Obsah:
- Anatómia vlasového folikulu
- Životnosť folikulu
- Problémy s vlasovými folikulmi
- Opätovný rast vlasov
- Záver
Vlasové folikuly sú malé vrecká v koži. Ako už názov napovedá, rastú z nich vlasy.
Priemerný človek má len na pokožke hlavy približne 100 000 vlasových folikulov. Preskúmame, čo sú vlasové folikuly a ako z nich rastú vlasy.
Anatómia vlasového folikulu
Vlasový folikul je tunelovitá štruktúra v epiderme (vonkajšej vrstve) kože. Vlasy začínajú rásť v spodnej časti vlasového folikulu. Korienok vlasu sa skladá z bielkovinových buniek a je vyživovaný krvou z blízkych ciev.
Keď sa vytvorí viac buniek, vlas vyrastie z kože a dostane sa na povrch. Mazové žľazy v blízkosti vlasových folikulov produkujú olej, ktorý vyživuje vlasy a pokožku.
Cyklus rastu vlasov
Vlasy vyrastajú z folikulov v cykloch. Existujú tri rôzne fázy tohto cyklu:
- Anagénna (rastová) fáza. Vlas začína rásť od korienkov. Táto fáza zvyčajne trvá tri až sedem rokov.
- Katagénna (prechodná) fáza. V tejto fáze sa rast spomaľuje a folikul sa zmenšuje. Trvá dva až štyri mesiace.
- Telogénna (pokojová) fáza. Staré vlasy vypadávajú a z toho istého vlasového folikulu začínajú rásť nové vlasy. Táto fáza trvá tri až štyri mesiace.
Podľa článku z roku 2015, nedávny výskum naznačil, že vlasové folikuly počas telogénnej fázy nielen „odpočívajú“. Počas tejto fázy prebieha veľká aktivita buniek, aby sa tkanivá mohli regenerovať a rásť ďalšie vlasy. Inými slovami, telogénna fáza je kľúčová pre tvorbu zdravých vlasov.
Rôzne folikuly prechádzajú rôznymi fázami cyklu v rovnakom čase. Niektoré folikuly sú vo fáze rastu, zatiaľ čo iné môžu byť vo fáze pokoja. Niektoré vaše vlasy môžu rásť, zatiaľ čo iné vypadávajú.
Priemerný človek stratí približne 100 prameňov vlasov denne. Približne 90 percent vašich vlasových folikulov je v danom čase vo fáze anagénu.
Životnosť folikulu
V priemere vám vlasy narastú každý mesiac približne o pol centimetra. Rýchlosť rastu vašich vlasov môže byť ovplyvnená vaším vekom, typom vlasov a celkovým zdravotným stavom.
Vlasové folikuly nie sú zodpovedné len za to, koľko vám vlasy rastú, ale ovplyvňujú aj to, ako vaše vlasy vyzerajú. Tvar vlasového folikulu určuje, ako sú vaše vlasy kučeravé. Kruhové folikuly vytvárajú rovné vlasy, zatiaľ čo oválne folikuly vytvárajú kučeravejšie vlasy.
Vlasové folikuly sa podieľajú aj na určovaní farby vašich vlasov. Rovnako ako pokožka, aj vlasy získavajú pigment z prítomnosti melanínu. Existujú dva typy melanínu: eumelanín a feomelanín.
Vaše gény určujú, či máte eumelanín alebo feomelanín, ako aj to, koľko máte jednotlivých pigmentov.
Nadbytok eumelanínu spôsobuje, že vlasy sú čierne, stredné množstvo eumelanínu spôsobuje, že vlasy sú hnedé, a veľmi málo eumelanínu spôsobuje, že vlasy sú blond. Na druhej strane, feomelanín spôsobuje, že vlasy sú červené.
Tento melanín sa ukladá v bunkách vlasových folikulov, ktoré potom určujú farbu vlasov. Vaše folikuly môžu s pribúdajúcim vekom stratiť schopnosť produkovať melanín, čo má za následok rast šedivých alebo bielych vlasov.
Ak sa vlasy vytrhnú z vlasového folikulu, môžu znovu vyrásť. Je možné, že poškodený folikul prestane produkovať vlasy. Niektoré stavy, napríklad alopécia, môžu spôsobiť, že folikuly úplne prestanú produkovať vlasy.
Problémy s vlasovými folikulmi
Mnohé ochorenia vlasov sú spôsobené problémami s vlasovými folikulmi. Ak si myslíte, že máte problém s vlasmi, alebo ak máte nevysvetliteľné príznaky, napríklad vypadávanie vlasov, najlepšie je poradiť sa s dermatológom.
