Aké vitamíny sú vhodné pre hypermobilné kĺby?

Obsah:

  • Vitamíny pri hypermobilite kĺbov
  • Minerály pri hypermobilite kĺbov
  • Mal by som užívať kolagénové doplnky?
  • Môže nedostatok vitamínov spôsobiť hypermobilitu kĺbov?
  • Ako môžete posilniť hypermobilné kĺby?
  • Zhrnutie

Výskum nepreukázal, že vitamíny liečia hypermobilné kĺby. Niektoré vitamíny a minerály však môžu byť prospešné pri určitých príznakoch alebo môžu pomôcť predchádzať stavom, ktoré sa môžu vyskytnúť popri ňom.

Hypermobilita kĺbov, známa aj ako dvojkĺbovosť alebo kĺbová laxita, je stav, keď sa kĺby pohybujú mimo svojho typického rozsahu pohybu.

V niektorých prípadoch hypermobilita nevedie k žiadnym problémom. V iných prípadoch môžu hypermobilné kĺby spôsobovať príznaky, ako sú bolesť alebo zranenia. V takom prípade má človek poruchu hypermobilného spektra (HSD). HSD sa môže vyskytovať samostatne alebo s inými ochoreniami, ako je napríklad Ehlersov-Danlosov syndróm (EDS).

Tento článok sa zaoberá vitamínmi a minerálmi pri hypermobilite, či pomáhajú kolagénové doplnky, ako posilniť kĺby a kedy sa obrátiť na lekára.

Hypermobilita kĺbov

Vitamíny pri hypermobilite kĺbov

Hoci vitamínové doplnky nie sú overenou liečbou hypermobility, niektoré vitamíny môžu pomôcť znížiť niektoré príznaky alebo riziko niektorých komplikácií.

Treba však poznamenať, že hypermobilita sa u jednotlivých ľudí líši. Niektorí ľudia s HSD, ktorí majú aj tráviace príznaky, ktoré obmedzujú ich stravu, môžu potrebovať prispôsobené rady na doplnenie chýbajúcich výživových látok a prevenciu ich nedostatku.

Väčšina doterajších výskumov sa tiež zameriava skôr na hypermobilnú EDS (hEDS) než na HSD ako celok.

Vitamín C

Vitamín C zohráva úlohu pri hojení rán, tvorbe a udržiavaní kolagénu a spojivového tkaniva a ďalších funkciách. Keďže spojivové tkanivo drží kĺby pohromade, je to dôležité pre stabilitu kĺbov.

V prehľade predchádzajúcich výskumov z roku 2021 sa uvádza, že niektorí vedci odporúčajú ľuďom s hEDS pravidelne užívať vitamín C.

Vitamín D

Podľa doterajších výskumov majú osoby s hEDS tendenciu mať nízke hladiny vitamínu D. Keďže vitamín D je nevyhnutný pre mnohé telesné funkcie, odborníci odporúčajú osobám s hEDS užívať vitamín D, a to buď celoročne, alebo v chladnejších mesiacoch, keď je menej slnečného svetla.

Niektorí ľudia s hypermobilnými kĺbmi môžu mať aj nízku hustotu kostí. Vitamín D zohráva úlohu pri vstrebávaní vápnika, ktorý podporuje zdravie kostí.

Vitamín B1

Vitamín B1 alebo tiamín pomáha pri energetickom metabolizme. Vo vyššie uvedenom prehľade z roku 2021 sa uvádza, že vitamín B1 môže pomôcť podporiť bunky u ľudí, ktorí trpia dysautonómiou, poruchou nervového systému, ktorá sa môže prekrývať s niektorými poruchami hypermobility.

Nie je jasné, či by vitamín B1 pomohol ľuďom, u ktorých sa dysautonómia nevyskytuje.

Minerály pri hypermobilite kĺbov

Mnohé minerály sú dôležité aj pre podporu kĺbov a spojivového tkaniva.

Vápnik

Existuje súvislosť medzi hypermobilitou kĺbov a nízkou hustotou kostí. Preto je pre ľudí s hypermobilitou obzvlášť dôležité, aby mali dostatok živín, ktoré podporujú pevnosť kostí, ako je vápnik.

