Obsah:
- Ako dlho trvajú príznaky intolerancie laktózy?
- Ako dlho trvajú ďalšie príznaky potravinovej intolerancie?
- Ako dlho trvá neznášanlivosť laktózy?
- Test tolerancie laktózy
- Život s intoleranciou laktózy
- Záver
Neznášanlivosť laktózy je neschopnosť stráviť cukor v mlieku, ktorý sa nazýva laktóza. Je to bežný problém, ktorý postihuje až 68 percent ľudí.
Za normálnych okolností vaše tenké črevo produkuje enzým nazývaný laktáza, ktorý rozkladá molekuly laktózy. Ak trpíte intoleranciou laktózy, vaše telo neprodukuje dostatok tohto enzýmu na účinné štiepenie mliečneho cukru pri konzumácii mliečnych výrobkov.
Neschopnosť rozložiť laktózu vedie k príznakom, ako sú napr:
- plyn
- nevoľnosť
- nadúvanie
- hnačka
- bolesť brucha
- škvŕkanie v žalúdku
- zvracanie
Príznaky intolerancie laktózy sú podobné iným tráviacim problémom, ako je syndróm dráždivého čreva (IBS). IBS však môžu vyvolať rôzne potraviny, zatiaľ čo intolerancia laktózy sa obmedzuje na mliečne výrobky.
Je tiež možné mať alergiu na mlieko, ktorá sa líši od intolerancie laktózy. Alergia na mlieko spôsobuje imunitnú reakciu, ktorá môže viesť k závažnejším príznakom, ako napr:
- dýchavičnosť
- opuch hrdla
- mravčenie v okolí úst
Príznaky intolerancie laktózy sa zvyčajne začínajú do 30 minút až 2 hodín po konzumácii mliečnych výrobkov a mali by vymiznúť, keď skonzumované mliečne výrobky úplne prejdú tráviacim systémom - približne do 48 hodín.
Ako dlho trvajú príznaky intolerancie laktózy?
Neznášanlivosť laktózy zvyčajne nie je vážny stav, ale môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti.
Závažnosť príznakov sa môže líšiť v závislosti od množstva skonzumovanej laktózy a množstva laktázy, ktorú vaše telo produkuje.
Všetky príznaky intolerancie laktózy by mali ustúpiť približne do 48 hodín, ak nie skôr. Tieto príznaky budú trvať tak dlho, ako dlho bude laktóza vo vašom tráviacom systéme:
- Nadúvanie. Nadúvanie je spôsobené zachytenou vodou a plynom v črevách. Bolesť pri nadúvaní často pociťujete v okolí pupka.
- Nevoľnosť. Ak máte intoleranciu laktózy, do 2 hodín po konzumácii mliečnych výrobkov môžete pociťovať nevoľnosť.
- Hnačka. Nestrávená laktóza kvasí vo vašich črevách a vedie k zvýšenému zadržiavaniu vody.
- Plynatosť. Keď laktóza kvasí v črevách, môže to viesť k hromadeniu vodíka, metánu a oxidu uhličitého.
- Bolesť. Bolesť v oblasti brucha je u ľudí s intoleranciou laktózy bežná. Bolesť je zvyčajne spôsobená uviaznutým plynom, ktorý tlačí na steny vašich čriev.
Ako dlho trvajú ďalšie príznaky potravinovej intolerancie?
Potravinová intolerancia aj potravinová alergia môžu spôsobovať žalúdočné ťažkosti.
Alergia na potraviny spôsobuje reakciu imunitného systému, ktorá môže spôsobiť závažné príznaky v celom tele, napríklad opuch hrdla. Potravinová intolerancia je spôsobená neschopnosťou rozložiť určitú potravinu a zvyčajne spôsobuje len príznaky, ktoré ovplyvňujú váš tráviaci systém.
Tu je uvedené, ako dlho môžete očakávať, že budú trvať príznaky týchto ďalších tráviacich problémov:
- IBS. Príznaky IBS môžu trvať niekoľko dní až mesiacov.
- Alergia na mliečne výrobky. Príznaky alergie na mliečne výrobky sa zvyčajne začínajú do 2 hodín po vypití mlieka, ale môžu sa oneskoriť až o 72 hodín, ak sa mlieko konzumuje aj naďalej.
