Obsah:
- Ako rýchlo v skutočnosti rastú vlasy?
- Fázy rastu vlasov
- Môžete zvýšiť anagénnu fázu pre rast vlasov?
- Ako dosiahnuť, aby vaše vlasy rástli silnejšie
- Čo môže ovplyvniť rast vlasov?
- Ďalšie tipy na rast vlasov
- Často kladené otázky o raste vlasov
- Záver
Niektoré metódy, ktoré pomáhajú rýchlejšiemu a silnejšiemu rastu vlasov, môžu zahŕňať doplnky stravy, zmeny v stravovaní a lokálne masti. Napriek tomu je potrebné vykonať viac výskumov, aby sa preskúmalo, ako telo reguluje rast vlasov.
Ako rýchlo v skutočnosti rastú vlasy?
Narodíte sa so všetkými vlasovými folikulmi, ktoré kedy budete mať. Len vaša hlava má približne 100 000 folikulov. S pribúdajúcim vekom niektoré folikuly prestávajú produkovať vlasy, čo spôsobuje plešatosť alebo rednutie vlasov.
Celkovo môže cyklus rastu každého vlasu na pokožke hlavy trvať 2 až 6 rokov.
Rýchlosť rastu vlasov závisí od faktorov, ako je váš vek, typ vlasov, celkový zdravotný stav a určité zdravotné ťažkosti. Prečítajte si, čo vieme o vedeckých poznatkoch o raste vlasov a ako tieto poznatky využiť pre zdravšie vlasy.
Fázy rastu vlasov
Vlasy rastú v troch fázach a každý prameň vlasov sa riadi vlastnou časovou osou:
- Anagen. Fáza aktívneho rastu vlasov trvá 3 až 10 rokov.
- Katagén. Prechodná fáza, v ktorej vlasy prestávajú rásť, trvá 2-3 týždne.
- Telogén. Pokojová fáza, v ktorej vlasy vypadávajú, trvá 3-4 mesiace.
V danom čase sa v pokožke hlavy nachádza priemerne 90 percent vlasových folikulov vo fáze anagénu, približne 1 percento vo fáze katagénu a približne 9 percent vo fáze telogénu. Posledná skupina predstavuje približne 100 až 150 prameňov vlasov, ktoré vypadávajú každý deň.
Môžete zvýšiť anagénnu fázu pre rast vlasov?
Ako dlho trvá anagénna fáza, závisí od toho, aké dlhé sú vaše vlasy a či sa bunky v základni folikulu naďalej množia a stávajú sa vlasovými bunkami.
Vlasy rastú, pretože matricové bunky sa zbavujú časti svojej štruktúry, keď dosiahnu horný folikul. Vylúčená štruktúra sa spojí s keratínmi a vytvorí vlasové vlákna, ktoré vychádzajú z povrchu vašej pokožky.
Vedci stále skúmajú, čo spúšťa naše telo, aby zaplo anagénnu fázu, a sú potrebné ďalšie štúdie, aby sme s istotou vedeli, čo možno urobiť na podporu rastu vlasov.
Napriek tomu existujú kroky, ktoré môžete podniknúť a ktoré môžu podporiť zdravé vlasy počas anagénnej fázy.
Ako dosiahnuť, aby vaše vlasy rástli silnejšie
Vlasy sa skladajú z keratínu a odumretých kožných buniek.
Hoci neexistuje priamy spôsob, ako dosiahnuť, aby vaše vlasy rástli rýchlejšie cez noc, existujú kroky, ktoré môžete podniknúť, aby vaše vlasy boli zdravé a dlhé.
1. Dodržiavajte prísun vitamínov a živín
Hoci mnohé spoločnosti propagujú vitamíny alebo výživové doplnky na rast vlasov, nie vždy majú priamy vplyv na dĺžku vlasov. Vaše telo potrebuje veľa energie na to, aby vaše vlasy rástli, preto ich môže ovplyvniť príliš nízky príjem kalórií a niektorých živín.
Vo všeobecnosti je najlepšie získavať vitamíny a živiny zo stravy. Napriek tomu sa môžete zamerať aj na užívanie určitých doplnkov - najmä ak ich máte nedostatok.
Nižšie uvádzame niektoré živiny, o ktorých sa bežne hovorí, že podporujú rast vlasov, a vedecké poznatky o ich účinnosti:
Účinnosť živín:
- Omega-3 a DHA môžu fungovať V jednej štúdiiTrusted Source sa zistilo, že výťažok z makrelového oleja predĺžil vlasové vlákna a podporil rast počas anagénnej fázy. Je dôležité poznamenať, že táto štúdia bola vykonaná na myšiach; v súčasnosti neexistuje žiadny dôveryhodný výskum vykonaný na ľuďoch.
