Obsah:
- Aké sú príznaky nadúvania?
- Čo je príčinou nadúvania?
- 8 bylinných čajov, ktoré pomáhajú znížiť nadúvanie
- Záver
Bolo preukázané, že niekoľko bylinných čajov podporuje trávenie, zvyšuje pravidelnosť a chráni pred určitými stavmi, ktoré môžu prispievať k nadúvaniu.
Ak máte niekedy pocit nafúknutého a nepríjemného brucha, nie ste sami. Nadúvanie postihuje približne 14 % ľudí.
Nadúvanie môže vyvolať mnoho faktorov vrátane potravinovej intolerancie, nahromadenia plynov v črevách, nerovnováhy črevných baktérií, vredov, zápchy a parazitárnych infekcií.
Tradične ľudia na zmiernenie nadúvania používajú prírodné prostriedky vrátane bylinných čajov. Predbežné štúdie naznačujú, že niekoľko bylinných čajov môže pomôcť zmierniť tento nepríjemný stav.
Aké sú príznaky nadúvania?
- Brucho tvrdé na dotyk,
- pocit nafúknutého brucha,
- kŕče v bruchu,
- bolesť brucha.
Čo je príčinou nadúvania?
Keď prehĺtate jedlo, vodu alebo sliny, prehltnete aj malé množstvo vzduchu, ktorý sa zhromažďuje v tráviacom systéme. Plyny sa môžu hromadiť aj pri konzumácii určitých druhov potravín alebo bublinkových nápojov. Nafukovanie môže byť príznak niektorých ochorení a potravinových intolerancií:
- celiakia,
- črevné infekcie – infekcia Helicobacter pylori,
- syndróm dráždivého čreva,
- intolerancia laktózy,
- histamínová intolerancia.
Správnu funkciu čriev môžu tiež ovplyvniť hormonálne zmeny počas menštruácie alebo tehotenstva.
8 bylinných čajov, ktoré pomáhajú znížiť nadúvanie
- Mäta pieporná
V tradičnej medicíne je mäta pieporná (Mentha piperita) všeobecne známa tým, že pomáha zmierňovať tráviace problémy.
Staršie štúdie na skúmavkách a zvieratách naznačujú, že rastlinné zlúčeniny nachádzajúce sa v mäte piepornej môžu inhibovať aktivitu imunitných buniek nachádzajúcich sa v črevách, ktoré môžu prispievať k nadúvaniu.
Štúdie tiež ukazujú, že mäta pieporná uvoľňuje črevá, čo môže zmierniť črevné kŕče - ako aj nadúvanie a bolesť, ktoré ich môžu sprevádzať.
Okrem toho môžu kapsuly s mätovým olejom zmierniť bolesti brucha, nadúvanie a iné tráviace príznaky.
ZHRNUTIE
Niektoré štúdie naznačujú, že flavonoidy a olej v mäte piepornej môžu zmierniť nadúvanie. Podobné účinky teda môže mať aj mätový čaj.
- Medovka lekárska
Čaj z medovky lekárskej (Melissa officinalis) má citrónovú vôňu a chuť spolu s nádychom mäty.
Tradične sa medovka používa na zmiernenie miernych tráviacich problémov vrátane nadúvania a plynatosti.
Okrem toho je kľúčovou zložkou Iberogastu, doplnku stravy na trávenie, ktorý obsahuje rôzne bylinné extrakty a môže znižovať bolesti brucha, zápchu, a iné tráviace príznaky.
Niektoré štúdie na zvieratách tiež naznačujú, že medovka by mohla zmierniť črevné kŕče a podporiť pravidelnosť.
Je však potrebný ďalší výskum, pretože samotná medovka alebo čaj z nej neboli testované na účinky na tráviace problémy u ľudí.
ZHRNUTIE
Čaj z medovky sa tradične používa pri nadúvaní, plynatosti a iných tráviacich problémoch. Na potvrdenie jej prínosu sú však potrebné štúdie na ľuďoch.
- Pelynok
Pelynok (Artemisia absinthium) je listnatá, zelená bylina, z ktorej sa pripravuje horký čaj.
Pre svoju horkosť sa palina niekedy používa v tráviacich horkostiach, čo sú doplnky stravy, ktoré môžu pomôcť podporiť trávenie.
Táto bylina môže tiež podporovať uvoľňovanie tráviacich štiav, čo môže pomôcť optimalizovať trávenie a znížiť nadúvanie.
Štúdie na zvieratách a v skúmavkách uvádzajú, že palina môže ničiť aj parazity, ktoré môžu byť vinníkom nadúvania.
Samotný čaj z paliny však nebol testovaný na účinky proti nadúvaniu. Je potrebný ďalší výskum.
Okrem toho majte na pamäti, že palina by sa nemala používať počas tehotenstva, pretože niektoré staršie štúdie na zvieratách naznačujú, že vysoké dávky by mohli byť škodlivé.
ZHRNUTIE
Čaj z paliny môže stimulovať uvoľňovanie tráviacich štiav, čo môže pomôcť zmierniť nadúvanie a tráviace problémy. Napriek tomu sú potrebné štúdie na ľuďoch.
Zázvorový čaj sa už od dávnych čias používa pri žalúdočných ťažkostiach.
Štúdie naznačujú, že užívanie 1-1,5 g zázvorových kapsúl denne v rozdelených dávkach môže zmierniť nevoľnosť.
