11 najlepších prírodných olejov pre rast vlasov

Obsah:

  • Ako používať prírodné oleje na rast vlasov
  • 11 najlepších prírodných olejov pre rast vlasov
  • Riziká používania prírodných olejov na pokožku hlavy
  • Zhrnutie


Prírodné oleje získavané z orechov, semien a ovocia, od avokádového oleja po arganový olej, môžu pomôcť posilniť vaše vlasy a zlepšiť ich štruktúru. Ľudia sa na ne alebo na výrobky, ktoré ich obsahujú, obracajú z rôznych dôvodov, ako je napríklad suchosť, matnosť alebo poškodenie vlasov. Keďže oleje dodávajú pokožke hlavy vlhkosť, môžu tiež pomôcť odstrániť lupiny.

Ako používať prírodné oleje na  rast vlasov

Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako zaviesť oleje do starostlivosti o vlasy, vrátane:

  • Pridanie niekoľkých kvapiek do šampónu alebo kondicionéru
  • Nanesenie niekoľkých kvapiek na konce vlhkých vlasov pred fénovaním alebo úpravou účesu
  • mierne zahriatie 1 až 2 polievkových lyžíc oleja, vmasírovanie oleja do vlasov a ponechanie na pol hodiny pred umytím šampónom alebo opláchnutím

Vo všeobecnosti platí, že bezšampónové ošetrenie je vhodnejšie pre osoby s hustými alebo suchými/poškodenými vlasmi, zatiaľ čo ošetrenie pred šampónovaním môže byť užitočnejšie pre osoby s jemnými vlasmi.

vlasy

11 najlepších prírodných olejov pre rast vlasov

1. Kokosový olej

Na obnovu vlasov je najlepší kokosový olej.

Jeden z najobľúbenejších prírodných produktov na starostlivosť o vlasy, kokosový olej, je plný kyseliny laurovej (druh nasýteného tuku). Podľa vedcov má kyselina laurová obsiahnutá v kokosovom oleji schopnosť preniknúť do vnútra vlasového stvolu a následne opraviť poškodené vlasy.

Navyše, ošetrenie kokosovým olejom môže pomôcť znížiť stratu bielkovín z vlasov (bielkoviny, hlavná zložka vlasov, môžu byť poškodené chemickými procesmi, ako je farbenie a melírovanie).

Kokosový olej, ktorý sa odporúča pre všetky typy vlasov, je všeobecne obľúbený pre svoje hydratačné vlastnosti.

Ako používať:

  • Pred použitím je najlepšie kokosový olej zohriať. Dajte 1 čajovú lyžičku oleja do šálky a šálku vložte do misky, ktorá je čiastočne naplnená horúcou vodou z vodovodu. Čajovú lyžičku oleja môžete tiež rozotrieť medzi rukami, aby sa rozpustil.
  • Kokosový olej naneste priamo na vlasy a pokožku hlavy.
  • Olej nechajte pôsobiť aspoň 30 minút.
  • Po dokončení umyte šampónom a opláchnite.

2. Olivový olej

Olivový olej je najlepší na kondicionovanie.

Podobne ako kokosový olej, aj olivový olej dokáže preniknúť hlboko do vlasových vlákien. Množstvo mononenasýtených tukov, ktoré sa nachádzajú v olivovom oleji, môže v skutočnosti zohrávať kľúčovú úlohu pri jeho kondicionačných vlastnostiach.

Štúdie zistili, že prirodzené telesné teplo umožňuje olivovému oleju preniknúť hlbšie do vlasového stvolu, pričom na vonkajšej strane zanecháva tenkú vrstvu. Aj napriek tomu je potrebné ho na vlasy používať striedmo, aby sa zabránilo mastnému a ťažkému vzhľadu.

Keďže je olivový olej veľmi hydratačný, môže vaše vlasy počas zimných mesiacov zachrániť pred vysušením spôsobeným počasím. Ak si do vlasov nakvapkáte niekoľko kvapiek olivového oleja, pomôže vám to udržať hladké kučery.