- Zinok môže mať vplyv len na osoby s jeho nedostatkom Nedostatok zinku zohráva úlohu pri vypadávaní vlasov, pričom jeho nižšia hladina je bežná pri alopécii areata - autoimunitnom ochorení, ktoré spôsobuje vypadávanie vlasov.
- Biotín (vitamín B7) môže mať vplyv len na osoby s nedostatkom biotínu Hoci sa biotín často propaguje na rast vlasov, nie je dostatok dôkazovTruststed Source na to, aby sa preukázalo, že funguje, ak ho nemáte nedostatok.
- Vitamín C nepravdepodobný a podporený len neoficiálnymi dôkazmi Antioxidačné účinky vitamínu C môžu pomôcť zabrániť oxidačnému stresu, ktorý môže spôsobiť šedivenie a rednutie vlasov. Neexistujú však žiadne dôkazy o tom, že by vitamín C priamo ovplyvňoval rast vlasov.
- Železo môže mať vplyv len na osoby s nedostatkom železa Nedostatok železa sa bežne spája s vypadávaním vlasov. Bežnými príznakmi, na ktoré sa treba zamerať, sú rednutie vlasov alebo ich väčšie vypadávanie ako zvyčajne.
- Vitamín D môže ovplyvňovať len osoby s autoimunitným vypadávaním vlasov Štúdie zistili, že ľudia s alopéciou areata majú bežne nedostatok vitamínu D, ale je potrebný ďalší výskum, aby sa určilo, či existuje jednoznačná súvislosť s vypadávaním vlasov.
Skôr ako vyskúšate doplnky stravy, ako je biotín, keratín alebo iné živiny, poraďte sa so svojím lekárom. Môžu sa vzájomne ovplyvňovať so všetkými liekmi, ktoré užívate, a spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky.
2. Aplikujte esenciálne oleje/nosné oleje
Do šampónu dajte niekoľko kvapiek čajovníkového, rozmarínového alebo limetkového oleja alebo ho zrieďte jojobovým olejom.
V jednej recenzii vedci zistili, že tieto tri oleje môžu zlepšiť zdravie pokožky hlavy. Napriek tomu chýbajú štúdie, ktoré by dokazovali, že akýkoľvek esenciálny olej urýchli rast vašich vlasov.
V ďalšej recenzii sa zistilo, že nižšie uvedené esenciálne oleje môžu prospieť liečbe vypadávania vlasov:
- levanduľa
- harmanček
- tymián
- mäta pieporná
- cesnakový extrakt
Vyhnite sa aplikácii esenciálnych olejov priamo na pokožku. Namiesto toho ich zrieďte v nosnom oleji.
Napríklad pridajte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja do (29,6 ml) nosného oleja. Niektoré nosné oleje môžu dokonca pomôcť zvlhčiť vaše vlasy:
- kokosový
- slnečnicový
- minerálny
- ricínový
3. Vyskúšajte lokálne masti
Lokálne masti sa všeobecne odporúčajú ľuďom, ktorí pociťujú vypadávanie vlasov, a môžu pomôcť rastu vlasov.
Štúdie ukazujú, že nižšie uvedené výrobky podporujú rast vlasov a pomáhajú liečiť alopéciu alebo vypadávanie vlasov:
- Lokálne melatonín. Podľa jednej z recenzií môže znížiť vypadávanie vlasov a zvýšiť anagénny cyklus rastu.
- Lokálny minoxidil 5 % (Rogaine). Spomaľuje vypadávanie vlasov, ak sa používa denne počas 3 až 6 mesiacov.
- Finasterid na predpis (Propecia) na lokálne použitie. Podľa jedného predbežného prehľadu môže podporovať rast vlasov a znižovať rýchlosť vypadávania vlasov pri androgenetickej alopécii, známej aj ako plešatosť mužského typu.
4. Užívajte keratínové doplnky
Vypadávanie vlasov je bežným príznakom nedostatku bielkovín, takže užívanie proteínových doplnkov - vrátane keratínu - môže zlepšiť zdravie vlasov u tých, ktorí ich majú nedostatok. Okrem toho sa o účinkoch bielkovín, keratínu a vitamínov na zdravie vlasov veľa nevie.
Jedna štúdia na skúmavkách zistila, že keratín môže znížiť vypadávanie vlasov, ošetriť poškodené vlasy a zväčšiť ich priemer. Napriek tomu je potrebný ďalší výskum, aby sme lepšie pochopili, ako môže táto živina podporiť rast vlasov.
5. Používajte lokálnu proteínovú kúru
Proteín pomáha vlasom rásť a chráni ich pred chemickým poškodením a poškodením vplyvom prostredia. Niektoré štúdie naznačili, že nízky príjem bielkovín by mohol súvisieť so zníženým rastom vlasov.
Vo všeobecnosti je najlepšie získavať bielkoviny zo stravy namiesto spoliehania sa na doplnky stravy. Medzi dobré zdroje patria niektoré druhy zeleniny, orechy, jogurt a potraviny, ako je chudé mäso a ryby.