Okrem toho sa ukázalo, že doplnky stravy obsahujúce zázvor a artičok podporujú pohyb potravy črevným traktom a znižujú tráviace ťažkosti.
Napriek tomu je potrebný ďalší výskum účinnosti zázvorového čaju pri nadúvaní, ak sa používa samostatne.
ZHRNUTIE
Štúdie naznačujú, že zázvorové doplnky môžu zmierniť nevoľnosť, nadúvanie a plynatosť. Zázvorový čaj môže mať podobné účinky, ale sú potrebné štúdie na ľuďoch.
- Fenikel
Semená feniklu (Foeniculum vulgare) sa používajú na prípravu čaju a chutia podobne ako sladké drievko.
Fenikel sa tradične používa pri poruchách trávenia vrátane bolesti brucha, nadúvania, plynatosti a zápchy.
V staršej štúdii na zvieratách pomohla liečba extraktom z feniklu chrániť pred vredmi, čo by mohlo znížiť riziko nadúvania.
Fenikel sa používa aj na liečbu zápchy, ktorá tiež môže prispievať k nadúvaniu.
Napriek tomu sú potrebné štúdie samotného feniklového čaju na ľuďoch, ktoré by potvrdili jeho prínos pre trávenie.
ZHRNUTIE
Štúdie naznačujú, že feniklový čaj môže chrániť pred zápchou a vredmi, čo by mohlo zmierniť nadúvanie. Na potvrdenie týchto účinkov sú potrebné štúdie feniklového čaju na ľuďoch.
- Koreň horca
Horcový čaj sa vyrába z koreňov rastliny Gentiana lutea a spočiatku môže chutiť sladko, ale potom nasleduje horká chuť.
Tradične sa koreň horca používa v liečivých prípravkoch a bylinných čajoch pripravovaných na podporu nadúvania, plynatosti a iných tráviacich problémov.
Okrem toho horca obsahuje horké rastlinné zlúčeniny, ktoré stimulujú uvoľňovanie tráviacich štiav a žlče, ktoré pomáhajú rozkladať potravu, čo môže zmierniť nadúvanie.
Napriek tomu čaj nebol testovaný na ľuďoch - a neodporúča sa, ak máte vred, pretože môže zvýšiť kyslosť žalúdka. Preto je potrebný kvalitnejší a novší výskum.
ZHRNUTIE
Koreň horca obsahuje horké rastlinné zlúčeniny, ktoré môžu podporiť dobré trávenie a zmierniť nadúvanie a plynatosť. Na potvrdenie týchto prínosov sú potrebné štúdie na ľuďoch.
- Harmanček
Harmanček (Matricaria chamomilla) patrí do čeľade sedmokrások s malými bielymi kvetmi.
Niektoré staršie štúdie na zvieratách a v skúmavkách naznačujú, že harmanček môže zabrániť bakteriálnym infekciám Helicobacter pylori , ktoré sú príčinou žalúdočných vredov a súvisia s nadúvaním.
Harmanček je tiež jednou z bylín v doplnku stravy Iberogast, ktorý preukázateľne pomáha znižovať bolesti brucha a vredy.
Napriek tomu sú potrebné štúdie harmančekového čaju na ľuďoch, ktoré by potvrdili jeho prínos pre trávenie.
ZHRNUTIE
V tradičnej medicíne sa harmanček používal pri tráviacich ťažkostiach, plynatosti a nevoľnosti. Predbežné štúdie naznačujú, že bylina môže bojovať proti vredom a bolesti brucha, ale sú potrebné štúdie na ľuďoch.
- Koreň angeliky
Tento čaj sa vyrába z koreňov rastliny Angelica archangelica, ktorá patrí do čeľade zelerovitých. Bylina má horkú chuť, ale chutí lepšie, keď sa lúhuje s čajom z medovky.
Výťažok z koreňa Angeliky sa používa v prípravku Iberogast a iných bylinných prípravkoch na trávenie.
Okrem toho sa v starších výskumoch na zvieratách a v skúmavkách uvádza, že koreň angeliky má vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zmierniť zápchu, ktorá je vinníkom nadúvania.
Celkovo je potrebný ďalší výskum tohto koreňa na ľuďoch.
Niektoré zdroje tvrdia, že koreň angeliky by sa nemal používať počas tehotenstva, pretože nie je dostatok informácií o jeho bezpečnosti. Preto je najlepšie poradiť sa s lekárom predtým, ako ho vyskúšate, ak ste tehotná, alebo ak dojčíte či dojčíte.
ZHRNUTIE
Koreň angeliky obsahuje horké zlúčeniny, ktoré môžu stimulovať uvoľňovanie tráviacich štiav. Na potvrdenie toho, či má jej čaj účinky proti nadúvaniu, sú potrebné štúdie na ľuďoch.
Záver
Tradičná medicína naznačuje, že niekoľko bylinných čajov môže znížiť nadúvanie brucha a zmierniť tráviace ťažkosti.
Napríklad mäta pieporná, medovka lekárska a palina sa používajú v prípravkoch na trávenie, ktoré preukázali predbežné účinky proti nadúvaniu. Napriek tomu sú potrebné štúdie na ľuďoch týkajúce sa jednotlivých čajov.
Napriek tomu je bylinkový čaj jednoduchým prírodným prostriedkom, ktorý môžete vyskúšať pri nadúvaní a iných tráviacich problémoch.