7 tipov na zdravú pokožku hlavy pre silné a lesklé vlasy

Obsah:

  • Čo definuje zdravú pokožku hlavy?
  • Výhody zdravej pokožky hlavy
  • Spôsoby, ako získať zdravú pokožku hlavy
  • Príznaky nezdravej pokožky hlavy
  • Záver

Jednoduché zmeny v starostlivosti o vlasy môžu mať veľký vplyv na zdravie vašej pokožky hlavy. Môže to byť také jednoduché, ako byť šetrnejší pri umývaní vlasov šampónom alebo si vlny narovnávať len občas, ale existujú aj ďalšie tipy.

Mnohí z nás považujú zdravie pokožky hlavy za samozrejmosť a nevenujú pokožke na hlave veľkú pozornosť. Namiesto toho sa pri výbere šampónov, kondicionérov a vlasových produktov zameriavame skôr na to, ako prospejú našim vlasom.

U ľudí s problémami pokožky hlavy je to však inak. Pre mnohých môže byť neustále pociťovanie potreby škrabať sa rušivé, lupiny padajúce na oblečenie môžu byť nepríjemné a nález hrbolčekov môže byť znepokojujúci.

Naučiť sa starať o pokožku hlavy môže zlepšiť jej zdravie, dodať vám pokoj a možno aj zvýšiť vaše sebavedomie.

pokožka hlavy

Čo definuje zdravú pokožku hlavy?

Podľa Dr. Sanusiho Umara, lekárskeho riaditeľa a dermatológa, je zdravá pokožka hlavy bez:

Hrbolčeky, chrasty a začervenanie signalizujú zápal. Ak sa neliečia, môžu spôsobiť vypadávanie vlasov, ktoré môže byť trvalé.

Výhody zdravej pokožky hlavy

Zdravie pokožky hlavy určuje zdravie vašich vlasov. „Vaša pokožka hlavy je ako pôda na farme. Zlá pôda priamo ovplyvní blaho rastlín, ktoré v nej rastú,“ hovorí Umar. „Podobne všetko, čo by spôsobilo zápal pokožky hlavy, môže byť škodlivé pre existenciu a blaho vlasov.“

Naša pokožka hlavy obsahuje približne 100 000 folikulov. Podobne ako semienko vyklíči strom, každý folikul obsahuje jeden vlas, ktorý rastie. Folikuly tiež produkujú maz, alebo olej, ktorý pomáha udržiavať pokožku hlavy hydratovanú a chráni pokožku pred infekciou.

Vlasový folikul siaha hlboko do pokožky hlavy a má svoj vlastný mikrobióm. Vlasová pokožka má tiež svoj mikrobióm. Narušenie rovnováhy mikrobiómu vlasovej pokožky je spojené s lupinami, seboroickou dermatitídou (ochorenie, ktoré spôsobuje lupiny a šupinaté škvrny) a atopickou dermatitídou (ekzém).

Problémy s pokožkou hlavy, ako sú lupiny, seboroická dermatitída, atopická dermatitída a psoriáza, sú spojené s drsnými vlasmi, lámavosťou vlasov a zníženým leskom vlasov. Okrem toho môže zlý stav pokožky hlavy spojený s týmito stavmi viesť aj k predčasnému vypadávaniu vlasov.

Spôsoby, ako získať zdravú pokožku hlavy

Ak žiadna z nasledujúcich možností nepomôže k zdravšej pokožke hlavy, navštívte dermatológa, ktorý vám poradí.

Používajte šetrné výrobky na starostlivosť o vlasy

Vyhýbanie sa produktom, ktoré obsahujú sulfáty, alkoholy alebo vonné látky, môže pomôcť zlepšiť zdravie pokožky hlavy. Sulfáty zbavujú vlasy prirodzených olejov a odstraňujú odumreté kožné bunky, čo spôsobuje, že pokožka hlavy je suchá a náchylná na podráždenie.

A keďže vaša pokožka a pokožka hlavy sú už aj tak citlivé, používanie výrobkov s obsahom alkoholu a vonných látok vysáva z vlasov vlhkosť. Vlasy sa vám tak budú strapatiť, budú suché a poškodené a vznikne zápal, ktorý vám spôsobí suchú, svrbiacu a podráždenú pokožku hlavy. 

Vyhýbajte sa aj všetkým prípravkom na starostlivosť o vlasy, ktoré obsahujú drsné chemikálie a prípravky na úpravu vlasov, ako sú farby a odfarbovače. Tie môžu spôsobiť poškodenie vlasového stvolu a pokožky hlavy.

Šampón používajte šetrne

Namiesto drhnutia pokožky hlavy pri šampónovaní vlasov ju radšej masírujte. Tým sa zvýši cirkulácia krvi a zabráni sa vzniku odrenín na pokožke hlavy.

Umývajte si vlasy menej často

Je prirodzené myslieť si, že aby ste sa vyhli mastným vlasom, mali by ste si svoje kadere umývať častejšie. To sa však môže obrátiť proti vám. Príliš časté umývanie vlasov šampónom ich zbavuje prirodzených olejov. Na druhej strane, pokožka hlavy môže produkovať viac oleja, aby si udržala hydratáciu, čo vedie k mastným vlasom.

