Obsah:
- Ako vyzerá mastná pleť?
- 10 prostriedkov na mastnú pleť, ktoré môžete vyskúšať doma
- Prevencia mastnej pleti
Mastnotu na pokožke môžete znížiť pomocou niektorých produktov vrátane medu a aloe. Pomôcť môžu aj návyky, ako je vyhýbanie sa vyprážaným jedlám.
Mastná pleť je výsledkom nadprodukcie kožného mazu z mazových žliaz. Tieto žľazy sa nachádzajú pod povrchom pokožky.
Maz je mastná látka zložená z tukov. Maz nie je úplne zlý, pretože pomáha chrániť a hydratovať pokožku a udržiavať vlasy lesklé a zdravé.
Príliš veľa mazu však môže viesť k mastnej pokožke, čo môže viesť k upchatiu pórov a akné. Genetika, hormonálne zmeny alebo dokonca stres môžu zvýšiť produkciu kožného mazu.
Mastnú pleť a akné je náročné zvládnuť. Napriek tomu domáce prostriedky často zmierňujú príznaky bez použitia liekov na predpis alebo drahých režimov starostlivosti o pleť.
Ako vyzerá mastná pleť?
Každá pleť produkuje kožný maz. Vďaka nemu je pokožka jemná a pružná.
Ak je však kožného mazu príliš veľa, pokožka sa leskne, má upchaté póry, vyrážky a čierne bodky. Tie zapálené sú nielen nevzhľadné, ale aj bolestivé a sú odrazovým mostíkom k vzniku vážnejšieho problému, akné.
Mastná pleť sa prechodne objavuje v čase hormonálnej nerovnováhy, v puberte a tiež počas tehotenstva a v období po pôrode. Mnohé ženy trpia príznakmi mastnej pleti aj počas menštruácie alebo menopauzy. Našťastie môžete proti týmto príznakom rýchlo sa mastiacej pleti bojovať! Začnite pekne postupne - s kvalitnou stravou a správnymi kozmetickými prípravkami.
10 prostriedkov na mastnú pleť, ktoré môžete vyskúšať doma
1. Umývajte si tvár
Zdá sa to byť samozrejmé, ale mnohí ľudia s mastnou pleťou si tvár neumývajú denne. Ak je vaša pleť mastná, mali by ste si tvár umývať dvakrát denne - ale nepreháňajte to. Vyhnite sa drsným mydlám alebo čistiacim prostriedkom. Namiesto toho používajte jemné mydlo, napríklad glycerínové mydlo.
2. Papieriky na čistenie pleti
Tieto tenké, malé papieriky nezabránia nadmernej činnosti vašich mazových žliaz, ale umožnia vám zotrieť prebytočný olej z tváre, aby ste minimalizovali lesklú a mastnú pleť. Blotovacie papieriky sú lacné a dostupné bez lekárskeho predpisu. Používajte ich podľa potreby počas celého dňa.
3. Med
Med je jedným z najuznávanejších prírodných prostriedkov na pleť. Vďaka svojim antibakteriálnym a antiseptickým schopnostiam môže prospieť mastnej a aknóznej pleti.
Med je tiež prírodný zvlhčovadlo, takže pomáha udržiavať pokožku vlhkú, ale nie mastnú. Humektanty totiž odvádzajú vlhkosť z pokožky bez toho, aby ju nahrádzali.
Ak chcete med použiť na liečbu akné a mastnej pleti, naneste si na tvár tenkú vrstvu, najlepšie surovú, nechajte ju zaschnúť asi 10 minút a potom ju dôkladne opláchnite teplou vodou.
4. Kozmetický íl
Kozmetické íly, nazývané aj liečivé íly, sa používajú na pomoc pri absorpcii kožného tuku a na liečbu mnohých kožných ochorení. Francúzsky zelený íl je obľúbenou liečbou mastnej pleti a akné, pretože je vysoko absorpčný. Francúzsky zelený íl sa dodáva vo forme prášku.
Ak chcete vyrobiť kúpeľnú masku z francúzskeho zeleného ílu:
- Pridajte filtrovanú vodu alebo ružovú vodu do približne čajovej lyžičky ílu, kým nevznikne konzistencia podobná pudingu.
- Naneste zmes ílu na tvár a nechajte ju pôsobiť, kým nezaschne.
- Odstráňte íl teplou vodou a osušte ho.
Hlinené masky odstraňované vodou sú k vašej pleti oveľa šetrnejšie ako masky, ktoré sa odlupujú.
5. Ovsené vločky
Ovsené vločky pomáhajú upokojiť zapálenú pleť a absorbovať prebytočný olej. Pomáha tiež odlupovať odumretú pokožku. Pri používaní v pleťových maskách sa ovsené vločky zvyčajne melú. Môže sa kombinovať s jogurtom, medom alebo roztlačeným ovocím, ako sú banány, jablká alebo papája. Použitie ovsených vločiek na tvár:
- Zmiešajte 1/2 šálky mletých ovsených vločiek s horúcou vodou a vytvorte pastu.
- Vmiešajte 1 polievkovú lyžicu medu.
- Zmes ovsených vločiek vmasírujte do tváre na približne tri minúty, opláchnite teplou vodou a osušte.
- Prípadne si zmes ovsených vločiek naneste na tvár a nechajte ju pôsobiť 10 - 15 minút; opláchnite teplou vodou a osušte.