Ako používať:

  • Do malej misky nalejte 2 polievkové lyžice až 1/4 šálky extra panenského olivového oleja.
  • Olivový olej vmasírujte priamo do vlasov a pokožky hlavy.
  • Vlasy zabaľte do uteráka a nechajte olej pôsobiť aspoň 30 minút.
  • Keď sú pripravené, umyte ich šampónom a opláchnite.

3. Arganový olej

Arganový olej je najlepší na farbené vlasy.

Arganový olej pochádza z jadier stromu pochádzajúceho z Maroka. V posledných rokoch sa tento olej stal obľúbeným prostriedkom na ošetrenie mnohých typov vlasov vrátane krepatých, hrubých a lámavých vlasov.

Podľa štúdie z Brazílie z roku 2013 je arganový olej obzvlášť užitočný pre farbením poškodené vlasy. Je plný esenciálnych mastných kyselín, ktoré pomáhajú vyživovať vlasy a chrániť ich pred poškodením spôsobeným oxidačnými farbami, aké sa používajú napríklad na platinové vlasy.

Ako používať:

  • Umyte si vlasy ako zvyčajne šampónom a kondicionérom.
  • Pridajte malé množstvo oleja do rúk a trením ich o seba olej zahrejte.
  • Pri mierne vlhkých vlasoch naneste olej od stredných dĺžok ku končekom.
  • Vlasy prechádzajte hrebeňom (alebo prstami), aby sa olej rovnomerne rozdelil.

4. Jojobový olej

Jojobový olej je najlepší na rednúce vlasy.

Semená rastliny jojoba majú vysoký obsah tekutého vosku a esenciálnych mastných kyselín, ktoré majú silné hydratačné vlastnosti.

Jojobový olej, ktorý sa dlhodobo používa v šampónoch a kondicionéroch, môže pomôcť zjemniť a obnoviť lesk matných vlasov. Okrem toho môže pomôcť pri liečbe suchej pokožky hlavy a pomáhať pri boji proti lupinám.

V štúdii z Egypta z roku 2021 sa dospelo k záveru, že jojobový olej účinne preniká do vlasového folikulu a znižuje stratu bielkovín, ktorá môže prispievať k rednutiu vlasov. Zdá sa tiež, že znižuje lámavosť vlasov a zbavuje ich telesných olejov (kožného mazu), ktoré môžu zanechať vlasy mastné.

Ako používať:

  • Zmiešajte 1 čajovú lyžičku jojobového oleja s 2 polievkovými lyžicami ricínového oleja.
  • Olej vmasírujte do vlasov a pokožky hlavy.
  • Vlasy zabaľte do uteráka a nechajte olej pôsobiť aspoň jednu hodinu.
  • Po skončení umyte šampónom a opláchnite.

5. Avokádový olej

 Avokádový olej je najlepší na hladšie a lesklejšie vlasy.

Avokádo je bohatým zdrojom vitamínu E (antioxidačná zlúčenina, o ktorej sa zistilo, že bojuje proti vypadávaniu vlasov, ak sa užíva vo forme doplnkov).

Hoci nie je jasné, či avokádový olej môže zabrániť vypadávaniu vlasov, keď sa aplikuje na pokožku hlavy, je známe, že obsahuje mastné kyseliny a minerály, ktoré pomáhajú utesniť vonkajšiu vrstvu vlasových vlákien (tzv. kutikulu). To môže pomôcť vlasom vyzerať hladšie a lesklejšie a zabrániť ich lámaniu.

Ako aplikovať:

Naneste 2 až 3 polievkové lyžice avokádového oleja na vatový tampón a vtlačte ho do pokožky hlavy.
Olej masírujte končekmi prstov päť až desať minút.
Nechajte ho pôsobiť aspoň jednu hodinu.
Vlasy si umyte ako zvyčajne jemným šampónom, aby ste olej odstránili.

6. Sladký mandľový olej

Na ochranu pred UV žiarením je najlepší.

