11 tipov na prevenciu suchej zimnej pokožky

 

Obsah:

  • Aké sú príznaky suchej pokožky?
  • Ako predchádzať suchej pokožke v zime
  • Ako môžu probiotiká pomôcť vašej pokožke?
  • Záver

Všimli ste si niekedy, ako vaša pleť reaguje na zmenu ročných období? Ak áno, pravdepodobne ste si všimli, že vaša pleť sa v chladnejších zimných mesiacoch často zdá byť suchšia a šupinatejšia.

Studený vzduch, suché teplo v interiéri, nízka vlhkosť vzduchu a prudký zimný vietor môžu vašu pokožku zbaviť vlhkosti. Vaša pokožka tak môže vyzerať oveľa menej žiarivo ako zvyčajne, a to nielen na tvári, ale aj na rukách, nohách a ďalších miestach vystavených vplyvom počasia.

Existujú kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste si udržali zdravý vzhľad pokožky aj vtedy, keď teploty klesajú a pred suchým a chladným zimným vzduchom niet úniku.

Aké sú príznaky suchej pokožky?

Medzi najčastejšie príznaky a symptómy suchej pokožky patria:

  • šupinatosť
  • začervenanie
  • drsná štruktúra
  • svrbenie
  • surová, podráždená pokožka
  • praskliny na pokožke
  • pichanie alebo pálenie

Lekársky termín pre suchú pokožku je xeróza. Príznaky môžu byť rôzne závažné a môžu vyzerať rôzne v závislosti od postihnutej oblasti tela.

sucha pokožka

Ako predchádzať suchej pokožke v zime

Suchá zimná pokožka nie je nevyhnutná. Ak urobíte niekoľko zmien v starostlivosti o pleť a vo svojich návykoch a budete používať správne produkty, možno sa vám podarí udržať si jemnú, hladkú a živú pleť počas celej zimy.

Pozrime sa bližšie na 11 tipov, ktoré vám môžu pomôcť zlepšiť zdravie vašej pleti počas chladnejších mesiacov roka.

1. Hydratujte hneď po umytí

Vždy, keď si umývate tvár, ruky alebo telo, zbavujete svoju pokožku prirodzených olejov. Keďže tieto oleje pomáhajú uzamykať vlhkosť, je nevyhnutné ich nahradiť. Preto je dôležité používať hydratačný krém vždy, keď si umývate pokožku, najmä v zime.

Ako užitočnú pripomienku si skúste vedľa umývadla pripraviť fľaštičku hydratačného krému a na cestách majte pri sebe hydratačný krém v cestovnej veľkosti.

2. Denne používajte opaľovací krém

Vzhľadom na kratšie zimné dni a menej slnečného svetla môže byť lákavé vyradiť opaľovací krém z rannej rutiny - ale zamyslite sa ešte raz. Aj v zime môže škodlivé UV žiarenie namáhať hydratačnú bariéru vašej pokožky , ktorá je nevyhnutná na udržanie zdravia a hydratácie pokožky.

Skúste každé ráno po nanesení hydratačného krému pridať vrstvu opaľovacieho krému.

3. Používajte nočné ošetrenia

Nočné ošetrenia sú vynikajúcim spôsobom, ako oživiť suchú pokožku alebo jej predchádzať. Emolienciá sú skvelé na hydratáciu. Keďže však ide o ťažší typ krému, môže trvať dlhšie, kým sa vstrebú do pokožky.

Nanesením zmäkčujúceho prípravku na pokožku na noc bude mať vaša pokožka čas, ktorý potrebuje na vstrebanie ošetrenia a na to, aby zmäkčujúci prípravok doplnil vašej pokožke potrebnú vlhkosť a oleje.

Ak si aplikujete masť na ruky alebo nohy, zvážte ich zabalenie do plastového vrecka alebo rukavíc, aby ste zabránili rozotretiu zmäkčovadla na posteľnú bielizeň alebo prikrývku.

4. Upravte si rutinnú starostlivosť o pokožku

Ak sa vám zdá, že pokožka na tvári je v dôsledku suchého zimného vzduchu obzvlášť citlivá alebo podráždená, možno budete chcieť zvážiť, či na určitý čas nezjednodušíte svoju rutinnú starostlivosť o pleť.