Tí, ktorí už bojujú so suchou alebo svrbiacou pokožkou hlavy, by mali využiť dlhší čas medzi jednotlivými umývaniami, aby sa produkcia oleja vyrovnala. Všeobecne platí, že Umar odporúča umývať vlasy maximálne trikrát až štyrikrát týždenne.

Vyskúšajte doplnok omega-3

Hoci vedecké dôkazy nie sú podstatné, mnohí veria, že užívanie doplnku s rybím olejom môže pomôcť podporiť rast vlasov a zabrániť ich vypadávaniu.

V štúdii z roku 2015, ženy s vlastným pocitom rednutia vlasov užívali doplnok s rybím olejom (obsahujúci aj iné živiny) alebo placebo. Tie, ktoré užívali rybí olej počas 90 dní, zaznamenali zvýšený rast a pevnosť vlasov.

V ďalšej štúdii z roku 2015, ženy s vypadávaním vlasov ženského typu, ktoré užívali doplnok obsahujúci omega-3, omega-6 a antioxidanty počas 6 mesiacov, zaznamenali zvýšenú hustotu vlasov a zníženie ich vypadávania.

„Omega-3 a rybie oleje vyživujú vlasy tým, že stimulujú krvný obeh v pokožke hlavy. Znižujú tiež zápal, ktorý by mohol súvisieť s vypadávaním vlasov,“ hovorí Umar. Poraďte sa so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že doplnok je pre vás vhodný a pomôže vám nájsť ten najlepší.

Jedzte viac antioxidantov

oxidačnému stresu dochádza vtedy, keď počet škodlivých voľných radikálov v tele prevyšuje počet prospešných antioxidantov. Oxidačný stres môže viesť nielen k zdravotným stavom, ako je cukrovka, srdcové ochorenia a rakovina, ale predpokladá sa, že ovplyvňuje aj zdravie pokožky hlavy a spôsobuje vypadávanie vlasov.

Najlepšími zdrojmi antioxidantov sú ovocie a zelenina.

Snažte sa jesť rôzne produkty, aby ste získali širokú škálu antioxidantov, ktoré sa nachádzajú v prírode. Každý z nich má iné výhody a tieto výhody presahujú rámec vašich vlasov.

Vyskúšajte probiotiká

Užívanie probiotík môže pomôcť zlepšiť zdravie čriev a vyvážiť črevný mikrobióm. A keďže zdravie našich čriev súvisí so zdravím našej pokožky - a pokožka hlavy je pokožka - užívanie probiotík môže zlepšiť mikrobióm pokožky a tiež podporiť zdravú pokožku hlavy, hovorí.

Používajte peeling na pokožku hlavy

Rovnako ako peeling, ktorý používate na tvár, aj peeling pokožky hlavy je spôsob, ako exfoliovať pokožku na hlave. Peelingy obsahujú fyzikálne alebo chemické exfolianty a pomáhajú odstraňovať prebytočné kožné bunky, olej a lupiny a môžu rozšíriť cievy pod kožou, čo môže podporiť rast vlasov. (Môžu byť tiež veľmi uvoľňujúce a pomôcť vám zbaviť sa stresu.)

Peeling na pokožku hlavy si môžete vyrobiť sami doma z bežných ingrediencií alebo si exfoliačné prípravky kúpiť v obchodoch či online.

Príznaky nezdravej pokožky hlavy

Naša pokožka hlavy nám často dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Medzi bežné príznaky nezdravej pokožky hlavy patria:

  • svrbenie
  • pálenie
  • hrče na pokožke hlavy
  • extrémna mastnota
  • extrémne lupiny
  • vypadávanie vlasov

Ak spozorujete niektorý z uvedených problémov a trápi vás, navštívte dermatológa. Je možné, že príčinou problému je výrobok na vlasy, ktorý používate, alebo liek, ktorý užívate. Dermatológ dokáže určiť, aké opatrenia treba prijať.

Ak vám vlasy neustále vypadávajú vo veľkom množstve, môže ísť o skrytý zdravotný problém, ktorý vám môže pomôcť liečiť dermatológ alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, dodáva.

Záver

Zdravá pokožka hlavy vedie k zdravým vlasom, preto je dôležité venovať pokožke hlavy pozornosť. Ak spozorujete svrbenie, začervenanie, šupinatenie, podráždenie, bolesť alebo nadmerné vypadávanie vlasov a tieto príznaky vás trápia, navštívte dermatológa. Ten vám pomôže určiť, či ide o skrytý zdravotný problém alebo či by ste mali zmeniť svoju rutinnú starostlivosť o vlasy.

Zdravú pokožku hlavy môžete podporiť aj každodennými návykmi. Patrí sem používanie šetrných výrobkov a šetrnosť k vlasom. Ak môžete, neumývajte si vlasy každý deň. Keď si ich umývate, pokožku hlavy skôr jemne masírujte, ako trite. Zdravú pokožku hlavy podporuje aj strava bohatá na zeleninu a ovocie. Prospešné môže byť aj užívanie doplnku stravy s rybím olejom a probiotikami.