Predpokladá sa, že sladký mandľový olej, ktorý je jednou z ľahších možností, lieči mdlosť a suchosť vlasov bez toho, aby ich zaťažoval. Mnohí ľudia oceňujú sladký mandľový olej aj ako prírodné riešenie na suchú pokožku hlavy a lupiny.6

Ako bonus obsahuje olej zo sladkých mandlí mastné kyseliny, ktoré môžu chrániť pred ultrafialovým (UV) žiarením, ktoré môže spôsobiť vysušenie vlasov, lámavosť, stratu farby a zníženie lesku.

Ako aplikovať:

  • Pridajte malé množstvo oleja zo sladkých mandlí do rúk a trením ich mierne zahrejte.
  • Olej vmasírujte do vlasov.
  • Olej nechajte vo vlasoch, kým ich upravujete.

7. Olej z hroznových semienok

Na krepovatenie a rozštiepené končeky je najlepší.

Ďalšia ľahšia možnosť, hroznový olej, je rozumnou voľbou pre ľudí s jemnými vlasmi. Tento olej bohatý na antioxidanty môže okrem zmiernenia krepovatenia vlasov pomôcť aj pri liečbe rozštiepených končekov.

K rozštiepeniu končekov dochádza, keď sú končeky vlasov suché a lámavé v dôsledku extrémnych poveternostných podmienok alebo pri fénovaní, narovnávaní a kulmovaní vlasov.

V štúdii z roku 2023 sa zistilo, že olej z hroznových jadier je lepší ako iné oleje pri odstraňovaní krepovatenia, štiepenia končekov a iných poškodení, najmä ak sa aplikuje priamo na vlasy. Môže tiež zvýšiť jas a farbu vlasov bez toho, aby boli mastné.

Ako aplikovať:

  • Pridajte malé množstvo sladkého mandľového oleja do rúk a trením ich mierne zahrejte.
  • Olej vmasírujte do vlasov.
  • Olej nechajte vo vlasoch, keď ich upravujete.

8. Olej z makadamových orechov

Najlepší pre poddajnosť vlasov.

Mimoriadne bohatý makadamiový olej je obľúbeným prostriedkom na vysušené, ale prirodzene husté vlasy. Používa sa aj v boji proti krepovateniu a na obnovu vlasov poškodených teplom.

Makadamiový olej dokáže preniknúť do vlasov rovnako ako prírodné kožné oleje, pretože obsahuje podobné zložky.

Z tohto dôvodu môžete na veľmi husté alebo kučeravé vlasy pred česaním naniesť niekoľko kvapiek, aby ste znížili ich zacuchávanie a zamotávanie - a to bez zbytočného mastenia.

Ako používať:

  • Pridajte malé množstvo makadamiového oleja do rúk a rozotrite ich, aby sa olej zahrial.
  • Olej naneste na vlasy.
  • Nechajte olej vo vlasoch a upravte ich ako zvyčajne.

9. Baobabový olej

Najlepší na kučeravé vlasy.

Hoci ide o jeden z menej známych olejov, baobabový olej je obľúbený medzi tými, ktorí majú kučeravé vlasy. Tento olej, ktorý pochádza z plodov stromu baobab pôvodom z Afriky, údajne zvyšuje pružnosť vlasov, zvyšuje ich poddajnosť a dodáva im nemastný lesk.

Baobabový olej má silné ošetrujúce vlastnosti a vlasy ho dobre absorbujú aj pri nižších teplotách. Zároveň uzatvára povrch vlasov a zabraňuje tak strate vlhkosti, ku ktorej môže dôjsť pri nadmernom teple a vystavení vlasov slnku.

Je to dôležité, pretože africké vlasy vykazujú nižšiu hydratáciu a zadržiavanie vlhkosti v porovnaní s ázijskými alebo bielymi vlasmi.

Ako používať:

  • Naneste niekoľko kvapiek baobabového oleja do dlaní a vmasírujte ho do pokožky hlavy.
  • Nechajte olej pôsobiť aspoň 30 minút (môžete ho nechať pôsobiť aj cez noc).
  • Potom ho opláchnite studenou vodou.
  • Vlasy si umyte ako zvyčajne jemným šampónom.

10. Rozmarínový olej

Najlepší na rast vlasov.