Androgenetická alopécia
Androgenetická alopécia, ktorá je známa ako mužská plešatosť, keď sa prejavuje u mužov, je stav, ktorý ovplyvňuje rastový cyklus vlasových folikulov na pokožke hlavy. Cyklus rastu vlasov sa spomaľuje a oslabuje, až sa nakoniec úplne zastaví. Výsledkom je, že folikuly nevytvárajú žiadne nové vlasy.
Podľa Národnej lekárskej knižnice je androgénnou alopéciou postihnutých 50 miliónov mužov a 30 miliónov žien.
Alopecia areata
Alopecia areata je autoimunitné ochorenie. Imunitný systém si mýli vlasové folikuly s cudzími bunkami a napáda ich. To často spôsobuje vypadávanie vlasov v zhlukoch. Môže viesť k alopécii univerzalis, čo je úplná strata vlasov na celom tele.
Na alopéciu areata zatiaľ neexistuje žiadny známy liek, ale existuje niekoľko možností liečby na základe:
- koľko vlasov bolo stratených
- dĺžky vypadávania vlasov
- miesta vypadávania vlasov
- veku osoby (deti môžu vyžadovať iný typ liečby)
Možnosti liečby môžu zahŕňať jednu alebo viacero z nasledujúcich možností:
- lokálne kortikosteroidy
- minoxidil
- injekčné kortikosteroidy
- antralín
- kontaktná imunoterapia
- inhibítor JAK alebo iné typy liekov, ktoré pôsobia v celom tele na váš imunitný systém
Folikulitída
Folikulitída je zápal vlasových folikulov. Môže sa vyskytnúť kdekoľvek, kde rastú vlasy, vrátane vašich:
- vlasovej pokožky
- nohy
- podpazušie
- tvár
- ruky
Folikulitída často vyzerá ako vyrážka malých hrbolčekov na koži. Hrčky môžu byť červené, biele alebo žlté a môžu obsahovať hnis. Folikulitída často svrbí a bolí.
Folikulitídu často spôsobuje stafylokoková infekcia. Folikulitída môže zmiznúť bez liečby, ale lekár vám môže stanoviť diagnózu a dať vám lieky na jej zvládnutie. Môže ísť o lokálnu liečbu alebo perorálne lieky na liečbu príčiny infekcie a upokojenie príznakov.
Telogénne efluvium
Telogen effluvium je dočasná, ale bežná forma vypadávania vlasov. Telogen effluvium môže byť akútne alebo chronické.
Akútny prípad je pomerne častý, trvá menej ako šesť mesiacov a v 95 % prípadov zmizne. Zvyčajne je spôsobený stresovou udalosťou, ktorá spôsobí, že telogénna fáza začne predčasne a spôsobí rednutie a vypadávanie vlasov.
Chronické telogénne efluvium trvá dlhšie ako šesť mesiacov, postihuje celú pokožku hlavy a nemusí mať jasnú príčinu.
Chĺpky často vypadávajú po častiach na pokožke hlavy, ale v extrémnych prípadoch môžu vypadávať aj na iných miestach na tele vrátane nôh, obočia a pubickej oblasti.
Stres môže byť spôsobený:
- fyzicky traumatizujúcou udalosťou
- pôrod
- nový liek
- chirurgický zákrok
- choroba
- stresujúca životná zmena
Šok z udalosti vyvolá zmenu v cykle rastu vlasov.
Telogénne efluvium je zvyčajne dočasné a nevyžaduje si liečbu. Ak si však myslíte, že máte telogen effluvium, je najlepšie obrátiť sa na dermatológa, pretože bude musieť vylúčiť iné príčiny.
Opätovný rast vlasov
Ak máte ochorenia, ako je alopécia alebo plešatenie, možno vás zaujíma, či je možné stimulovať vlasový folikul, aby vám vlasy znovu narástli.
Ak bol folikul poškodený, nie je možné ho reštartovať. Aspoň zatiaľ nevieme, ako ho reštituovať.
Niektoré nové výskumy kmeňových buniek však dávajú nádej. V článku z roku 2017 našiel novú metódu reaktivácie odumretých alebo poškodených vlasových folikulov. Táto liečba však zatiaľ nebola testovaná na ľuďoch a neschválil ju ani Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).
Záver
Vaše vlasové folikuly sú zodpovedné za rast vlasov, ktorý prebieha v cykloch troch rôznych fáz. Tieto folikuly určujú aj typ vašich vlasov.
Pri poškodení môžu folikuly prestať produkovať vlasy a cyklus rastu vlasov sa môže spomaliť. Ak máte akékoľvek obavy týkajúce sa rastu vlasov, poraďte sa s dermatológom.