Aká je súvislosť medzi probiotikami a zdravím tráviaceho traktu?

Obsah:

  • Čo sú probiotiká?
  • Probiotiká a trávenie
  • Ako používať probiotiká na zdravie tráviaceho traktu
  • Výhody probiotík
  • Vedľajšie účinky a riziká probiotík
  • Záver

Čo sú probiotiká?

Probiotiká sú malé mikroorganizmy, ktoré svojmu hostiteľovi prinášajú zdravotné výhody. Naše telo sa spolieha na rôzne druhy mikroorganizmov, ktoré zabezpečujú jeho fungovanie a udržiavanie zdravia, a probiotiká v ňom zohrávajú dôležitú úlohu. Sú to dobré baktérie, ktoré skutočne chcete mať vo svojom systéme.

Podporujú zdravé telesné systémy od úst až po črevá a pomáhajú kontrolovať škodlivé mikroorganizmy, ako sú baktérie. V správnom množstve probiotiká podporujú trávenie a zlepšujú vstrebávanie živín.

Probiotiká sa prirodzene vyskytujú vo fermentovaných potravinách a kultivovanom mlieku, ale nájdete aj vyrobené probiotické doplnky. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o účinkoch probiotík na zdravie vášho tráviaceho traktu.

probiotika_3

Probiotiká a trávenie

Predpokladá sa, že probiotiká pomáhajú pri tráviacich problémoch, ako napr:

Musíme sa však ešte veľa naučiť o tom, ako fungujú a ako účinné môžu byť v rôznych populáciách.

Väčšina štúdií o probiotikách bola malá a nepovedala nám presne, ako probiotiká pomáhajú tráveniu. Takisto nám nepovedali, ako probiotiká dôsledne dávkovať alebo podávať ako doplnok stravy.

Probiotiká sú pre väčšinu ľudí bezpečné a existujú určité všeobecné usmernenia. Toto je to, čo vieme:

  • Tráviace ekosystémy sa líšia. Ľudia so zápchou majú v črevách iné ekosystémy mikroorganizmov ako ľudia bez zápchy. Nevieme však, či je zápcha príčinou alebo dôsledkom týchto odlišných ekosystémov.
  • Znižujú hladinu pH. Probiotiká znižujú hladinu pH v hrubom čreve, čo môže pomôcť stolici rýchlejšie sa v ňom pohybovať.
  • Môžu zmierniť hnačku súvisiacu s antibiotikami. Probiotiká môžu byť obzvlášť užitočnéTruststed Sourcepri zmierňovaní hnačky spojenej s antibiotikami a Clostridium difficile. Ide o to, že probiotiká dopĺňajú dobré baktérie, ktoré mohli antibiotiká zničiť.
  • Môžu pomôcť pri vstrebávaní bielkovín. Probiotiká vám môžu pomôcť lepšie vstrebávať bielkoviny v potrave, ako aj ďalšie vitamíny a živiny.

Nie všetky probiotiká sú rovnaké a na pochopenie prínosov jednotlivých typov je potrebný ďalší výskum. Väčšina výskumov sa týka kmeňov Lactobacillus a Bifidobacterium. Medzi tieto kmene patria:

  • L. acidophilus
  • L. casei
  • L. plantarum
  • B. lactis
  • B. longum
  • B. bifidum

Štúdia z roku 2010 zistila, že B. lactis a L. casei boli účinné pri zmierňovaní zápchy. Štúdia preskúmala päť predtým publikovaných štúdií, ktoré zahŕňali dospelých a deti.

Všetky probiotiká, ktoré nepatria pod rody Lactobacillus a Bifidobacterium , nemusia byť bezpečné a pred ich používaním je potrebný ďalší výskum.

Keďže probiotiká sa užívajú ústami, ich účinnosť závisí od toho, ako dobre znášajú veľmi kyslé prostredie žalúdka a tráviaceho traktu. Najkvalitnejšie probiotiká prejdú žalúdkom ešte neporušené a presunú sa do čriev, kde sa vstrebávajú živiny. Práve tu probiotiká vykonávajú väčšinu svojej liečivej a dobrej práce.

Probiotiká sú živé, takže ich životaschopnosť môže byť ovplyvnená akýmikoľvek problémami s balením a skladovaním. O tom, ako najlepšie podávať probiotiká, sa musíme ešte dozvedieť viac. Musíme sa tiež dozvedieť viac o tom, ako dobre môžu probiotiká zostať v čreve, keď sa tam dostanú. V súčasnosti sa nepredpokladá, že by akákoľvek dávka probiotík musela zostať v systéme navždy. Súčasnou praxou je užívať denné dávky probiotík.

