si probiotikum podľa svojich príznakov: Vyberte si kmene, ktoré sú vhodné pre vaše problémy.
- Užívajte správnu dávku: Používajte dávkovanie odporúčané výrobcom
- Zostaňte pri jednom druhu: Vyskúšajte jeden druh aspoň štyri týždne a sledujte svoje príznaky