6. Vaječné bielky a citróny
Vaječné bielky a citróny sú ľudovým prostriedkom na mastnú pleť. O oboch zložkách sa predpokladá, že sťahujú póry. Kyselina v citrónoch a iných citrusových plodoch môže pomôcť absorbovať olej. Podľa štúdie z roku 2008, citróny majú aj antibakteriálne schopnosti. Tento liek však nie je dobrou voľbou pre ľudí s alergiou na vajcia.
Ako si vyrobiť masku na tvár z vaječného bielka a citróna:
- Zmiešajte 1 vaječný bielok s 1 čajovou lyžičkou čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy.
- Naneste na tvár a nechajte pôsobiť, kým maska nezaschne.
- Odstráňte ju teplou vodou a osušte.
7. Mandle
Rozomleté mandle nielenže fungujú na exfoliáciu pokožky, ale pomáhajú aj pohlcovať prebytočné oleje a nečistoty. Používanie mandľového peelingu na tvár:
- Zomelte surové mandle na jemno, aby ste získali 3 čajové lyžičky.
- Pridajte 2 polievkové lyžice surového medu.
- Krúživými pohybmi jemne naneste na tvár.
- Opláchnite teplou vodou a osušte.
Môžete si tiež pripraviť mandľovú masku na tvár tak, že mandle pred pridaním medu rozdrvíte na pastu. Masku nechajte pôsobiť 10-15 minút. Opláchnite teplou vodou a osušte. Nepoužívajte, ak máte alergiu na orechy.
8. Aloe vera
Aloe vera je známa tým, že upokojuje popáleniny a iné kožné ochorenia. Podľa Mayo Clinic, existujú dobré vedecké dôkazy, že pomáha liečiť šupinatú pokožku spôsobenú mastnými škvrnami. Mnoho ľudí používa aloe vera na liečbu mastnej pokožky.
Tenkú vrstvu si môžete naniesť na tvár pred spaním a nechať ju pôsobiť až do rána. Je známe, že aloe vera spôsobuje alergickú reakciu na citlivú pokožku. Ak ste aloe vera doteraz nepoužívali, vyskúšajte malé množstvo na predlaktí. Ak sa do 24 až 48 hodín neobjaví žiadna reakcia, malo by byť použitie bezpečné.
9. Paradajky
Paradajky obsahujú kyselinu salicylovú, ktorá je bežným domácim prostriedkom proti akné. Kyseliny v paradajkách môžu pomôcť absorbovať prebytočné kožné oleje a uvoľniť póry. Ak chcete vyrobiť exfoliačnú paradajkovú masku:
- Zmiešajte 1 čajovú lyžičku cukru s dužinou z 1 paradajky.
- Krúživými pohybmi naneste na pleť.
- Masku nechajte pôsobiť 5 minút.
- Dôkladne opláchnite teplou vodou a osušte.
Na pleť môžete naniesť aj len paradajkovú dužinu alebo plátky paradajok.
10. Jojobový olej
Hoci sa myšlienka nanášania oleja na mastnú pleť zdá kontraproduktívna, jojobový olej je ľudovým prostriedkom na liečbu mastnej pleti, akné a iných kožných problémov.
Predpokladá sa, že jojoba napodobňuje kožný maz, čím „oklame“ mazové žľazy, aby produkovali menej kožného mazu, a pomáha udržiavať rovnováhu hladiny oleja. Túto teóriu však nepotvrdzuje žiadny vedecký výskum.
Napriek tomu sa v štúdii z roku 2012 zistilo, že aplikácia masky z liečivého ílu a jojobového oleja dva až trikrát týždenne pomáha liečiť kožné lézie a mierne akné.
Trocha jojobového oleja je veľmi účinná. Príliš veľké množstvo môže zhoršiť mastnú pleť. Skúste niekoľko dní v týždni vmasírovať niekoľko kvapiek do čistej pleti a uvidíte, ako zareagujete. Ak sa vám výsledky páčia, používajte ho denne.
Prevencia mastnej pleti
Ak je mastná pleť spôsobená genetikou alebo hormónmi, je ťažké jej predchádzať. Pomôcť môže dôsledná starostlivosť o pleť a vyhýbanie sa nezdravým potravinám, ako sú vyprážané jedlá, potraviny s vysokým obsahom cukru a spracované potraviny.
Je lákavé používať ťažké kozmetické prípravky na zakrytie následkov mastnej pleti, ale to môže stav ešte zhoršiť. Keď sa mastná pleť prejaví, obmedzte používanie make-upu, najmä podkladovej bázy. Namiesto výrobkov na báze oleja si vyberte výrobky na báze vody. Hľadajte výrobky označené ako nekomedogénne, ktoré menej upchávajú póry.
Mnoho ľudí tvrdí, že domáce prostriedky na mastnú pleť fungujú. Väčšina prostriedkov nie je dobre preskúmaná. Úspech domáceho prostriedku závisí od mnohých vecí, napríklad od vašej konkrétnej situácie a kvality výrobkov, ktoré používate.
Je možné, že sa u vás vyvinie alergia na prostriedky, ktoré používate už nejaký čas. Ak sa vaša pokožka stane citlivou na niektorý výrobok, prestaňte ho používať.
Ak domáci prostriedok zhorší príznaky, prestaňte ho používať a obráťte sa na svojho lekára alebo dermatológa. Lekársku pomoc by ste mali vyhľadať aj vtedy, ak sú príznaky mastnej pleti, ako napríklad akné, závažné, pretože môžu viesť k infekcii alebo jazvám.