Ak si často upravujete vlasy alebo ich tepelne upravujete, používanie proteínových prípravkov môže pomôcť pri ich ochrane. Tieto výrobky si môžete zakúpiť online.
6. Kofeín pre vaše folikuly
Ukázalo sa, že kofeín podporuje rast vlasov, pričom ženy sú na jeho účinky na vlasové folikuly citlivejšie.
Hoci je potrebné vykonať viac štúdií o kofeíne ako prostriedku na podporu rastu vlasov, predbežný výskum ukázal, že lokálne prípravky môžu znížiť vypadávanie vlasov, najmä v kombinácii s minoxidilom.
Pomôcť môže aj používanie vlasových prípravkov s obsahom kofeínu.
Čo môže ovplyvniť rast vlasov?
Rast vlasov môže ovplyvniť mnoho faktorov vrátane:
- genetika alebo rodinná anamnéza vypadávania vlasov
- hormonálne zmeny
- nedostatok primeranej výživy
- niektoré lieky vrátane chemoterapie
- stres
- nedávny úbytok hmotnosti (9 kg) alebo viac
- trauma, ktorá poškodila folikuly
- určité choroby alebo stavy
- rast vlasov počas tehotenstva a po ňom
Tehotné ženy môžu mať pocit, že im vlasy rastú rýchlejšie. Medzitým tie, ktoré práve porodili, môžu mať pocit, že im vlasy vypadávajú rýchlejšie ako zvyčajne.
Počas tehotenstva vám hormón estrogén spôsobuje vyšší pomer vlasových folikulov v rastovej fáze. Po narodení dieťaťa sa vlasové folikuly vrátia do pokojovej telogénnej fázy, takže sa zdá, že vám vlasy vypadávajú.
Ďalšie tipy na rast vlasov
Zrýchlenie rastu vlasov zahŕňa zdravé vlasové návyky spolu s celkovým zdravým životným štýlom. Medzi spôsoby, ktorými môžete podporiť rast vlasov, patria nasledujúce:
- Získajte dostatok bielkovín v strave.
- Vyhnite sa extrémnym alebo jojo diétam a veľkým kalorickým deficitom.
- Vyberte si vlasové produkty prispôsobené vášmu typu vlasov.
- Robte pravidelné prestávky medzi tepelnými stylingovými nástrojmi.
- Chráňte vlasy pred slnkom, chlórom a inými vplyvmi.
Často kladené otázky o raste vlasov
Môžete si umývať vlasy každý deň?
To závisí od typu vašich vlasov.
Zatiaľ čo mastné a rovné vlasy si môžu vyžadovať každodenné umývanie, ak máte suché alebo poškodené vlasy, nemusíte ich umývať denne.
Ak sa vám mierne mastí pokožka hlavy, ale končeky nie, vyskúšajte medzi jednotlivými umývaniami použiť suchý šampón.
Má počasie vplyv na rast vlasov?
Hoci existuje teória, že vlasy rastú rýchlejšie v letných mesiacoch a v zime viac vypadávajú, dôkazy sú prinajlepšom neoficiálne.
Akékoľvek nezvyčajné vypadávanie vlasov by ste mali riešiť s lekárom bez ohľadu na ročné obdobie.
Ako dlho trvá zrýchlenie rastu vlasov?
To môže závisieť od závažnosti akýchkoľvek základných stavov vypadávania vlasov, ako aj od metódy liečby.
Napríklad lokálna liečba vypadávania vlasov minoxidilom môže trvať 3 až 6 mesiacov, kým začne pôsobiť, zatiaľ čo náprava akýchkoľvek nedostatkov vo výžive môže trvať rôzne dlho.
Rastú vaše vlasy pomalšie, keď sa predlžujú?
Ak sa vám zdá, že rast vašich vlasov sa s ich dĺžkou spomaľuje, je to pravdepodobne spôsobené cyklom, v ktorom sa vaše vlasy nachádzajú.
Majte na pamäti, že hoci sa presný časový harmonogram líši, celkový cyklus každého vlasu na pokožke hlavy sa pohybuje od 2 do 6 rokov.
Záver
Väčšinu faktorov, ktoré ovplyvňujú rast vlasov, nemôžete zo dňa na deň ovplyvniť.
Najlepším krokom, ktorý môžete urobiť, je zabrániť vypadávaniu a rednutiu vlasov spôsobenému nesprávnou výživou. Inými slovami, dbajte na vyváženú stravu a hydratáciu.
Ak sa u vás vyskytne nezvyčajné alebo výrazné vypadávanie vlasov, zvážte konzultáciu s lekárom. Ten môže skontrolovať, či nie sú príčinou napríklad určité zdravotné ťažkosti alebo nedostatok živín.