Ľudia môžu vápnik získavať z potravín, ako sú mliečne výrobky. Ak to však nie je možné, ľudia môžu vápnik získavať aj z obohatených potravín alebo výživových doplnkov. V tomto smere vám poradí lekár alebo dietológ.

Horčík

Nedostatok horčíka môže spôsobiť únavu, ktorá je častým príznakom hEDS a hypermobility vo všeobecnosti. Horčík zohráva úlohu aj pri zdraví kostí.

Niektoré potraviny prirodzene obsahujú horčík, ale v potravinách nie je tak hojne zastúpený ako niektoré iné živiny. Niektorí možno budú musieť užívať doplnok horčíka, aby ho mali dostatok.

Mal by som užívať kolagénové doplnky?

Kolagén je druh bielkoviny a hlavná zložka spojivových tkanív v tele. Niekedy môžu zmeny v produkcii a funkcii kolagénu viesť k hypermobilite kĺbov. To je prípad genetických porúch, ako je EDS a Marfanov syndróm.

V súčasnosti však neexistujú žiadne štúdie o tom, či by kolagénové doplnky mohli pomôcť pri hypermobilite. V dôsledku toho nie je možné zistiť, či má nejaký účinok.

Môže nedostatok vitamínov spôsobiť hypermobilitu kĺbov?

Niektorí vedci sa domnievajú, že u časti ľudí s hypermobilitou by mohol byť príčinou nedostatok kyseliny listovej.

Štúdia z roku 2023 tvrdí, že zmeny v géne MTHFR ovplyvňujú spôsob, akým telo spracováva folát alebo vitamín B9, čo má za následok menej stabilné spojivové tkanivo v priebehu času. Autori naznačujú, že by to mohlo u niektorých ľudí prispieť k vzniku HSD alebo hEDS, ktoré na rozdiel od iných príčin hypermobility nemajú v súčasnosti žiadnu známu genetickú príčinu.

V prehľade predchádzajúcich výskumov z roku 2024 sa však uvádza, že nie každý človek s hEDS má variácie v géne MTHFR a nie každý človek s týmito variáciami má hypermobilitu.

Na získanie istoty o súvislosti medzi folátmi a hypermobilitou je potrebný ďalší výskum. V súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že by užívanie folátov znížilo akékoľvek príznaky.

Ako môžete posilniť hypermobilné kĺby?

U osôb s hypermobilnými kĺbmi môže posilnenie svalov a šliach okolo kĺbov pomôcť udržať ich stabilitu.

Človek môže vyskúšať:

  • zamerať sa na nenáročné formy cvičenia, ako je chôdza, bicyklovanie alebo vodný aerobik
  • vykonávať aktivity, ktoré si vyžadujú kontrolované, pomalé pohyby, ako je napríklad tai-či
  • vyhýbať sa cvičeniam, ktoré zahŕňajú náhle alebo intenzívne pohyby, ako je napríklad švihanie pálkou alebo golfovou palicou
  • vyhýbanie sa prílišnému naťahovaniu

Pri posilňovacích cvičeniach niektorí odborníci odporúčajú používať nízke záťaže. V súčasnosti však nie je jasné, či sú cvičenia s vysokou záťažou škodlivé. Človek sa môže poradiť s lekárom alebo fyzioterapeutom o tom, aké cvičenia má vykonávať.

Medzi ďalšie veci, ktoré môžu pomôcť pri hypermobilite, patria:

  • udržiavanie vhodného držania tela pri sedení alebo státí, pretože to môže znížiť počet zranení
  • udržiavanie miernej hmotnosti, pretože vyššia telesná hmotnosť môže vyvíjať tlak na kĺby
  • dostatok spánku, pretože vtedy sa telo regeneruje

Zhrnutie

Hoci žiadne vitamíny priamo neliečia hypermobilné kĺby, niektoré môžu pomôcť podporiť zdravie kĺbov a kostí. Primeraná výživa môže tiež pomôcť znížiť riziko komplikácií, ktoré sa u niektorých ľudí s hypermobilitou vyskytujú, ako je napríklad nižšia hustota kostí.

Ľudia sa môžu poradiť s lekárom alebo dietológom, aby pochopili, aké živiny potrebujú a ktoré možno budú musieť doplniť. Kĺby je možné posilniť aj kontrolovanými cvičeniami s nízkym dopadom, ako je chôdza, bicyklovanie alebo tai-či.

 

Späť do obchodu