Majte na pamäti, že hydratačná bariéra vašej pokožky musí byť zdravá, aby mohla dobre reagovať na séra, toniká a iné typy kozmetických prípravkov.

Ak je vaša pleť podráždená, môže byť citlivejšia aj na zložky, ako sú parfumy a alkohol. To znamená, že produkty, ktoré by sa za normálnych okolností na vašej tvári cítili skvele, by sa mohli zmeniť na dráždivé.

Pokúste sa udržiavať svoju rutinnú starostlivosť o pleť jednoduchú. Zvážte používanie iba hydratačného krému a opaľovacieho krému ráno a jemného čistiaceho prípravku s hydratačným krémom na noc.

Keď budete mať istotu, že hydratačná bariéra vašej pleti je zdravá, môžete do svojej rutiny pomaly zaradiť ďalšie ošetrenia a zložky.

5. Používajte zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovače vzduchu pomáhajú vrátiť vlhkosť do vzduchu, čo môže byť obzvlášť užitočné, keď je v zimných mesiacoch v interiéri zvýšené vykurovanie. Viac vlhkosti vo vzduchu môže pomôcť pôsobiť ako prirodzený zvlhčujúci prostriedok, ktorý môže zabrániť vysušovaniu pokožky a zmierniť ho.

6. Znížte teplotu

Horúca sprcha alebo kúpeľ na konci chladného zimného dňa môžu pôsobiť mimoriadne upokojujúco. Aby ste však udržali pokožku vyživenú, možno budete chcieť udržať teplotu vody bližšie k vlažnej.

Horúca voda môže zbaviť vašu pokožku prirodzených olejov rýchlejšie ako vlažná voda (ktorá má zvyčajne teplotu okolo 37 °C) a môže ju dokonca poškodiť.

Dávajte si pozor aj pri osušovaní pokožky po kúpaní alebo sprchovaní. Namiesto intenzívneho trenia si pokožku jemne poklepte mäkkým uterákom, čo môže umožniť, aby sa časť vlhkosti dostala do vrchnej vrstvy pokožky.

7. Zmiernite sa s exfoliačnými prípravkami a peelingami

Exfoliácia, ktorá pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky z povrchu pokožky, môže pomôcť udržať vašu pokožku hladkú a živú. Ak to však robíte príliš často alebo používate nesprávne produkty, je možné, že si pokožku nadmerne odlúpite.

Ak vaša pokožka vyzerá suchá alebo sa šupinatá, možno budete chcieť zvoliť jemný chemický peelingnamiesto fyzického peelingu. Drsnejšie peelingy s veľkými časticami môžu skôr narušiť hydratačnú bariéru pokožky a spôsobiť jej poškodenie.

Ak je vaša pokožka popraskaná, surová alebo podráždená, možno bude lepšie vyhnúť sa peelingu, kým sa pokožka nezahojí.

8. Skúste pridať okluzívne látky do svojej rutiny

Predtým sme spomínali používanie zmäkčujúcich látok, ktoré pomáhajú vyhladiť a obnoviť kožnú bariéru. Ak však zistíte, že zmäkčujúce zložky nerobia dosť pre ozdravenie vašej suchej pokožky, možno budete chcieť zvážiť zaradenie okluzívnych zložiek do svojej rutinnej starostlivosti o pleť.

Okluzívne zložky poskytujú fyzickú bariéru, ktorá uzamyká vlhkosť v pokožke. Medzi okluzívne zložky patria napríklad:

  • bambucké maslo
  • kakaové maslo
  • šípkový olej
  • jojobový olej
  • výrobky na báze vazelíny

Najlepšie je tieto produkty zaradiť do svojej rutiny tak, že ich použijete raz alebo dvakrát denne po hydratácii.

9. Hydratujte zvnútra

Ďalším kľúčovým krokom na udržanie zdravej a žiarivej pokožky je uistiť sa, že ste počas dňa dobre hydratovaní. Nedostatočný príjem tekutín môže ovplyvniť vzhľad vašej pokožky a tiež ju urobiť náchylnejšou na vysušenie.

Okrem dobrej hydratácie sa môžete zamerať aj na konzumáciu potravín s vysokým obsahom antioxidantov a omega-3 mastných kyselín.