Ako používať probiotiká na zdravie tráviaceho traktu

Ak chcete začať využívať výhody probiotík, zvýšte ich dennú spotrebu. Môžete tak urobiť prostredníctvom potravinových zdrojov alebo doplnkov stravy. Mnohé tradičné potraviny na celom svete prirodzene obsahujú probiotiká. Medzi tieto potraviny patria napr:

  • kyslá kapusta
  • kimči
  • kefír
  • grécky jogurt
  • kombucha

Zvyšujte príjem probiotík pomaly a venujte pozornosť akýmkoľvek vedľajším účinkom - pozitívnym aj negatívnym. Keďže existuje veľa rôznych kmeňov probiotík, všímajte si, ako na vás každý z nich pôsobí inak. V tomto úvodnom období by vám veľmi pomohol denník potravín a doplnkov.

Tu je niekoľko ďalších tipov na užívanie probiotík:

Pomaly zvyšujte CFU

Odporúčané denné dávky sa pohybujú od 1 miliardy do 10 miliárd jednotiek tvoriacich kolónie (CFU). Začnite s 1 CFU a pomaly ich zvyšujte, pričom venujte pozornosť tomu, ako vaše telo reaguje. Kefír obsahuje 15 - 20 CFU na šálku. Doplnky stravy by mali uvádzať svoje CFU na fľaši.

Nechajte si poradiť, ak to robíte prvýkrát

Ak sú pre vás fermentované potraviny novinkou, nájdite si priateľa alebo vysoko hodnotenú reštauráciu, aby vám ich predstavil a vysvetlil, ako si ich najlepšie vychutnať.

Užívajte v určitom čase v súvislosti s jedlom

Probiotiká užívajte tesne pred jedlom alebo s jedlom, ale nie po jedle.

Pred doplnkami stravy vyskúšajte prírodné zdroje

Môžete užívať probiotické doplnky, ale zvyčajne je prospešnejšie získať ich priamo z ich prírodného zdroja. Potravinové zdroje probiotík budú obsahovať veľké množstvo rôznych kmeňov, ale doplnky stravy by mali uvádzať jednotlivé druhy, ktoré obsahujú.

Výhody probiotík

Probiotiká môžu pomôcť zvládnuť:

  • IBS
  • vysoký cholesterol
  • vstrebávanie živín
  • hnačky
  • zápchu
  • neznášanlivosť laktózy
  • priberanie na váhe

Zníženie vedľajších účinkov ktoréhokoľvek z uvedených problémov môže zlepšiť kvalitu vášho života a celkový pocit pohody.

Prínosy probiotík v črevách presahujú rámec zdravej stolice. Zdravý tráviaci systém je spojený so zlepšením duševného zdravia a imunitnej reakcie. Probiotiká sa v súčasnosti skúmajú aj pre ich prínos pre zdravie ústnej dutiny a dermatologické zdravie. Tým, že probiotiká napomáhajú vstrebávaniu bielkovín, môžu tiež pomôcť vášmu telu zotaviť sa po tréningu a znížiť svalové napätie.

Keďže sa zvyšujú obavy z infekcií odolných voči antibiotikám, probiotiká by mohli byť silnými ochrannými a liečivými prostriedkami, ktoré bez problémov spolupracujú s našimi prirodzenými telesnými systémami.

Vedľajšie účinky a riziká probiotík

Probiotiká sa považujú za bezpečné pre väčšinu ľudí. Štúdie neuvádzajú väčšie riziká spojené s ich užívaním.

Najčastejšie hlásené vedľajšie účinky probiotík sú plynatosť a nadúvanie. Ak máte závažné reakcie vrátane bolesti brucha, znížte denný príjem CFU a časom ho opäť pomaly zvyšujte.

Pred začatím užívania nového výživového doplnku sa vždy poraďte so svojím lekárom. Pred podávaním probiotických doplnkov vášmu dieťaťu sa poraďte s jeho pediatrom. Predčasne narodené deti by nemali užívať niektoré probiotiká.

Probiotiká sa nemusia odporúčať ľuďom s chronickým ochorením alebo oslabeným imunitným systémom. Probiotiká nepoužívajte na nahradenie liekov na predpis bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.

Záver

Výskum naznačuje pozitívny vzťah medzi užívaním probiotík a zdravým trávením u ľudí všetkých vekových kategórií. Zdravé trávenie vedie aj k zlepšeniu duševného a ústneho zdravia, zdravému imunitnému systému a prípadne aj k zdravšej pokožke.

Ak máte záujem získať výhody probiotík, zavádzajte ich do svojho jedálnička pomaly pomocou tradičných potravín alebo doplnkov stravy.

Späť do obchodu