- Neznášanlivosť lepku. Neznášanlivosť lepku je celoživotný problém, ktorý prepukne krátko po konzumácii lepku a môže trvať niekoľko dní.
- Neznášanlivosť alkoholu. Ľudia s neznášanlivosťou alkoholu často spozorujú príznaky do 20 minút po vypití nápoja a príznaky môžu trvať, kým alkohol neodíde z vášho organizmu.
Ako dlho trvá neznášanlivosť laktózy?
Neznášanlivosť laktózy sa nedá vyliečiť. Je spôsobená nedostatkom enzýmu laktázy a v súčasnosti neexistuje spôsob, ako zvýšiť produkciu tohto enzýmu vo vašom tele.
Niektorým ľuďom môže pomôcť užívanie tabliet laktázy pred jedlom obsahujúcim mliečne výrobky. Tablety však nefungujú u každého.
Test tolerancie laktózy
Počas testu tolerancie laktózy vám lekár odoberie vzorku krvi a zistí hladinu glukózy nalačno. Potom vypijete tekutinu obsahujúcu laktózu. Počas nasledujúcich niekoľkých hodín lekár porovná hladinu glukózy v krvi s vašou východiskovou hodnotou.
Ak hladina glukózy nie je zvýšená, znamená to, že vaše telo nie je schopné rozložiť laktózu na jednotlivé cukry a vy neznášate laktózu.
Vodíkový dychový test
Počas vodíkového dychového testu vypijete tekutinu s vysokou koncentráciou laktózy. Lekár potom zmeria množstvo vodíka vo vašom dychu.
Ak máte intoleranciu na laktózu, fermentovaná laktóza vo vašom čreve uvoľní do vášho dychu ďalšie množstvo vodíka.
Test kyslosti stolice
Test kyslosti stolice sa zvyčajne používa len u detí, ktoré nie je možné vyšetriť inými metódami. Testom sa skúma kyslosť vzorky stolice na zistenie nestrávenej laktózy vo forme kyseliny mliečnej.
Život s intoleranciou laktózy
Intolerancia laktózy sa síce nedá vyliečiť, ale existujú spôsoby, ako môžete svoje príznaky zvládnuť.
- Jedzte menšie porcie. Niektorí ľudia s intoleranciou laktózy zvládajú malé množstvo mliečnych výrobkov. Môžete skúsiť jesť malé množstvo mliečnych výrobkov a zistiť, ako vaše telo reaguje, a potom pomaly zvyšovať veľkosť porcií.
- Užívajte enzýmové tablety s obsahom laktázy. Užívanie voľne predajných tabliet obsahujúcich enzým laktáza pred jedlom vám môže pomôcť pri konzumácii mliečnych výrobkov. Tablety však nefungujú u všetkých ľudí.
- Užívajte probiotiká. Výskum naznačuje, že konzumácia probiotík môže pomôcť zmierniť príznaky intolerancie laktózy.
- Vylúčte druhy mliečnych výrobkov. Tvrdé syry, maslo a jogurty majú prirodzene nižší obsah laktózy ako iné druhy mliečnych výrobkov.
- Vyskúšajte výrobky bez laktózy. Mnohé obchody s potravinami predávajú mliečne výrobky, ktoré buď neobsahujú laktózu, alebo obsahujú výrazne znížené množstvo mliečnych výrobkov.
Záver
Príznaky intolerancie laktózy sa zvyčajne začínajú 30 minút až 2 hodiny po konzumácii mliečnych výrobkov.
Príznaky trvajú, kým laktóza neprejde tráviacim systémom, teda až približne 48 hodín.
Závažnosť príznakov môže byť mierna alebo závažná v závislosti od toho, koľko mliečnych výrobkov zjete.
Intolerancia laktózy môže sťažiť príjem denného odporúčaného množstva vápnika. Môže vám prospieť, ak do svojho jedálnička zaradíte viac zdrojov vápnika bez mliečnych výrobkov, ako napr:
- losos v konzerve
- sardinky
- semienka
- obohatené nemliečne mlieko
- špenát a kapusta
- fazuľa a šošovica
- brokolica
- mandle
- pomaranče
- figy
- tofu
- rebarbora