Niektoré štúdie naznačujú, že rozmarínový olej môže podporovať rast vlasov. Jedna štúdia publikovaná v časopise Skinmedicine uvádza, že rozmarínový olej bol rovnako účinný pri zvyšovaní počtu vlasov ako minoxidil, účinná látka v prípravku na rast vlasov Rogaine.

V štúdii, ktorej sa zúčastnilo 100 dospelých osôb s androgénnou alopeciou (forma vypadávania vlasov spôsobená nerovnováhou testosterónu), sa uvádza, že účastníci štúdie, ktorým sa podával rozmarínový olej, mali po troch a šiestich mesiacoch rovnaký počet nových vlasových folikulov ako tí, ktorým sa podával Rogaine. Okrem toho to bolo bez toho, aby spôsoboval suchosť a svrbenie, ako to môže spôsobiť Rogaine.

Dôvod tohto účinku nie je jasný.

Ako používať:

  • (Vyhnite sa aplikácii rozmarínového oleja priamo na pokožku hlavy, pretože to môže spôsobiť podráždenie.)
  • Zmes vmasírujte na suchú pokožku hlavy.
  • Olej nechajte pôsobiť aspoň 30 minút.
  • Vlasy si umyte ako zvyčajne jemným šampónom, aby ste olej odstránili.

11. Čajovníkový olej

Na liečenie lupín je najlepší čajovníkový olej.
Čajovníkový olej je esenciálny olej destilovaný z Melaleuca alternifolia, kvitnúcej rastliny pochádzajúcej z Austrálie a Nového Zélandu. Tradične sa používa na liečbu akné a iných kožných infekcií, ale preukázalo sa, že zmierňuje aj lupiny spôsobené seboroickou dermatitídou.

Štúdie uvádzajú, že čajovníkový olej je bohatý na aromatické zlúčeniny nazývané terpény, ktoré majú antimikrobiálne vlastnosti a odolávajú uchyteniu kvasiniek, ktoré spôsobujú seboroickú dermatitídu a iné príčiny lupín.

Ako používať:

  • Zmiešajte niekoľko kvapiek čajovníkového oleja s nosným olejom, ako je kokosový, mandľový alebo sezamový olej.
  • (Vyhnite sa aplikácii čajovníkového oleja priamo na pokožku hlavy, pretože to môže spôsobiť podráždenie.)
  • Zmes vmasírujte na suchú pokožku hlavy.
  • Potom pokračujte bežným šampónovaním.

Riziká používania prírodných olejov na pokožku hlavy

Najväčším rizikom používania prírodných olejov na pokožku hlavy je podráždenie pokožky alebo alergická reakcia, známa ako kontaktná dermatitída.

Príznaky a symptómy podráždenia pokožky môžu zahŕňať:

  • Svrbenie pokožky
  • Vyrážka
  • Citlivá pokožka
  • Pálenie alebo pálenie
  • Žihľavka
  • Pľuzgiere naplnené tekutinou

Vysoko účinné oleje (napríklad esenciálne oleje) vždy riedite v nosnom oleji a najprv použite malé množstvo na pokožku, aby ste sa uistili, že nie ste na výrobok citliví.

Zhrnutie

Existuje mnoho rastlinných olejov, ktoré môžu zlepšiť kvalitu vlasov tým, že prenikajú do vlasového stvolu. To môže dodať vlhkosť na prekonanie suchosti a lámavosti. Môže dokonca pomôcť opraviť poškodené vlasy a buď podporiť rast vlasov, alebo znížiť ich vypadávanie.

Niektoré z týchto olejov sú ľahko dostupné na pultoch obchodov s potravinami, napríklad kokosový olej, olivový olej, avokádový olej a olej z hroznových semienok. Iné, ako napríklad arganový olej, baobabový olej, čajovníkový olej, rozmarínový olej a olej zo sladkých mandlí, nájdete v obchodoch so zdravou výživou alebo v drogériách.

Tieto oleje sa môžu nanášať priamo na končeky vlasov, pridávať do šampónu alebo používať na ošetrenie vlasov.

Späť do obchodu