Obe tieto živiny môžu chrániť vaše bunky pred poškodením vplyvom životného prostredia a pomáhajú vášmu telu vytvárať zdravé bunky vrátane buniek pokožky.

10. Vyberajte si nedráždivé tkaniny

Dobrým pravidlom pri riešení akéhokoľvek kožného problému je vyhýbať sa noseniu drsných materiálov. A suchá pokožka nie je výnimkou. Ak je pokožka na vašom tele mimoriadne suchá, skúste nosiť voľné, pohodlné, prírodné tkaniny, aby ste znížili riziko ďalšieho fyzického podráždenia.

Vyhnite sa tiež praniu oblečenia v bežných pracích prostriedkoch. Hľadajte pracie prostriedky určené pre citlivú pokožku, ktoré budú pravdepodobne bez drsných chemikálií a parfumácie.

11. Noste rukavice

Rukavice sú najlepšou fyzickou bariérou proti faktorom prostredia, ktoré môžu vysušovať pokožku rúk.

Ak chcete chrániť svoje ruky, noste teplé rukavice, keď vychádzate do chladu, a pri umývaní riadu používajte pár silikónových rukavíc.

Obmedzenie suchého vzduchu a horúcej vody, ktoré sa dotýkajú vašej pokožky, vám pomôže udržať ruky hladké a dobre hydratované.

Ako môžu probiotiká pomôcť vašej pokožke?

Naša pokožka je vonkajším zrkadlom našich čriev. Ak sa pozrieme na našu pokožku, je zrejmé, že sa nekončí pri ústach. Pokožka sa jednoducho mení a pokračuje v rozprestieraní nášho vnútorného tela v podobe sliznice.

Teraz si uvedomte, že črevá majú plochu približne 4 300 štvorcových stôp - približne ako tenisový kurt - a tvoria väčšinu sliznice vášho tela. Rýchlo nám bude jasné, že ak chceme mať zdravú pokožku, musíme obnoviť a udržiavať zdravé črevá.

V zdravom čreve 400 až 600 miliárd baktérií, ktoré tvoria náš črevný mikrobióm, neustále pomáha pri mnohých dôležitých procesoch v tele. Absorbujú živiny, chránia pred škodlivými baktériami, vírusmi, hubami a toxínmi (patogénmi) a neustále sa snažia o rovnováhu nášho imunitného systému.

Stres, silné lieky a niektoré potraviny môžu narušiť črevný mikrobióm a oslabiť imunitný systém, čím sa stanete náchylnejší na ochorenia vrátane kožných problémov.

Keď črevá nefungujú správne, nie sme schopní vstrebávať živiny, ktoré sú nevyhnutné na udržanie dobrých baktérií v črevách a zdravej pokožky. Okrem toho sa oslabuje funkcia našej črevnej bariéry, čo umožňuje škodlivým patogénom, toxínom a alergénom preniknúť do nášho krvného obehu, čo vedie k zápalom v celom tele.

Výsledok: koža reaguje lokálnym zápalom, ktorý sa prejavuje vo forme akné, ekzémov a psoriázy.

Na chronické kožné problémy, ako je akné, ekzém a psoriáza, bohužiaľ neexistuje liek. Existuje však niekoľko spôsobov, ako môžete podporiť svoje telo, aby ste sa mohli liečiť a predchádzať kožným ochoreniam.

Záver

V zime sa nezriedka vyskytuje suchá, šupinatá pokožka, ktorá postihuje nielen tvár, ale aj ruky, nohy a iné oblasti, ktoré sú vystavené vplyvom počasia.

Kľúčom k udržaniu zdravej pokožky je častá hydratácia pokožky pomocou správnych produktov. Dôležité je tiež zľahka používať peelingy, horúcu vodu a iné prípravky na starostlivosť o pleť.

Vašu pokožku môže ochrániť aj používanie zvlhčovača vzduchu, nosenie nedráždivých látok a rukavíc a dobrá hydratácia.

Ak zistíte, že vaša suchá pokožka sa nezlepšuje pomocou domácich prostriedkov, zvážte, či sa obrátiť na svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, aby vám poskytol správnu liečbu.

Späť do obchodu